Czy na wniosek pracodawcy lekarz orzecznik ZUS może skontrolować stan zdrowia pracownika?

Pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników, są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków chorobowych i innych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz ich wypłacania. Składki na te świadczenia opłacane są ze środków własnych pracowników. Do kontrolowania stanu zdrowia pracowników w zakresie zasadności orzeczenia o niezdolności do pracy jest ZUS. Z uwagi na to lekarze orzecznicy ZUS, również na wniosek pracodawcy, mogą kontrolować stan zdrowia pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Zdarza się, że pracownikowi szczególnie zależy na dniach wolnych, a pracodawca nie wyraża zgody na udzielenie mu w tym terminie urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w takich okolicznościach dostarczy pracodawcy zwolnienie lekarskie, może powstać wątpliwość, czy rzeczywiście jego nieobecność jest spowodowana chorobą. Taka sytuacja uzasadnia zwrócenie się pracodawcy do ZUS o zbadanie stanu zdrowia pracownika. Wniosek ten nie powoduje wstrzymania wypłaty świadczenia pracownika, może być jednak podstawą do przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika ZUS.
O przeprowadzenie kontroli w sprawie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich pracodawca może zwrócić się do ZUS zarówno w okresie wypłaty zasiłku chorobowego, jak również w trakcie pobierania przez pracownika wynagrodzenia za czas choroby, mimo że świadczenie to finansowane jest ze środków pracodawcy.

WAŻNE!
Wniosek o zbadanie stanu zdrowia może być podyktowany częstymi i według pracodawcy nieuzasadnionymi zwolnieniami od pracy.
ZUS wysyła pracownikowi zawiadomienie o terminie badania, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Lekarz orzecznik w celu prawidłowego przeprowadzenia kontroli może:
• przeprowadzić badanie stanu zdrowia pracownika w miejscu przez siebie wyznaczonym, np. w oddziale ZUS lub miejscu pobytu pracownika, jeżeli stan zdrowia nie pozwala mu dotrzeć na badanie,
• skierować pracownika na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,
• zażądać od lekarza, który wystawił zaświadczenie lekarskie, udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej pracownika, stanowiącej podstawę do wydania zaświadczenia lekarskiego oraz do udzielenia informacji i wyjaśnień na temat stanu zdrowia pracownika,
• zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych w wyznaczonym terminie,
• zażądać dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych, które posiada pracownik.
Wynik kontroli
ZUS informuje pracodawcę o wynikach postępowania. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS uzna, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, wystawia mu zaświadczenie ZUS ZLA/K.

WAŻNE!
Zaświadczenie ZUS ZLA/K jest traktowane jak orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku wydane przez lekarza uprawnionego z zakresu medycyny pracy.
Informację o odzyskaniu zdolności do pracy wcześniej, niż wynika to z zaświadczenia lekarskiego, ZUS przesyła również lekarzowi, który wystawił zwolnienie lekarskie będące przedmiotem kontroli.
Na podstawie informacji ZUS wydanej po zbadaniu stanu zdrowia pracownika pracodawca może nadal wypłacać bądź wstrzymać wypłatę wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli badanie pracownika zostało przeprowadzone na wniosek pracodawcy i przypada na okres pobierania przez pracownika wynagrodzenia za czas choroby, ZUS informuje pracodawcę o wyniku takiego badania. Nie ma natomiast takiego obowiązku, jeżeli badanie zostało przeprowadzone z inicjatywy ZUS, a lekarz orzecznik uznał, że pracownik jest cały czas niezdolny do pracy i to niezależnie od tego, kto wypłaca świadczenie pracownikowi.
Informowanie pracodawcy
Inaczej jest, jeżeli z wnioskiem o zbadanie stanu zdrowia wystąpił pracodawca albo w wyniku badania lekarz orzecznik uznał, że pracownik odzyskał zdolność do pracy. Gdy lekarz uzna, że pracownik jest nadal niezdolny do pracy, ZUS przekazuje tę informację pracodawcy. Gdy pracownik otrzyma druk ZUS ZLA/K, jest zobowiązany go dostarczyć pracodawcy niezwłocznie po badaniu kontrolnym. Na podstawie orzeczenia ZUS wydaje wówczas decyzję w sprawie odmowy wypłaty zasiłku chorobowego, której kopię przesyła pracodawcy.
Decyzja o odmowie prawa do zasiłku chorobowego jest wydawana również wtedy, gdy pracownik nie stawi się na badanie albo nie dostarczy w terminie określonych wyników badań. Zwolnienie lekarskie straci wówczas ważność od dnia następującego po tym terminie.

WAŻNE!
Jeżeli pracownik został prawidłowo powiadomiony o terminie badania, a mimo to nie stawił się na badanie ani nie usprawiedliwił swojej nieobecności, uważa się, że uniemożliwił przeprowadzenie badania.
Kopię decyzji ZUS przesyła pracodawcy, który na tej podstawie wstrzymuje wypłatę świadczenia pracownika.
Ponowne badanie
Decyzja ZUS dotyczy konkretnego zwolnienie lekarskiego, za które pracownik utracił prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik uda się następnego dnia do lekarza leczącego, który uzna, że w dalszym ciągu jest chory i wystawi mu zwolnienie, decyzja stanie się bezprzedmiotowa. Od tego dnia pracownik na nowo nabędzie prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W takiej sytuacji ZUS z urzędu lub na wniosek pracodawcy może ponownie zbadać stan zdrowia pracownika w okresie obejmującym kolejne zwolnienie lekarskie. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS uzna, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, wystawi zaświadczenie ZUS ZLA/K, równocześnie informując go o tym, że dokument ten jest równoznaczny z orzeczeniem o odzyskaniu zdolności do pracy od dnia wskazanego w zaświadczeniu. Pracodawca jest zobowiązany dopuścić do pracy pracownika, który przedstawił takie zwolnienie. Nie trzeba go już kierować na badanie kontrolne.

•  art. 59, art. 63 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.),
•  art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.).
Edyta Pisarczyk
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...