REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia deska ratunku przy braku szans na świadczenie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Niekiedy zdarza się, że wskutek szczególnych okoliczności niektóre osoby nie mają szans na otrzymanie renty lub emerytury w zwykłym trybie. Aby nie pozostawić tych osób bez środków do życia, prezes ZUS może przyznać im świadczenia w drodze wyjątku po spełnieniu ściśle określonych warunków. Udowodnienie ich nie jest jednak sprawą łatwą.
Ustawodawca przewidział dwa rozwiązania, które są dla osób znajdujących się w szczególnych, trudnych sytuacjach jedynym sposobem otrzymania świadczenia zapewniającego środki do życia. Jednym z nich jest nadzwyczajna emerytura lub renta przyznana przez prezesa Rady Ministrów. Instytucja ta jest dość powszechnie znana w związku z licznymi kontrowersjami, jakie budzi. Była o­na wielokrotnie przedmiotem krytyki mediów. Drugim rozwiązaniem znacznie mniej znanym jest świadczenie przyznawane w drodze wyjątku przez prezesa ZUS.
Konieczne spełnienie warunków
Przyznanie świadczenia w drodze wyjątku jest możliwe, jeżeli wnioskodawca spełnia łącznie następujące warunki:
• jest lub był osobą ubezpieczoną lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym,
• nie spełnia warunków ustawowych do uzyskania świadczeń w „zwykłym” trybie wskutek szczególnych okoliczności,
• nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek,
• nie ma niezbędnych środków utrzymania.
Gdy wnioskodawca nie spełni którejkolwiek z wymienionych przesłanek, wykluczona jest możliwość przyznania mu świadczenia w drodze wyjątku. Świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane zarówno osobie, która była ubezpieczona, jak i pozostałym po niej członkom rodziny, którym w normalnym trybie przyznano by rentę rodzinną.
Świadczenie przyznawane w drodze wyjątku nie ma charakteru socjalnego. Jest o­no swego rodzaju „wentylem bezpieczeństwa” wprowadzonym na wypadek, gdy na skutek nadzwyczajnych okoliczności osoba nie może uzyskać świadczenia w normalnym trybie, a nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek oraz nie ma niezbędnych środków utrzymania. Nadzwyczajnymi okolicznościami są na przykład: nagła choroba lub wypadek śmiertelny, który przerwał okres ubezpieczenia. Warto tu wskazać, iż zarówno w praktyce ZUS jak i orzecznictwie NSA takimi okolicznościami nie są: alkoholizm i narkomania, pobyt w zakładzie karnym, opieka nad dzieckiem, nawet jeśli dziecko wymaga stałej opieki, opieka nad osobą obłożnie chorą czy wreszcie bezrobocie. Bezwzględnie świadczenie nie przysługuje osobie, która prowadząc samodzielną działalność gospodarczą nie opłacała składek albo pracowała na czarno.
Świadczenie wyjątkowe nie może być uzupełnieniem
Świadczenie w drodze wyjątku może otrzymać tylko taka osoba, która nie dostanie innego świadczenia, m.in. z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Niedopuszczalne jest też występowanie o takie świadczenie po to, aby uzupełnić sobie inne świadczenie.
PRZYKŁAD
Wnioskodawca otrzymuje świadczenie wypłacane mu z KRUS. Do prezesa ZUS wystąpił z wnioskiem o to, aby wypłacić mu świadczenie w drodze wyjątku, motywując to tym, że jest schorowany, a emerytura z KRUS nie wystarcza mu nawet na opłacenie lekarstw. W takim przypadku prezes ZUS odmówi przyznania świadczenia.
Brak możliwości podjęcia pracy
Kolejną przesłanką uzyskania świadczenia w drodze wyjątku jest brak możliwości podjęcia pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek. Oznacza to, że osoby, wobec których lekarz orzecznik ZUS orzekł częściową niezdolność, nie mogą otrzymać świadczenia. Natomiast otrzymają je dzieci osoby zmarłej (ubezpieczonego), jednak tylko wtedy, gdy nie osiągnęły wieku 18 lat. Po ukończeniu 18 lat, nawet jeśli się uczą, nie mogą otrzymywać świadczenia, ponieważ przepis wyraźnie wskazuje, że dotyczy sytuacji, w których osoba jest niezdolna do pracy. Młody człowiek, który ukończył 18 lat i nie orzeczono wobec niego całkowitej niezdolności do pracy, może podjąć pracę, a więc nie spełnia przesłanki do otrzymania świadczenia.
Brak środków utrzymania
Przesłanką otrzymania świadczenia w drodze wyjątku jest też brak niezbędnych środków utrzymania. Jeśli zatem warunki materialne wnioskodawcy są dobre – na przykład ma o­n duży dom, który może wynająć, zgromadzone oszczędności, nie otrzyma świadczenia. W praktyce wnioskodawcy, uzasadniając wystąpienie o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku wskazują, że są osobami ubogimi, zapominając, że samo ubóstwo nie wystarczy do otrzymania świadczenia, ponieważ świadczenie nie ma charakteru socjalnego, ale, o czym już była mowa, jest ściśle powiązane z ubezpieczeniem wnioskodawcy. Inaczej mówiąc, samo ubóstwo nie jest warunkiem otrzymania świadczenia.
PRZYKŁAD
Wnioskodawca w wieku 70 lat zwrócił się do prezesa ZUS o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku, wskazując, że krótki okres jego ubezpieczenia wynika z tego, że w Polsce jako marynarz nie mógł znaleźć dobrze płatnej pracy. Pracował za granicą, na statkach tzw. taniej bandery, pracodawca go nie ubezpieczał i o­n sam nie opłacał składek na ZUS. Teraz ze względu na jego wiek nikt go nie chce przyjąć do pracy, a nie posiada środków utrzymania. W tym przypadku wnioskodawca nie otrzyma świadczenia, ponieważ nie był ubezpieczony, mimo że posiadał środki utrzymania. Sam fakt pracy za granicą nie jest wyjątkową okolicznością, która uniemożliwia nabycie świadczenia w trybie zwykłym. Marynarz nie myślał o przyszłości, a jego lekkomyślność nie może być przesłanką do otrzymania świadczenia w trybie wyjątkowym. Aby otrzymać świadczenie w drodze wyjątku, konieczne jest spełnienie wszystkich wymienionych wcześniej przesłanek.
Jaka wysokość świadczeń
Wysokość świadczenia nie jest określona w przepisach. Z informacji uzyskanych z ZUS wynika, że jest o­no wypłacane w wielkości najniższej renty. Skargi na wysokość świadczenia są oddalane przez sądy administracyjne, które uznają, że w tej kwestii władztwo ma prezes ZUS i dotychczasowa praktyka jest prawidłowa.
Podkreślić też trzeba, że świadczenia przyznawanego przez prezesa ZUS w drodze wyjątku nie można odziedziczyć. Oznacza to, że jeżeli zmarły otrzymywał świadczenie w drodze wyjątku, to na przykład jego żona, dzieci nie dostaną po nim renty rodzinnej jak po osobie uprawnionej do zwykłej emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy.
Przemysław Szustakiewicz

PODSTAWA PRAWNA
• Artykuły 82, 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA