REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieniło się w świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa

REKLAMA

Warunkiem otrzymania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego jest opłacanie składki na to ubezpieczenie. Ubezpieczeniu temu można podlegać obowiązkowo albo dobrowolnie. Choć składka na ubezpieczenie chorobowe w całości jest finansowana przez ubezpieczonego, osoby, które mogą dobrowolnie do niego przystąpić, nie powinny zbyt pochopnie rezygnować z tej możliwości. Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego rekompensują bowiem utracone dochody, gdy wykonywanie pracy zarobkowej uniemożliwia np. choroba czy konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.
Komu przysługuje zasiłek chorobowy
Chory pracownik, a także inna osoba opłacająca składkę na ubezpieczenie chorobowe, może po spełnieniu określonych warunków otrzymać zasiłek chorobowy. Z uwagi na fakt, że zasiłek ten nie przysługuje wszystkim na jednakowych zasadach, warto je poznać. Warto wiedzieć, kiedy można go otrzymać, przez jaki okres i w jakiej wysokości.

Osoby, które mogą otrzymać zasiłek chorobowy, wymieniliśmy w tabeli 1. Do zasiłku chorobowego mają zatem prawo zarówno osoby, dla których opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe, np. pracownicy, jak i osoby dobrowolnie opłacające taką składkę, np. prowadzący pozarolniczą działalność. Aby otrzymać taki zasiłek trzeba:
• być niezdolnym do pracy z powodu choroby albo
• nie móc wykonywać pracy:
– z uwagi na decyzję wydaną przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych albo o zwalczaniu gruźlicy,
– z powodu przebywania w: stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego, stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych, wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
Kiedy najwcześniej można dostać zasiłek
Zasadą jest, że zasiłek chorobowy można dostać dopiero po tzw. okresie wyczekiwania, czyli ściśle określonym okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Długość tego okresu zależy od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy też dobrowolnie. Gdy ubezpieczenie jest obowiązkowe, można nabyć prawo do zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a gdy jest dobrowolne, dopiero po upływie 180 dni takiego ubezpieczenia. I tu kolejna ważna informacja, o której warto pamiętać – do tzw. okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu – zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni albo była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym, albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Tabela 1
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD
Tomasz P. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Po 2 latach strony rozwiązały umowę na mocy porozumienia stron. Tomasz P. zawarł kolejną umowę o pracę na okres próbny dopiero po roku. Po 10 dniach od zawarcia umowy Tomasz P. zachorował. Pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu i nabywa prawo do zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Z uwagi, że przerwa między okresami ubezpieczenia (kolejnymi umowami) przekroczyła 30 dni, nie można wliczyć poprzedniego okresu ubezpieczenia do nabycia prawa do zasiłku. Tomaszowi P. będzie przysługiwał zasiłek dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. W przedstawionej sytuacji Tomasz P. nie otrzyma ani tzw. wynagrodzenia gwarantowanego (o którym niżej), ani zasiłku, ale jego nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona.
Kiedy zasiłek bez wyczekiwania
Od zasady, że ubezpieczony może otrzymać zasiłek dopiero po upływie 30 albo 180 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, są wyjątki. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje bowiem:
• absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych (ZUS wyjaśnił, ze termin 90 dni należy liczyć odpowiednio – od daty podanej w świadectwie, daty złożenia egzaminu dyplomowego),
• jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
• ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
• posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
PRZYKŁAD
Anna D. przez 3 miesiące poszukiwała pracy. 5 dnia od zawarcia umowy uległa wypadkowi przy wysiadaniu z autobusu – pośliznęła się i złamała nogę. Wypadek został uznany za wypadek w drodze do pracy. W przedstawionej sytuacji, mimo że Anna D. tak krótko podlegała ubezpieczeniu chorobowemu (od pracowników do nabycia prawa do zasiłku wymagane jest podleganie nieprzerwanie przez 30 dni ubezpieczeniu chorobowemu, w analizowanej sytuacji nie można też zaliczyć poprzedniego okresu ubezpieczenia, gdyż przerwa między ubezpieczeniami trwała 30 dni), nabędzie prawo do zasiłku. Gdy niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy, zasiłek przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania.
Dla niektórych przed zasiłkiem wynagrodzenie
W szczególnej sytuacji są pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą i odbywające służbę zastępczą. Im za okres niezdolności od pracy z powodu choroby trwającej do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego przysługuje najpierw wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, tzw. wynagrodzenie gwarantowane, natomiast dopiero od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym – prawo do zasiłku chorobowego.
PRZYKŁADY
• Anna B. zatrudniona na podstawie umowy o pracę zachorowała 2 stycznia i była na zwolnieniu lekarskim do końca lutego. Annie P. przysługiwało najpierw za okres 33 dni choroby wynagrodzenie od pracodawcy, a później – od 34 dnia niezdolności do pracy aż do końca choroby – zasiłek chorobowy.
• Tomasz K. pracuje na podstawie umowy zlecenia od lutego 2004 r. Złożył stosowny wniosek i opłaca składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. 10 stycznia 2005 r. Tomasz K. zachorował. Z uwagi że Tomasz K. opłacał składkę na ubezpieczenie chorobowe przez wymagany od osób ubezpieczonych dobrowolnie okres 180 dni, otrzyma zasiłek chorobowy. Tomasz K. nie ma prawa do tzw. wynagrodzenia gwarantowanego, gdyż zleceniobiorcy od razu nabywają prawo do zasiłku chorobowego.

Osoby uprawnione do tzw. wynagrodzenia gwarantowanego powinny znać szczególne zasady wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby i zasiłku chorobowego, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypadnie na przełomie roku kalendarzowego. I tak jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy przypadnie na przełomie roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, to od 1 stycznia pracownikowi temu nadal przysługuje wynagrodzenie (okres 33 dni, za który w nowym roku przysługuje wynagrodzenie, powinien być liczony od 1 stycznia), gdy natomiast w dniu 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia przysługuje mu nadal zasiłek chorobowy za cały okres tej nieprzerwanej niezdolności do pracy.
Jak długo można otrzymywać zasiłek
Od 8 lutego br. obowiązują zmiany w zakresie okresu pobierania zasiłku chorobowego. Obecnie zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy:
• w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach,
• z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego, stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych, wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów
– nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni. Wcześniej okres zasiłkowy wynosił odpowiednio 180 dni (6 miesięcy x 30 dni) i 270 dni (9 miesięcy x 30 dni). Zatem okres pobierania zasiłku chorobowego został wydłużony o 2 dni, nie zmienił się natomiast okres pobierania zasiłku, gdy ubezpieczony choruje na gruźlicę.
W tym miejscu trzeba przypomnieć, kiedy okresy niezdolności do pracy zlicza się do jednego okresu zasiłkowego. Zasada jest następująca – do jednego okresu zasiłkowego wlicza się:
• okresy niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby lub różnych chorób, jeżeli nie występują między nimi przerwy,
• okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności nie przekroczyła 60 dni.
Kolejna ważna zmiana dotyczy braku możliwości przedłużenia okresu zasiłkowego. Wcześniej, gdy po upływie 6 miesięcy (w przypadku gruźlicy – 9 miesięcy) ubezpieczony był nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokowały odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy mógł zostać przedłużony, nie dłużej jednak niż na dalsze 3 miesiące. O przedłużeniu okresu zasiłkowego orzekał lekarz orzecznik ZUS. Obecnie, gdy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczony będzie nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza będą rokowały odzyskanie zdolności do pracy, będzie mógł skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego.
Wyjaśnić trzeba, że gdy prawo do zasiłku chorobowego powstało przed 8 lutego 2005 r., a więc przed dniem wejścia w życie zmian, zasiłek wypłaca się w dotychczasowej wysokości i na dotychczasowych warunkach za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. O zastosowaniu wcześniej obowiązujących przepisów decyduje data powstania prawa do zasiłku, a nie data powstania niezdolności do pracy. Okres wypłaty zasiłku chorobowego, do którego prawo powstało przed 8 lutego br., nie może być krótszy niż 182 dni, a w przypadku gdy okres zasiłkowy zostanie przedłużony, nie może trwać dłużej niż 270 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą – nie dłużej niż 360 dni.
Tabela 2
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zasiłek dla zwolnionych z pracy
Zasiłek chorobowy może otrzymać zarówno osoba, która stała się niezdolna do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (np. w czasie trwania umowy o pracę, zlecenia, prowadzenia pozarolniczej działalności), jak i po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. rozwiązaniu umowy, zakończeniu prowadzenia działalności). Aby jednak otrzymać zasiłek po ustaniu tytułu ubezpieczenia, muszą być spełnione następujące warunki: niezdolność do pracy musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i powstać:
• nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
• nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku chorób.
PRZYKŁAD
Anna K. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony. 5 dni po rozwiązaniu umowy zachorowała. Była na zwolnieniu przez 8 dni. Anna K. nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego. Niezdolność od pracy powstała co prawda nie później niż w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy o pracę, ale trwała tylko 5 dni, a nie przez co najmniej 30 dni.

Kiedy trzeba chorować bez zasiłku
Ustawodawca określił, kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje. I tak zasiłek ten nie przysługuje:
• za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia,
• za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
• za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, gdy osoba niezdolna do pracy:
– ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
– kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia jej ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
– nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu zbyt krótkiego okresu ubezpieczenia,
– jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
– podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników,
• za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego,
• pracownikowi odsuniętemu od pracy na podstawie decyzji z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej – jeżeli nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu,
• za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność ta spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego,
• ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu – za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności,
• ubezpieczonemu wykonującemu w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystującemu zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem – za cały okres tego zwolnienia,
• gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.
Zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński przysługuje w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka w wieku do 1 roku na wychowanie w celu przysposobienia lub w ramach rodziny zastępczej. Rekompensuje o­n utracone dochody osobom, które ze względu na konieczność zapewnienia szczególnej opieki dziecku w pierwszych tygodniach jego życia nie świadczą pracy lub przerwały działalność zarobkową.
Kto może dostać zasiłek
Zasiłek macierzyński może uzyskać ubezpieczona, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego:
• urodziła dziecko,
• przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
• przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego.
W potocznej świadomości często błędnie utożsamiane są dwa różne pojęcia: urlop macierzyński i zasiłek macierzyński. Przysługują o­ne w razie urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dziecka. Jednak prawo do urlopu macierzyńskiego mają tylko pracownicy i osoby wykonujące pracę nakładczą, a zasady jego udzielana określają przepisy kodeksu pracy. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje wszystkim osobom obowiązkowo lub dobrowolnie opłacającym składki na ubezpieczenie chorobowe (od których przychodów płatnicy odprowadzają tę składkę). Zasady wypłaty zasiłku określają przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma więc szerszy krąg osób. Zasiłek macierzyński w razie urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dziecka mogą więc uzyskać następujące osoby podlegające obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu:
• pracownicy,
• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• osoby wykonujące pracę nakładczą,
• osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące,
• osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
• osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Matka, a może ojciec
Zasiłek macierzyński przysługuje przede wszystkim kobietom. Rekompensując utracone zarobki, umożliwia matce biologicznej lub adopcyjnej opiekę nad noworodkiem, a następnie niemowlakiem. Ponadto w okresie jego pobierania kobiety, które urodziły dziecko, mogą zregenerować siły po odbytym porodzie.
Jednak w pewnych sytuacjach prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskują również inne osoby – ojciec dziecka lub inni członkowie najbliższej rodziny. Ojciec dziecka może uzyskać, zasiłek macierzyński, jeżeli przerwie zatrudnienie (pracownik uzyska prawo do urlopu macierzyńskiego) lub inną działalność zarobkową (np. zleceniobiorca umówi się ze zleceniodawcą, że przez określony okres nie będzie świadczył pracy; osoba prowadząca pozarolniczą działalność zawiesi jej wykonywanie) w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem:
• w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka,
• w razie skrócenia przez matkę urlopu macierzyńskiego.
Natomiast inni członkowie najbliższej rodziny mają prawo do zasiłku macierzyńskiego jedynie w razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka, gdy w celu sprawowania osobistej nad nim opieki przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową.
Należy jednak podkreślić, że osoby te nabywają prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w tym okresie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub przystąpili do niego dobrowolnie. Ich prawo do zasiłku nie jest bowiem kontynuacją prawa matki do tego świadczenia, np. gdy w razie śmierci matki opiekę nad dzieckiem przejmuje ojciec, uzyska o­n zasiłek macierzyński, gdy podlega ubezpieczeniu chorobowemu jakiegoś tytułu, np. jest pracownikiem czy prowadzi pozarolniczą działalność. Jeżeli nie jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, mimo sprawowania opieki nad dzieckiem, nie otrzyma zasiłku macierzyńskiego.
Natomiast okres, przez jaki ojciec dziecka i inne osoby z najbliższej rodziny mogą pobierać zasiłek, zależy od tego, przez jaki czas prawo do tego świadczenia przysługiwałoby matce dziecka i jak długo z niego korzystała. W tym celu należy ustalić, przez jaki okres matka mogłaby pobierać zasiłek macierzyński (np. w przypadku pierwszego porodu – 16 tygodni), następnie przez ile tygodni był o­n jej wypłacany (np. 8 tygodni) i odpowiednio zmniejszyć okres wypłaty zasiłku dla tych osób (np. 16 – 8 = 8).
Ponadto okres pobierania przez te osoby zasiłku macierzyńskiego powinien przypadać bezpośrednio po zaistnieniu zdarzeń uprawniających ojca dziecka lub inną osobę z najbliższej rodziny do uzyskania tych świadczeń, np. porzucenie dziecka przez matkę, rezygnacja z części okresu zasiłkowego.
Tabela 3
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kolejne dziecko w czasie urlopu wychowawczego
Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia kolejnego dziecka przez pracownicę w okresie urlopu wychowawczego. Prawo do tego świadczenia przysługuje, mimo że za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym nie jest opłaca składka na ubezpieczenie chorobowe.
Jeżeli prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. W myśl przepisów pracownica przed porodem może wykorzystać 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego. W związku z tym przypadający w całości w czasie urlopu wychowawczego okres pobierania zasiłku macierzyńskiego należy skrócić o 2 tygodnie, czyli zamiast 18 tygodni z tytułu urodzenia drugiego (czy kolejnego) dziecka, zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez 16 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej, zamiast 26 tygodni przez 24 tygodnie.
Jednak również w czasie urlopu wychowawczego można uzyskać zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze (bez skracania o 2 tygodnie). Jest tak, gdy udzielony pracownicy urlop wychowawczy skończy się wcześniej niż urlop macierzyński w pełnym wymiarze przysługujący w danej sytuacji. W takim przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego liczy się od dnia porodu.
PRZYKŁAD
Beata Nowak w trakcie urlopu wychowawczego urodziła drugie dziecko 15 sierpnia 2004 r. Pracodawca udzielił jej urlopu wychowawczego na okres od 1 stycznia 2004 r. do 28 lutego 2005 r.
Zasiłek macierzyński przysługiwał jej przez 16 tygodni. W tym przypadku 18-tygodniowy okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługujący w razie urodzenia kolejnego dziecka należało skrócić o 2 tygodnie, ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego w całości przypadał w okresie urlopu wychowawczego.
PRZYKŁAD
Grażyna Kwiatkowska w trakcie przebywania na rocznym urlopie wychowawczym ponownie zaszła w ciążę. Termin urlopu wychowawczego upływał 31 stycznia 2005 r. Drugie dziecko urodziła 2 stycznia 2005 r.
Zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres 18 tygodni. W tym przypadku nie skraca się okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony jej urlop wychowawczy.
Jak długo można pobierać zasiłek
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania. Zasiłek ten można pobierać za okres ustalony w przepisach kodeksu pracy (art. 180-183 k. p.) jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (patrz tabela 3). Minimalny okres pobierania zasiłku macierzyńskiego to 8 tygodni, a maksymalny 26 tygodni. Natomiast gdy świadczenie to jest wypłacane ojcu dziecka lub innej osobie z najbliższej rodziny sprawującej nad nim osobistą opiekę, okres wypłaty tego zasiłku pomniejsza się o czas pobierania tego świadczenia przez matkę dziecka.
Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru. Zasiłek przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych.
Gdy pracodawca splajtował
Zasiłek macierzyński może uzyskać osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu lub pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym (zasada). Jednak w pewnych przypadkach zasiłek ten przysługuje również pracownicy, która urodziła dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.
Prawo do tego zasiłku ma więc pracownica, z którą w okresie ciąży rozwiązano z umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa. Zasiłek w takim przypadku jest wypłacany, gdy nieprawidłowości przy rozwiązywaniu stosunku pracy potwierdził sąd w prawomocnym wyroku i przysługuje przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.
Ponadto w szczególny sposób jest traktowana pracownica, z którą w okresie ciąży rozwiązano umowę o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Jeżeli nie zapewniono jej innego zatrudnienia, to do dnia porodu jest jej wypłacany zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński.
Umowa terminowa a prawo do zasiłku
Z uwagi na realizowaną w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych zasadę ochrony rodzicielstwa, prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia przyznano również pracownicy, która była zatrudniona na podstawie umowy terminowej (umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy) i z którą umowę o pracę z powodu ciąży (zgodnie z art. 177 par. 3 k.p.) przedłużono do dnia porodu.
Kto nie dostanie zasiłku
Zasiłek macierzyński nie przysługuje za okres, w którym mimo sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.
Ponadto zasiłku macierzyńskiego mimo urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dziecka nie uzyska osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym oraz tymczasowo aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Przyznawane jest po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, gdy okres ten był zbyt krótki na odzyskanie przez daną osobę zdolności do pracy. Umożliwia więc dokończenie leczenia, zapewniając choremu środki utrzymania w okresie dalszej kuracji lub rehabilitacji leczniczej.

Chory, ale bez zasiłku
Pracownikowi (osobom wykonującym pracę nakładczą oraz obywającym służbę zastępczą), który jest niezdolny do pracy z powodu choroby przysługuje najpierw wynagrodzenie chorobowe (33 dni), a następnie zasiłek chorobowy. Inni ubezpieczeni opłacający składkę na ubezpieczenie chorobowe uzyskują w takich przypadkach od razu prawo do zasiłku chorobowego. Jednak przepisy ograniczają czas pobierania tych świadczeń – okres zasiłkowy trwa obecnie 182 dni lub 270 dni w przypadku zachorowania na gruźlicę.
W związku z tym ubezpieczony, który nie odzyskał jeszcze sprawności do pracy, ale rokowania co do jego stanu zdrowia są pozytywne, po upływie okresu zasiłkowego pozostawałby bez żadnych środków do życia. Utracił już bowiem prawo do zasiłku chorobowego, a nie mógłby uzyskać renty z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ przysługuje o­na tylko w razie trwałego pogorszenia zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie pracy. W celu zapobieżenia takim sytuacjom wprowadzono stosunkowo niedawno do ubezpieczenia chorobowego – świadczenie rehabilitacyjne. Ma o­no charakter przejściowy. Po okresie jego pobierania ubezpieczony, który odzyskał zdolność do pracy, podejmuje zatrudnienie, a gdy zabiegi lecznicze okażą się nieskuteczne i jego stan zdrowia będzie uniemożliwiał podjęcie działalności zarobkowej, może rozpocząć starania o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Kto może dostać świadczenie
Świadczenie rehabilitacyjne może uzyskać ubezpieczony, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje:
• pracownikom,
• osobom wykonującym pracę nakładczą,
• członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• osobom wykonującym odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
• osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osobom z nimi współpracującym,
• osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
• duchownym,
• osobom odbywającym służbę zastępczą.
Ponadto świadczenie rehabilitacyjne przysługuje również ubezpieczonemu, który po wykorzystaniu okresu zasiłkowego został skierowany na badanie w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzecznik ZUS orzekł, że rokuje o­n odzyskanie zdolności do pracy.
Gdy lekarz orzecznik mówi nie
Decyzja w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego wydawana jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika oddziału ZUS właściwego ze względu ma miejsce zamieszkania ubezpieczonego lub komisji lekarskiej ZUS. Orzeczenie określa, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, a więc czy dana osoba:
• jest nadal niezdolna do pracy po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego,
• w przypadku dalszego leczenia lub rehabilitacji leczniczej rokuje odzyskanie zdolności do pracy.
Ponadto lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS wskazują, na jaki okres należy przyznać to świadczenie, a więc po jakim czasie dalszego leczenia lub rehabilitacji leczniczej chory prawdopodobnie odzyska zdolność do pracy.
Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS osoba zainteresowana może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS może również zakwestionować prezes ZUS, wnosząc zarzut wadliwości. Te środki odwoławcze (sprzeciw i zarzut) wnosi się w terminach i na zasadach określonych w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Jak długo można pobierać świadczenie
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez czas niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Przyznawane jest bezpośrednio po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego. Może o­no zostać od razu przyznane na 12 miesięcy albo na krótszy okres (np. 4 czy 8 miesięcy), a następnie przedłużane do wyczerpania maksymalnego limitu. Okresy pobierania świadczenia muszą następować bezpośrednio po sobie.
Ile można dostać
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi:
• 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy,
• 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
• 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.
Świadczenie przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych. W przypadku przyznania świadczenia na okresy miesięczne, np. 3 czy 6 miesięcy, przyjmuje się, że każdy miesiąc ma 30 dni (bez względu na faktyczną długość tego miesiąca).
Ostatnia nowelizacja przepisów kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która obowiązuje od 8 lutego 2005 r., uzależniła wysokość świadczenia rehabilitacyjnego od okresu jego pobierania. Zwiększenie wysokości świadczenia do 90 proc. podstawy wymiaru w okresie pierwszych trzech miesięcy jego pobierania jest konsekwencją zniesienia możliwości wydłużania okresu pobierania zasiłku chorobowego (okres zasiłkowy można było przedłużyć o 3 miesiące).
Zmiana ta nie tylko zwiększyła wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w okresie trzech pierwszych miesięcy jego wypłaty, ale ma również istotne skutki w sferze prawa pracy. W myśl bowiem znowelizowanego art. 53 par. 1 pkt 1 lit. b) k.p., pracodawca nie może obecnie rozwiązać bez wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem, który przepracował u niego ponad 6 miesięcy lub którego niezdolność do pracy jest następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, gdy nie upłynął jeszcze łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Natomiast przez pozostałe miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego (maksymalnie można uzyskać je na 12 miesięcy, a więc przez pozostałych 9 miesięcy) stosunek pracy nie podlega takiej ochronie, czyli pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.
Kto nie dostanie świadczenia
Celem świadczenia rehabilitacyjnego jest zapewnienie środków utrzymania osobie, która nie odzyskała zdolności do zarobkowania w okresie pobierania zasiłku chorobowego. W związku z tym nie jest o­no przyznawane osobom, które nie wykonują pracy z powodu choroby, ale mają ustalone prawo do innych świadczeń ubezpieczeniowych lub za okres choroby zachowują prawo do wynagrodzenia na podstawie odrębnych przepisów. Świadczenia tego nie uzyskają więc osoby uprawnione: do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego oraz urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.
Ponadto świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
• urlopu bezpłatnego,
• urlopu wychowawczego,
• tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Świadczenia rehabilitacyjnego nie mogą również uzyskać ubezpieczeni, których niezdolność do pracy jest następstwem umyślnego przestępstwa lub wykroczenia przez nich popełnionego. Okoliczności te stwierdzane są na podstawie prawomocnego orzeczenia.
Ponadto w czasie i po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, prawa do świadczenia rehabilitacyjnego nie mają: osoby niezdolne do pracy, które kontynuują działalność zarobkową stanowiąca tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie) albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności z powodu choroby.
Utrata prawa do świadczenia
Osoba, której przyznano świadczenie rehabilitacyjne, może je utracić, gdy w okresie orzeczonej w nim niezdolności do pracy będzie wykonywała pracę zarobkową lub wykorzystuje świadczenie w sposób niezgodny z jego celem.
Zasiłek wyrównawczy
Zasiłek wyrównawczy to świadczenie ubezpieczeniowe przysługujące jedynie pracownikom. Może je uzyskać osoba, która z powodu zmniejszenia sprawności do pracy uzyskuje mniejsze niż dotychczas zarobki w okresie rehabilitacji zawodowej.
Komu przysługuje
Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę:
• w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej,
• u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy,
– jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (zasady jego ustalania opisujemy niżej).
Warunkiem koniecznym do uzyskania zasiłku wyrównawczego jest więc poddanie się rehabilitacji zawodowej i osiąganie z tego powodu mniejszych zarobków. Samo więc zmniejszenie sprawności do pracy i uzyskiwanie z tego powodu niższej pensji nie uprawnia do zasiłku wyrównawczego.
Rehabilitacji zawodowej mogą być poddani pracownicy ze zmniejszoną sprawnością do pracy:
• zagrożeni chorobą zawodową i wymagający przekwalifikowania,
• zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, jeżeli stan ich zdrowia wymaga zmiany rodzaju pracy,
• którzy wskutek wypadku lub dłuższej choroby utracili czasowo zdolność do pracy i wymagają adaptacji do pracy.
„Procesowi rehabilitacji mogą być zatem poddani zarówno pracownicy, którzy jeszcze nie utracili zdolności do pracy i w stosunku do których odsunięcie od dotychczasowej pracy oraz przekwalifikowanie jest działaniem profilaktycznym, zapobiegającym inwalidztwu, jak i osoby, które zdolność tę utraciły tylko czasowo, i praca wykonywana w warunkach ułatwiających stopniowe przystosowanie się organizmu pracownika powinna tę zdolność przywrócić” (Jędrasik-Jankowska I., Ubezpieczenie społeczne. Tom 3, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa, 2003, s. 48).
Kto nie dostanie zasiłku
Zasiłku wyrównawczego nie mogą otrzymać pracownicy uprawnieni do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto nie przysługuje o­n za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby, sprawowania opieki lub pobierania zasiłku macierzyńskiego, a także za okresy nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia.
Kto przyznaje zasiłek
O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS. Ponadto lekarz orzecznik ZUS ustala, czy z uwagi na stan zdrowia pracownika zasadne jest kontynuowanie jego rehabilitacji zawodowej. Jeżeli uznania, że dalsza rehabilitacja zawodowa ze względu na stan zdrowia pracownika jest niecelowa, utraci o­n prawo do zasiłku wyrównawczego.
Od orzeczeń lekarza orzecznika ZUS (o potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej oraz o niecelowości kontynuowania tej rehabilitacji) dotyczących zasiłku wyrównawczego pracownik może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Ponadto prawidłowość takiego orzeczenia może zakwestionować prezes ZUS, wnosząc zarzut wadliwości. Sprzeciw i zarzut wadliwości należy wnosić w terminach i na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z FUS.
Jak długo można pobierać zasiłek
Zasiłek wyrównawczy przysługuje przez okres rehabilitacji zawodowej. Maksymalnie można go pobierać przez 24 miesiące. Pracownik traci prawo do tego świadczenia:
• z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym podjął rehabilitację,
• jeżeli z uwagi na stan jego zdrowia rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa.
Wysokość zasiłku
Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między miesięcznym wynagrodzeniem osiąganym za pracę w warunkach rehabilitacji a przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem (zasady jego ustalania przedstawiamy niżej).
Jeżeli pracownik z usprawiedliwionych przyczyn przepracował tylko przez część miesiąca, np. z powodu choroby, otrzyma mniejszy zasiłek wyrównawczy. W takim przypadku należy pomniejszyć o jedną trzydziestą za każdy dzień nieobecności przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Różnica między tą kwotą a pensją otrzymywaną w tym miesiącu stanowi kwotę zasiłku wyrównawczego, która zostanie wypłacona pracownikowi.
Kto może skorzystać z zasiłku opiekuńczego
Niestety, zdarza się, że członkowie naszej najbliższej rodziny ciężko chorują i jesteśmy jedynymi osobami, które mogą przez jakiś czas zapewnić im opiekę. Pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osoby odbywające służbę zastępczą mogą, gdy zajdzie taka sytuacja, skorzystać z zasiłku opiekuńczego.
Z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać tylko wymienione wyżej osoby, gdyż podlegają o­ne obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłku takiego nie otrzymają osoby podlegające temu ubezpieczeniu dobrowolnie, np. prowadzące pozarolniczą działalność, zatrudnione tylko na podstawie umowy zlecenia. Dla osób, które mogą występować o taki zasiłek, bardzo ważna jest informacja, że zasiłek ten przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia. Nie trzeba zatem przez jakiś czas opłacać składek na ubezpieczenie chorobowe, aby otrzymać zasiłek opikuńczy. Zatem nawet pracownikowi, który pracuje kilka dni, zasiłek opiekuńczy może być wypłacony, jeśli zostaną spełnione warunki, o których mowa niżej.
Zasiłek za opiekę nad dzieckiem
Zasiłek przysługuje zarówno z powodu opieki nad zdrowym, jak i chorym dzieckiem. Za opiekę nad zdrowym dzieckiem można dostać zasiłek do ukończenia przez dziecko 8 lat, i tylko wtedy gdy zaistnieje następująca sytuacja:
• nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
• poród lub choroba małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
• pobyt małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Natomiast za opiekę nad chorym dzieckiem zasiłek opiekuńczy przysługuje do ukończenia przez nie 14 lat. Gdy dziecko ukończy 14 lat i zachoruje, aby otrzymać za opiekę nad nim zasiłek konieczne jest pozostawanie z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.
PRZYKŁAD
Anna sama wychowuje syna i pracuje. Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Syn Anny chodzi do przedszkola. Do Anny zadzwoniła nauczyciela i poprosiła o wcześniejsze odebranie syna z przedszkola z powodu awarii. Anna nie miała nikogo, kto mógłby zaopiekować się jej synem do czasu usunięcia awarii. W przedstawionej sytuacji Anna może skorzystać z dni wolnych od pracy, za które będzie jej przysługiwał zasiłek opiekuńczy, gdyż jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, jej syn nie ukończył 8 lat i nastąpiło nieprzewidziane zamknięcie przedszkola. Uważa się, że zamknięcie placówki (żłobka, przedszkola, szkoły) jest nieprzewidziane, gdy pracownik zostanie o tym powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia.
Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Jednak zasiłek ten otrzyma tylko ten rodzic, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Zapamiętać trzeba, że zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy opieki wymaga jego własne dziecko, ale także, gdy będzie ją sprawował nad dzieckiem, małżonka, przysposobionym albo obcym przyjętym na wychowanie i utrzymanie.
Gdy rodzice pracują na zmiany
Z uwagi, że obecnie wiele osób pracuje na zmiany, ZUS aby rozstrzygnąć wątpliwości, wyjaśnił, kiedy można otrzymać zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat. ZUS wyjaśnił, że:
• w przypadku gdy rodzice dziecka w wieku do lat 8 zatrudnieni są w systemie pracy zmianowej na różnych zmianach, każdego z nich uważa się za osobę stale opiekującą się dzieckiem w wieku do lat 8 i w razie choroby, porodu lub pobytu jednego z rodziców w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej, drugiemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy;
• jeśli oboje rodzice bądź jedno z nich pracują w systemie pracy zmianowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres sprawowania opieki, w którym oboje rodzice pracują na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy, wskutek dojazdu lub dojścia do pracy i z pracy;
• w przypadku gdy oboje rodzice dziecka są zatrudnieni, a jedno z nich zatrudnione jest w systemie pracy zmianowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje za dni, w które dziecko w wieku do lat 8 pozostawałoby bez opieki z powodu porodu, choroby lub pobytu drugiego z rodziców w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej.
Kiedy opieka nad członkiem rodziny jest płatna
Zasiłek opiekuńczy można także otrzymać z powodu opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny – małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem. Podkreślić jednak trzeba, że wymienione wyżej osoby zostaną uznane za członków rodziny pod warunkiem, że będą pozostawały we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem w okresie sprawowania opieki.
PRZYKŁADY
• Ojciec Anny K. ciężko zachorował. Obecnie jest w szpitalu. Po okresie pobytu ojca w szpitalu Anna K. będzie musiała przez jakiś czas się nim zaopiekować. Przed chorobą ojciec Anny mieszkał sam w oddalonej o 50 kilometrów miejscowości. Po wyjściu ze szpitala ojciec Anny przez jakiś czas z nią zamieszka. Mimo że Anna nie mieszka z ojcem stale, będzie jej przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Warunkiem otrzymania tego zasiłku jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym przez Annę i jej chorego ojca w okresie sprawowania opieki. Do wypłaty zasiłku nie jest zatem konieczne wspólne stałe zamieszkiwanie.
• Syn Jolanty i Tomasza K. uległ poważnemu wypadkowi i przez jakiś czas muszą mu o­ni zapewnić opiekę. Jolanta jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a Tomasz prowadzi działalność gospodarczą. Oboje wcześniej nie korzystali z zasiłku opiekuńczego. W przedstawionej sytuacji z zasiłku opiekuńczego może skorzystać jedynie Jolanta K. Prawo do zasiłku opiekuńczego mają tylko osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownik podlega takiemu ubezpieczeniu obowiązkowo, natomiast osoba prowadząca pozarolniczą działalność – dobrowolnie.
Kiedy zasiłek nie przysługuje
Osoba starająca się o zasiłek opiekuńczy musi zapamiętać, że nie dostanie zasiłku opiekuńczego, gdy poza nią są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny. Od zasady tej jest jednak wyjątek – regulacja ta nie dotyczy opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. ZUS wyjaśnił także, że za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę, nie uważa się:
• osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
• osoby chorej,
• osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,
• osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
• pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
• osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),
• osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia o­na sprawowania opieki.
Podkreślić trzeba, że zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, gdy ubezpieczony w okresie, w którym powinien sprawować opiekę, wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki niezgodnie z jego celem, sfałszował zaświadczenie lekarskie, przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym.
Przez ile dni przysługuje zasiłek
Liczba dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy, jest limitowana. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w roku kalendarzowym przez:
• 60 dni – gdy opieka jest sprawowana nad dzieckiem zdrowym w wieku do 8 lat albo nad dzieckiem chorym w wieku do 14 lat,
• 14 dni – gdy jest sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat, małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem.
PRZYKŁAD
Barbara jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Ma dwoje dzieci. Syna, który na 4 lata i córkę 16-letnią. Anna korzystała w roku kalendarzowym 2004 z zasiłku opiekuńczego na syna przez cały miesiąc. W tym roku z powodu choroby córki przedłożyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie na okres 3 tygodni. Barbara otrzyma zasiłek opiekuńczy tylko za okres 14 dni. Taki jest bowiem limit dni zasiłkowych z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem po ukończeniu przez nie 14 lat. Przypominamy, że warunkiem otrzymania zasiłku na takie dziecko jest pozostawanie z nim w okresie sprawowania opieki we wspólnym gospodarstwie domowym.

Przy ustalaniu liczby dni, za który przysługuje zasiłek, trzeba pamiętać o jeszcze jednym ograniczeniu – łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi zdrowymi, chorymi i innymi członkami rodziny, niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 60 dni.
PRZYKŁAD
Anna T. musiała przez 5 dni w styczniu po wyjściu matki ze szpitala opiekować się nią. W czerwcu korzystała przez 30 dni z zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad chorym synem. Z kolei z 20-dniowego zasiłku na córkę we wrześniu korzystał jej mąż Tomasz T. Gdy zachorował ojciec Tomasza, tylko o­n mógł mu zapewnić opiekę. Tomasz przedstawił zaświadczenie lekarskie o konieczności osobistego sprawowania opieki nad ojcem na okres 2 tygodni. Tomasz dostanie zasiłek opiekuńczy tylko za okres 5 dni, gdyż roczny limit dni, za który może zostać wypłacony zasiłek (bez względu na to, że zasiłek przysługiwał na dwoje dzieci, matkę Anny i ojca Tomasza i że do zasiłku był uprawniony o­n i jego żona), wynosi 60 dni w roku kalendarzowym.
Jak obliczyć wysokość zasiłków
Po ustaleniu, że spełniamy warunki do otrzymania zasiłku, warto poznać zasady obliczania jego wysokości. Warto wiedzieć, jak obliczyć zasiłek, aby na przykład sprawdzić, czy jest o­n wypłacany we właściwej wysokości.

Obliczenie wysokości zasiłków przebiega w dwóch etapach. Aby ustalić wysokość zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego najpierw trzeba obliczyć przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ściśle określonego okresu, które stanowi tzw. podstawę wymiaru zasiłku, a potem od niej obliczyć zasiłek, który stanowi określony procent tej podstawy. Z kolei aby obliczyć zasiłek wyrównawczy, trzeba po obliczeniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odjąć od niego miesięczne wynagrodzenie osiągnięte za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej. Zatem podstawowe znaczenie dla obliczenia zasiłku ma ustalenie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Niżej przedstawiamy zasady jego obliczenia. Nieco inne zasady obowiązują dla pracowników, a inne dla pozostałych osób uprawnionych do zasiłków (wymienionych w tabeli 1). Przypominamy, że zasiłek opiekuńczy może tylko otrzymać osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, a zasiłek wyrównawczy tylko pracownik.
Zasady dla pracowników
Aby ustalić wysokość zasiłków: chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, wyrównawczego i świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik musi najpierw obliczyć podstawę wymiaru zasiłku. Podstawę tą oblicza się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za ściśle określony okres przez liczbę miesięcy, w których zostało o­no osiągnięte. Zanim omówimy zasady obliczenia podstawy wymiaru zasiłku, poczynimy zastrzeżenie – będziemy je odnosić do zasiłku chorobowego, choć mają o­ne odpowiednio zastosowanie do innych (wymienionych wyżej) świadczeń.
Z jakiego okresu uwzględnić wynagrodzenie
Po zmianie przepisów, która obowiązuje od 8 lutego 2005 r., bez względu na to, czy wynagrodzenie pracownika jest stałe czy też ulega wahaniom, podstawę wymiaru zasiłku oblicza się z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
PRZYKŁAD
Tomasz pracuje od dwóch lat u tego samego pracodawcy. Zachorował w marcu 2005 r. Do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku trzeba przyjąć wynagrodzenie z okresu od marca 2004 r. do lutego 2005 i podzielić je przez 12, czyli przez liczbę miesięcy, w których zostało o­no osiągnięte.

W przepisach przewidziano także jak obliczyć postawę wymiaru zasiłku, gdy pracownik zachorował przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia chorobowego albo przed upływem miesiąca i nabył prawo do zasiłku chorobowego.

Gdy pracownik pracował krócej niż rok
Jeżeli niezdolność do pracy powstanie przed upływem 12 miesięcy, to podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia (ubezpieczenia).
PRZYKŁAD
Anna została zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 13 września 2004 r. Jeśli Anna zachoruje w kwietniu i nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku, od której będzie ustalana jego wysokość, trzeba będzie przyjąć wynagrodzenie za październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec i podzielić przez liczbę miesięcy, w których zostało o­no osiągnięte, czyli przez 6.

Gdy pracownik nie przepracował miesiąca
Zdarzają się także sytuacje, że pracownik ma prawo do zasiłku, choć nie „zdążył” przepracować u danego pracodawcy nawet miesiąca. W takiej sytuacji podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. Zasady ustalenia takiego wynagrodzenia (podaliśmy je w tabeli 4) zależą od tego, czy pracownik otrzymywał wynagrodzenie stałe czy też zmienne.
Tabela 4
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁADY
• Anna została zatrudniona na podstawie umowy o pracę ze stałym wynagrodzeniem. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia pracy uległa wypadkowi, który został zakwalifikowany jako wypadek w drodze do pracy. Z uwagi, że osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy nabywają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, Anna otrzyma za czas niezdolności do pracy zasiłek chorobowy. Podstawę do jego obliczenia, z uwagi że Anna nie przepracowała pełnego miesiąca, a w jej umowie o pracę określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, będzie stawiło właśnie to wynagrodzenie.
• Katarzyna podjęła pracę. W umowie określono wynagrodzenie zmienne. Tydzień po zawarciu umowy musiała skorzystać z dni wolnych od pracy, aby zająć się swoją 1,5-roczną córką, gdyż z przyczyn nieprzewidzianych zamknięto na kilka dni żłobek, do którego o­na uczęszcza. Katarzynie w przedstawionej sytuacji przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, gdyż zasiłek ten przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego będzie stanowiło wynagrodzenie, które Katarzyna osiągnęłaby, gdyby przepracowała pełny miesiąc kalendarzowy. W przedstawionej sytuacji (z uwagi, że Katarzyna będzie otrzymywała wynagrodzenie zmienne) należy podzielić wynagrodzenia osiągnięte za przepracowane dni robocze przez liczbę dni, w których zostało o­no osiągnięte i pomnożyć je przez liczbę dni, które Katarzyna powinna przepracować w danym miesiącu.
Gdy były częste nieobecności w pracy
Może zdarzyć się także sytuacja, że pracownik w niektórych miesiącach uwzględnianych przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie osiągnął pełnego wynagrodzenia wskutek nieprzepracowana części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych (choroba, opieka nad chorym członkiem rodziny). Wtedy zasadnicze znaczenie ma ustalenie, czy pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy, czy też nie. Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku wyłącza się bowiem wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy, a przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.
PRZYKŁAD
Z uwagi, że Anna N. zachowała przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia chorobowego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku trzeba przyjąć wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego ubezpieczenia. Anna N. zachorowała w lutym 2005 r., a pracuje od 1 września 2004 r. W listopadzie Anna N. przez 22 dni była nieobecna w pracy z powodu choroby swojej córki. W przedstawionej sytuacji przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należy pominąć wynagrodzenie za listopad, gdyż obowiązuje zasada, że gdy pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Zatem w przedstawionej sytuacji podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie z: września, października, grudnia i stycznia.
W jakiej kwocie uwzględniać wynagrodzenia
Po ustaleniu okresu, z którego trzeba uwzględnić wynagrodzenia do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, musimy wyjaśnić, w jakiej kwocie uwzględniać te wynagrodzenia za poszczególne miesiące. Zasada jest następująca: za wynagrodzenie uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika. Pracownik finansuje z własnych środków połowę składki na ubezpieczenie emerytalne (9,76 proc. przychodu), połowę składki na ubezpieczenie rentowe (6,50 proc. przychodu) oraz całą składkę na ubezpieczenie chorobowe (2,45 proc. przychodu).
Pracownik ustalający podstawę wymiaru zasiłku musi pamiętać, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe podlega w roku kalendarzowym ograniczeniu do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (w 2005 r. do 72 690 zł). A zatem ustalając podstawę wymiaru zasiłku, musi uwzględnić przychody za poszczególne miesiące pomniejszone o kwotę faktycznie potrąconych przez pracodawcę składek. Może być bowiem tak, że za niektóre miesiące trzeba uwzględnić przychód pomniejszony o kwotę sfinansowanych przez pracownika składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, czyli łącznie pomniejszony o 18,71 proc., a za inne wobec zwolnienia z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalnie i rentowe (z powodu przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia) – pomniejszony tylko o kwotę składki na ubezpieczenie chorobowe, tj. o 2,45 proc.
PRZYKŁAD
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla Tomasza T. trzeba przyjąć wynagrodzenie za styczeń i luty. Z uwagi, że w obu tych miesiącach pracodawca opłacał za niego składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku od przychodu za każdy miesiąc trzeba odjąć kwotę 18,71 proc.
Premie, nagrody, dodatki – kiedy je uwzględniać
Pracownik, który otrzymuje nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale także nagrody, premie, dodatki, przed ustaleniem podstawy wymiaru zasiłku musi ustalić, czy te dodatkowe składniki uwzględnić w podstawie czy też nie. Aby to ustalić, musi zapamiętać, że składników wynagrodzenia:
• nie uwzględnia się, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku,
• przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres po tym terminie,
• których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres po tym terminie.
PRZYKŁAD
Adam N. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ze stałym miesięcznym wynagrodzeniem i premią miesięczną. Z powodu choroby pracodawca musi mu wypłacić zasiłek chorobowy, gdyż wypłacił mu już w tym roku kalendarzowym tzw. wynagrodzenie gwarantowane. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku trzeba przyjąć wynagrodzenie za okres od lutego do stycznia. W regulaminie, który przewiduje premię miesięczną, brak jest regulacji, że jest o­na zmniejszana za okres pobierania zasiłku chorobowego. Zatem przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie należy uwzględniać premii miesięcznych, a tylko przychód z 12 miesięcy po odliczeniu potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne opłaconych przez pracownika.
Tabela 5
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Najniższa podstawa do obliczenia zasiłku
Pracownik obliczający zasiłek musi pamiętać, podstawa wymiaru zasiłku z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy wraz ze składnikami, do których zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku, nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu go o kwotę odpowiadającą 18,71 proc. tego wynagrodzenia (w 2005 r. minimalne wynagrodzenie wynosi: 849 zł z zastrzeżeniem że w pierwszym roku pracy wynosi o­no – 679,20 zł, a w drugim roku pracy – 764,10 zł).
Zasady dla ubezpieczonych niebędących pracownikami
Z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego mogą korzystać nie tylko pracownicy, ale także inne osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu tj. zleceniobiorcy, prowadzący pozarolniczą działalność, osoby z nimi współpracujące, osoby wykonujące pracę nakładczą, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych (wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu wymieniliśmy w tabeli 1). Przypominamy jednak, że nie nabędą o­ni prawa do zasiłku wyrównawczego gdyż przysługuje o­n tylko pracownikom, a zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać tylko członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osoby odbywające służbę zastępczą – gdyż przysługuje o­n tylko osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu.
Aby zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych innych niż pracownicy były przejrzyste odniesiemy je do zasiłku chorobowego, ale trzeba pamiętać, że stosuje się je także do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.
Jeśli na przykład osoba prowadząca pozarolniczą działalność chce ustalić, w jakiej wysokości otrzyma zasiłek chorobowy, musi najpierw ustalić tzw. podstawę jego wymiaru, czyli przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Zasiłek chorobowy stanowi bowiem określony procent tej podstawy. Podstawę wymiaru zasiłku dla ubezpieczonych innych niż pracownicy ustala się tak jak dla tych ostatnich, z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Również tak jak w przypadku pracowników, gdy niezdolność do pracy powstanie przed upływem 12 miesięcy podstawę wymiaru zasiłku ustala się z faktycznego okresu ubezpieczenia – z pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia. Pod uwagę bierze się jednak nie wynagrodzenie, ale przychód z tych miesięcy. Za przychód ubezpieczonego niebędącego pracownikiem uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków uważa się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla poborowych odbywających służbę zastępczą stanowi kwota świadczenia pieniężnego, określona w przepisach o służbie zastępczej, w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.
Ustalając podstawę wymiaru zasiłku, można uwzględnić tylko przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek. Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważa się także kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu (np. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą, kolejne okresy prowadzenia działalności pozarolniczej).
PRZYKŁAD
Barbara K. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą – salon kosmetyczny – od połowy czerwca 2004 r. Rozpoczęła działalność po półrocznym okresie poszukiwania pracy. Barbara K. zachorowała w lutym 2005 r. Barbara K. nabyła prawo do zasiłku, gdyż upłynął 180-dniowy – w przypadku osób ubezpieczonych dobrowolnie, okres oczekiwania na zasiłek. W przedstawionej sytuacji podstawę wymiaru zasiłku oblicza się, dzieląc przychód z miesięcy: lipca, sierpnia, września, października, listopada, grudnia, stycznia przez liczbę pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, czyli przez 7.

W przepisach uregulowane są także zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku, gdy niezdolność do pracy powstanie w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia. Zasady te wymieniliśmy w tabeli 6.
Tabela 6
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD
Anna miesiąc po ukończeniu szkoły wyższej została zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. W umowie określono wysokość wynagrodzenia za wykonanie umowy. Anna przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dwa tygodnie po zawarciu umowy Anna zachorowała. W przedstawionej sytuacji Anna nabyła prawo do zasiłku chorobowego, gdyż absolwentom szkół wyższych, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, przysługuje zasiłek od pierwszego dnia ubezpieczenia. Z uwagi że odpłatność za wykonanie umowy została określona w ściśle określonej kwocie, a Anna zachorowała przed upływem pierwszego miesiąca ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowiła kwota przychodu określona w umowie przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia po odliczeniu od niej kwoty odpowiadającej 18,71 proc. przychodu.

Zdarzają się także sytuacje, że w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, przychód ubezpieczonego niebędącego pracownikiem był zmniejszony wskutek niewykonywania pracy lub działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych. Wtedy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy:
• wyłączyć przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez mniej niż połowę miesiąca,
• przyjąć przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez co najmniej połowę miesiąca.
Gdy w okresie do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przychód ubezpieczonego w każdym miesiącu był zmniejszony z powyższych przyczyn, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się przychód za wszystkie miesiące.
Podkreślić trzeba, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla innych osób niż pracownicy uwzględnia się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełnienia.
Wyjaśnić trzeba, że podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, do którego prawo powstało po 7 lutego 2005 r., przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem, dla którego jest określona najniższa podstawa wymiaru składek, nie podwyższa się do kwoty najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.
Tabela 7
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustalanie podstawy wymiaru po ustaniu ubezpieczenia
Zasiłek chorobowy, macierzyński, świadczenie rehabilitacyjne można także dostać, jak wcześniej wyjaśniliśmy, po ustaniu tytułu ubezpieczenia (m.in. po rozwiązaniu umowy o pracę, umowy zlecenia). Jednakże ustawodawca postanowił, że zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne nie mogą w takiej sytuacji przekroczyć określonej kwoty – podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia ustalanego dla celów emerytalnych (kwota ta jest ustalana miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy). Ograniczenie to nie ma natomiast zastosowania przy ustalaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Kto wypłaca zasiłki
Prawo do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i ich wysokość ustalają płatnicy składek lub ZUS. Wypłacają te świadczenia po przedstawieniu przez ubezpieczonych stosownych dokumentów. W związku z tym uprawnieni są do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień od pracy.
Lista ubezpieczonych – podstawowe kryterium
Prawo do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego oraz ich wysokość ustalają, a także zasiłki te wypłacają:
• płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych – swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia; kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenie chorobowe, wskazuje art. 4 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; są to m.in. pracodawcy, zleceniodawcy, jednostki organizacyjne zatrudniające osoby wykonujące pracę nakładczą, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, zakłady karne czy organizacje charytatywne zatrudniające więźniów i osoby tymczasowo aresztowane,
• Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
– ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
– ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym,
– ubezpieczonym będącym duchownymi,
– osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,
– ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.
W przypadku większości ubezpieczonych podstawowym kryterium, od którego zależy, kto będzie im wypłacał zasiłki, stanowi wielkość firmy, w której pracują. Jeżeli płatnik zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 ubezpieczonych, zobowiązany jest do ustalania prawa, wysokości oraz wypłaty świadczeń przysługujących z tego ubezpieczenia. Jednak mimo że to o­n wypłaca ubezpieczonym te kwoty, nie pochodzą o­ne z jego środków. Świadczenia te są bowiem finansowane z funduszy ZUS. W tym przypadku płatnik składek jest więc niejako „doręczycielem” tych pieniędzy.
W celu rozstrzygnięcia, czy dany płatnik zobowiązany jest do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, konieczne jest więc ustalenie liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez niego do tego ubezpieczenia. Liczbę tę ustala się według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
Jeżeli po 1 stycznia, z powodu zwiększenia zatrudnienia w poprzednim roku, płatnik składek będzie zobowiązany do wypłaty zasiłków dla swoich ubezpieczonych, a któremuś z tych ubezpieczonych ZUS rozpoczął wypłatę zasiłku przed tą datą, Zakład będzie kontynuował wypłatę tego świadczenia.
Idziesz na chorobowe, dostarcz zwolnienie
Podstawowym dokumentem, na podstawie którego dokonywana jest wypłata zasiłku chorobowego, jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres niezdolności do pracy. W celu uzyskania zasiłku należy więc dostarczyć to zwolnienie płatnikowi składek. Jeżeli płatnik uprawniony jest do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, podejmie wypłatę tego świadczenia, a gdy zasiłki jego ubezpieczonym wypłaca ZUS, przekaże ten dokument do Zakładu.
Ubezpieczony powinien dostarczyć zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni do daty jego otrzymania. W razie niedopełnienia tego obowiązku nastąpi obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Sankcja ta nie zostanie zastosowana jedynie w przypadku, gdy zaświadczenie nie zostało doręczone w 7-dniowym terminie z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
Ponadto w celu umożliwienia pracodawcy wypłaty właściwego świadczenia, przysługującego w razie choroby, oraz ustalenia jego prawidłowej wysokości, pracownik zmieniający zatrudnienie w ciągu roku kalendarzowego powinien przedstawić nowemu pracodawcy świadectwo pracy lub inny dokument, wystawiony przez poprzedniego pracodawcę, który określa, za ile dni w tym roku kalendarzowym wypłacono pracownikowi wynagrodzenie chorobowe oraz czy pracownik w danym roku został pozbawiony prawa do tego wynagrodzenia, z jakiej przyczyny (np. choroba została spowodowana nadużyciem alkoholu przez pracownika lub była efektem popełnienia przez niego umyślnie wykroczenia lub przestępstwa, w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał pracę zarobkową) i przez jak długi okres.
Natomiast zasiłek macierzyński przyznawany jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przewidywaną datę porodu lub stan ciąży w okresie zatrudnienia, odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka, oświadczenia ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka, a w razie przyjęcia dziecka na wychowanie na podstawie oświadczenia o dacie przyjęcia dziecka i zaświadczenia sądu opiekuńczego o wystąpieniu od sądu o przysposobienie dziecka lub przyjęcie na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Ponadto gdy zasiłek wypłaca ZUS – konieczne jest zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego lub urlopu macierzyńskiego na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jeżeli ZUS wypłaca to świadczenie po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, należy też przedłożyć: świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy, prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem prawa lub świadectwo pracy (albo inny dokument) określający rodzaj umowy terminowej i datę rozwiązania stosunku pracy.
Natomiast w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego należy złożyć stosowny wniosek i zaświadczenie lekarskie, a w przypadku konieczności zapewnienia opieki zdrowemu dziecku do lat 8 – oświadczenie o nieprzewidzanym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, decyzję właściwego inspektora sanitarnego, zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę, poród lub pobyt w szpitalu małżonka stale opiekującego się dzieckiem.
W celu uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego należy złożyć co najmniej 4 tygodnie przez upływem okresu zasiłkowego do oddziału ZUS druk ZUS Np-7 wraz ze stosownymi załącznikami.
Gdy zasiłek wypłaca płatnik
Płatnik składek zgłaszający od ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych ustala prawo i wysokość zasiłków przysługujących z tego ubezpieczenia, a następnie dokonuje ich wypłaty w terminach, w których wypłaca wynagrodzenia lub dochody. W razie niezapłacenia w terminie zasiłku zobowiązany jest wypłacić ubezpieczonemu odsetki.
Płatnik wypłacający zasiłki jest jedynie dysponentem środków pochodzących z ZUS, dlatego też gdy samodzielnie nie jest w stanie ustalić, czy dany ubezpieczony ma uprawnienia do zasiłku, może zwrócić się do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień danej osoby do zasiłku. ZUS rozstrzyga te kwestie w decyzji. Z wnioskiem do ZUS o wyjaśnienie wątpliwości związanych z prawem do zasiłku lub jego wypłatą albo o wydanie decyzji w tej sprawie może również wystąpić ubezpieczony, gdy uważa, że płatnik naruszył jego uprawnienia w tym zakresie. Od decyzji ZUS można wnieść odwołanie do sądu.
Gdy zasiłek wypłaca ZUS
Jeżeli zasiłek z ubezpieczenia chorobowego wypłaca ZUS, płatnik składek zobowiązany jest przedłożyć zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku. Ponadto płatnik niewypłacający zasiłków zobowiązany jest do przekazywania do ZUS zaświadczeń lekarskich dostarczonych mu przez ubezpieczonych.
ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco po stwierdzeniu, czy starająca się o nie osoba posiada do nich uprawnienia. Wypłacane są o­ne jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Bugaj-Wojciechowska
Iwona Sawicka

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz. 636 z późn. zm.).

Czy świadczenie wlicza się do stażu emerytalnego
Obecnie już trzeci miesiąc przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym. Ze względu na stan zdrowia prawdopodobnie będę to świadczenie pobierała przez 12 miesięcy. Czy ten okres zostanie wliczony do mojego stażu przy ustalaniu prawa do emerytury?

TAK. Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego jest w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS okresem nieskładkowym. Oznacza to, że może o­n zostać uwzględniony przy ustalaniu okresu zatrudnienia koniecznego do uzyskania prawa do emerytury. Należy jednak pamiętać, że okresy nieskładowe mogą stanowić tylko 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
Czy ojciec ma prawo do zasiłku
Moja żona zmarła 6 tygodni po urodzeniu naszego pierwszego dziecka. Pracowała jako sekretarka w pewnej spółce. Ja prowadzę działalność gospodarczą. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?

TAK. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli dobrowolnie zgłosiła się do tego ubezpieczenia i opłacała składki. Jednak warunkiem uzyskania tego świadczenia jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, w tym celu powinien pan przynajmniej zawiesić wykonywanie działalności pozarolniczej. Fakt przerwania prowadzenia działalności zarobkowej należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem.
Pana żona z tytułu urodzenia pierwszego dziecka mogła pobierać zasiłek macierzyński przez 16 tygodni. Natomiast ojciec dziecka, który zdecyduje się na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w razie śmierci matki dziecka, może pobierać zasiłek przez okres przez nią niewykorzystany. W tym przypadku przysługuje panu zasiłek maksymalnie przez 10 tygodni (16 – 6 = 10).
Jeżeli jednak żona była zatrudniona na podstawie umowy o pracę i część przysługującego jej urlopu macierzyńskiego wykorzystała przed porodem, to od tych 10 tygodni należy dodatkowo odjąć okres przebywania na tym urlopie przed porodem, bowiem wypłacono za niego zasiłek macierzyński.
Jak długo ojciec może pobierać zasiłek
Moja szefowa zapowiedziała mi, że gdy po 14 tygodniach od porodu nie wrócę do pracy, rozwiąże ze mną umowę. Przysługuje mi 18 tygodni urlopu, bowiem jest to moje drugie dziecko. Przed porodem nie wykorzystałam ani dnia urlopu macierzyńskiego, ponieważ nastąpił o­n na 3 tygodnie przez terminem. Jak długo w takiej sytuacji mój mąż będzie mógł pobierać zasiłek macierzyński, jeżeli zajmie się dzieckiem?
– Jeżeli pracownica zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni, prawo do zasiłku (i urlopu, jeżeli jest pracownikiem) może uzyskać ojciec dziecka. W omawianym przypadku może o­n maksymalnie pobierać zasiłek macierzyński przez 4 tygodnie.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego w razie skrócenia przez matkę okresu pobierania tego zasiłku przysługuje ojcu dziecka podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu, który przerwał zatrudnienie (np. pracownicy) lub działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (np. osoby prowadzące pozarolniczą działalność). W takim przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka powinien rozpoczynać się bezpośrednio po terminie rezygnacji z części zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną – matkę dziecka.
Czy konieczne jest upoważnienie
O dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenia wypłacane są w naszej firmie w kasie firmy. Ze względu na stan zdrowia nie jestem w stanie sam zgłosić się po przysługującą mi wypłatę. Czy moją pensję może odebrać żona? W telefonicznej rozmowie kasjerka powiedziała mi, że wypłaci jej pieniądze, jeżeli wystawię specjalne upoważnienie. Czy naprawdę potrzebne jest specjalne upoważnienie?

NIE. Żona nie potrzebuje specjalnego upoważnienia do odbioru przysługującego mężowi wynagrodzenia, jeżeli małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej i mąż nie zastrzegł u pracodawcy, iż wynagrodzenie może być wypłacane tylko jemu nawet w razie zaistnienia przemijającej przeszkody uniemożliwiającej jego odebranie, np. choroby. W czasie choroby pracodawca wypłaca pracownikowi przez okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe (80 lub 100 proc. płacy), a następnie, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, również zasiłek chorobowy. W takim przypadku żona nie musi okazywać pracodawcy specjalnego upoważnienia, aby odebrać przysługujący panu zasiłek chorobowy.
Natomiast każda inna osoba w celu odebrania przysługujących pracownikowi pieniędzy (np. wynagrodzenia czy zasiłku chorobowego) musi posiadać upoważnienie do odbioru tego świadczenia.
Ponadto w razie śmierci ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku jest o­n wypłacany małżonkowi (osoba uprawniona do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego) albo wchodzi do masy spadkowej.
Do ZUS czy do sądu
Od pewnego czasu poważnie choruję. Po przebytym udarze konieczna jest jeszcze rehabilitacja. Najpierw pracodawca wypłacał mi wynagrodzenie za czas choroby, a obecnie zasiłek. Zdaję sobie sprawę, że te świadczenia są mniejsze od otrzymywanej przed chorobą pensji, ale wydaje mi się, że pracodawca nieprawidłowo ustalił ich wysokość. Gdzie mogę sprawdzić, czy nie są o­ne zaniżone?
– W tym przypadku sytuacja jest dosyć skomplikowana, ponieważ kwestionuje pan zarówno wysokość wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku chorobowego.
Wynagrodzenie za czas choroby wypłaca pracodawca z własnych środków na podstawie przepisów prawa pracy. W związku z tym wszelkie wątpliwości dotyczące tego wynagrodzenia, gdy pracodawca nie chce polubownie załatwić sprawy, można rozstrzygać na drodze sądowej, wnosząc pozew do sądu.
Natomiast zasiłek chorobowy to świadczenia przysługujące z ubezpieczenia chorobowego. Pracodawca ustala wprawdzie prawo do niego, jego wysokość i dokonuje wypłaty, ale tak naprawdę czyni to „w zastępstwie” ZUS, bowiem zasiłki chorobowe finansowane są ze środków Zakładu. W związku z tym w razie wątpliwości dotyczących prawidłowości ustalenia wysokości i wypłaty zasiłku chorobowego pracownik może wystąpić do oddziału ZUS. Od decyzji ZUS w tej sprawie przysługują środki odwoławcze przewidziane w odrębnych przepisach (tzn. należy wnieść na piśmie odwołanie do oddziału ZUS, który wydał decyzję; jeżeli organ rentowy nie zmieni swego stanowiska, przekazuje odwołanie do sądu, który rozstrzygnie tę kwestię).
Czy otrzymam zasiłek macierzyński
Za blisko miesiąc przyjmiemy na wychowanie dziecko. Stosowne postępowanie jest już w toku. Dziecko ma obecnie 3 miesiące. Prowadzimy wspólnie małą firmę budowlaną i z tego tytułu opłacamy wszystkie składki. Czy w związku z tym będzie mi przysługiwało prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego?

TAK.Z tytułu przyjęcia dziecka w wieku do 1 roku na wychowanie w celu przysposobienia przysługuje zasiłek macierzyński. Jako osoba prowadząca działalność pozarolniczą podlega pani ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Jeżeli zgłosiła się pani do tego ubezpieczenia, to obecnie uzyska pani zasiłek macierzyński. Natomiast urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym, ale wyznacza o­n okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przez wszystkich uprawnionych ubezpieczonych.
Wymiar urlopu macierzyńskiego określają przepisy kodeksu pracy. W razie przysposobienia dziecka w wieku do 1 roku długość okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego ustala się na podstawie art. 183 k.p. W takim przypadku zasiłek macierzyński maksymalnie można pobierać przez 16 tygodni, a minimalny okres wynosi 8 tygodni.
W pani przypadku dziecko w momencie przyjęcia na wychowanie będzie miało 4 miesiące, a więc przez okres 16 tygodni będzie pani mogła pobierać zasiłek macierzyński. Natomiast gdyby w momencie przyjmowania miało o­no np. 11 miesięcy, to mogłaby pani skorzystać tylko z 8 tygodni urlopu, bowiem w tym okresie dziecko skończyłoby rok.
Przyznanie i wypłata zasiłku z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie następuje na podstawie oświadczenia o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie oraz zaświadczenia sądu opiekuńczego o wystąpieniu o przysposobienie dziecka, zawierającego informację o dacie urodzenia dziecka.
Czy otrzymam większe świadczenie rehabilitacyjne
Choruję na serce. Od 4 grudnia 2004 r. z powodu tej choroby przysługuje mi świadczenie rehabilitacyjne (wcześniej pobierałem zasiłek chorobowy). Podobno ostatnio zmieniła się wysokość tego świadczenia. Czy w związku z tym otrzymam podwyżkę?

NIE. Chociaż od 8 lutego 2005 r. zmieniono wysokość świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego za okres pierwszych trzech miesięcy jego pobierania. Obecnie w tym okresie przysługuje o­no w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a przez pozostałe miesiące w wysokości 75 proc. podstawy wymiaru. Jednak świadczenie w tej wysokości będą otrzymywać tylko osoby, które uzyskały do niego prawo po 7 lutego 2005 r.
Natomiast osobom, które prawo do tego świadczenia rehabilitacyjnego uzyskały przed 8 lutego 2005 r., nadal będzie o­no wypłacane w dotychczasowej wysokości, czyli 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Czy wypadek w drodze do pracy wpływa na wysokość świadczenia
Z powodu wypadku, któremu ulegałam w drodze do pracy, od 4 miesięcy przebywam na zasiłku chorobowym. Niedługo utracę do niego prawo, dlatego podjęłam starania o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego. W jakiej wysokości jest przyznawane to świadczenie? Czy fakt, że choroba jest następstwem wypadku w drodze do pracy, wpływa na jego wysokość?

NIE. Ostania nowelizacja pogorszyła sytuację osób, które świadczenie rehabilitacyjne będą pobierać w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem w drodze do pracy. Przed nowelizacją w takim przypadku świadczenie rehabilitacyjne wynosiło 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Natomiast po 8 lutego 2005 r. fakt, iż przyczyną choroby jest wypadek, któremu ubezpieczony uległ w drodze do pracy, nie ma znaczenia dla wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. Obecnie więc osobom, które będą pobierać świadczenie rehabilitacyjne wskutek niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy, których prawo do tego świadczenia powstało po 7 lutego 2005 r., przez pierwsze trzy miesiące będzie przysługiwało świadczenie w wysokości 90 proc. podstawy wymiary zasiłku chorobowego, a w pozostałych miesiącach 75 proc. tej podstawy. W tym przypadku nie ma znaczenia również fakt, że bezpośrednio przed świadczeniem rehabilitacyjnym wypłacany był zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru. Zasiłek w takiej wysokości przysługuje nadal na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek w drodze do pracy.
Czy zmieni się wysokość świadczenia rehabilitacyjnego
Świadczenie rehabilitacyjne pobieram od 5 miesięcy. Przyznano mi je na 6 miesięcy i okres ten upływa z końcem lutego 2005 r. Prawdopodobnie zostanie mi o­no przyznane na następne 6 miesięcy. Czy zmieni się jego wysokość?

NIE. Z pytania wynika bowiem, że prawo do świadczenia rehabilitacyjnego uzyskała pani przed 8 lutego 2005 r. W związku z tym świadczenie w dotychczasowej wysokości będzie pani przysługiwało za cały nieprzerwany okres jego pobierania (75 lub 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego). W tym przypadku nie ma znaczenia fakt, że prawo do świadczenia na kolejny okres zostanie pani przyznane po 8 lutego 2005 r. Natomiast świadczenia rehabilitacyjne w nowej wysokości będą otrzymywać osoby, których prawo do tego świadczenia powstanie po tej dacie.
Ponadto świadczenie rehabilitacyjne przyznane po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, do którego prawo powstało przed 8 lutego 2005 r., ustalane jest z uwzględnieniem podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ustalonej według zasad obowiązujących przed tą datą.
Czy pracodawca uwzględni też umowę zlecenia
Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Oprócz tej umowy od ponad roku z moim pracodawcą łączy mnie umowa zlecenia. Umowa ta trwa nadal. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Czy pracodawca przy obliczaniu zasiłku chorobowego uwzględni również wynagrodzenie z umowy zlecenia? Czy pracodawca powinien opłacać od takiej umowy składki na wszystkie ubezpieczenia?

TAK. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca oprócz wynagrodzenia z umowy o pracę uwzględni również wynagrodzenie z umowy zlecenia w kwocie faktycznie wypłaconej. Od umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Czy konieczne jest zawarcie małżeństwa
Od dwóch lat mieszkam z synem i jego matką. Choć formalnie nie jesteśmy małżeństwem, żyjemy jak rodzina. Mój syn ma dopiero 2 lata, a jego matkę czeka poważna operacja. o­na nigdzie nie pracuje, zajmuje się dzieckiem. Ja jestem zatrudniony od trzech lat na podstawie umowy o pracę i nie korzystałem w tym czasie z żadnego zasiłku. Czy fakt, że z matką mojego dziecka nie zawarłem związku małżeńskiego spowoduje, że nie będę mógł skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

NIE. Będzie pan mógł skorzystać z zasiłku opiekuńczego. ZUS wyjaśnił bowiem, że prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat przysługuje także rodzicom niepozostającym w formalnym związku małżeńskim, lecz pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Czy pracodawca obliczy zasiłek od wynagrodzenia za miesiąc
Zawarłem umowę o pracę 17 stycznia br. Będę otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie. Pracy szukałem ponad rok. 3 lutego uległem wypadkowi, który został zakwalifikowany jako wypadek w drodze do pracy. Czy pracodawca, gdy będzie mi wypłacał za czas choroby zasiłek obliczy go od pełnego wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę?
TAK. Najpierw trzeba wyjaśnić, że za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje tzw. wynagrodzenie gwarantowane finansowane przez pracodawcę. Natomiast od 34 dnia niezdolności przysługuje zasiłek chorobowy. Pan nabędzie prawo do wynagrodzenia (a potem ewentualnie do zasiłku) za okres choroby mimo tak krótkiego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z powodu szczególnych okoliczności – wypadku, który został zakwalifikowany jako wypadek w drodze do pracy.
Jeżeli umowa o pracę została zawarta w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – za pełny miesiąc kalendarzowy po tzw. uzupełnieniu. Z uwagi, że w pana umowie o pracę wynagrodzenie zostało określone w stałej miesięcznej wysokości, do ustalenia podstawy wymiaru zostanie przyjęte wynagrodzenie w takiej właśnie wysokości.
Czy pracodawca powinien na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku
W grudniu pracodawca wypłacił mi zasiłek opiekuńczy z powodu opieki nad chorą córką. Obecnie (10 lutego) sama zachorowałam. Gdy zapytałam pracodawcę czy obliczy mi zasiłek chorobowy od przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do obliczenia zasiłku opiekuńczego, odpowiedział, że nie. Wiem, że gdy przerwa między zasiłkami jest krótka nie trzeba ponownie ustalać podstawy wymiaru. Czy zmieniły się w tek kwestii przepisy?

TAK. Choć wciąż obowiązuje zasada, że podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, to trzeba podkreślić, że ma o­na zastosowanie do świadczeń, do których prawo powstało po wejściu w życie nowych regulacji. Od 8 lutego br. obowiązują bowiem zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru zasiłków, m.in. przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, bez względu na to, czy wynagrodzenie pracownika jest stałe, czy ulega znacznemu wahaniu. Zatem z uwagi na fakt, że prawo do zasiłku opiekuńczego powstało w grudniu, a do zasiłku chorobowego 10 lutego (po wejściu w życie nowych regulacji), podstawę wymiaru zasiłku (mimo że miedzy okresami ich pobierania przerwa była krótsza niż 3 miesiące) trzeba obliczać na nowo.
Czy okres ubezpieczenia dobrowolnego zostanie uwzględniony
Przez 8 miesięcy byłam zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Od samego początku złożyłam wniosek o objęcie mnie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Teraz jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Między rozwiązaniem umowy zlecenia a zawarciem umowy o pracę był okres 2-tygodniowej przerwy, w którym nigdzie nie pracowałam i nie opłacałam żadnych składek. Niestety zachorowałam po dwóch tygodniach pracy. Czy pracodawca wypłaci mi wynagrodzenie za okres choroby. Czy weźmie pod uwagę fakt, że wcześniej byłam ubezpieczona z umowy zlecenia przez 8 miesięcy?

TAK. Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni. Ponieważ w pani przypadku przerwa w ubezpieczeniu z tytułu umowy zlecenia i umowy o pracę wynosiła 2 tygodnie i łączny okres ubezpieczenia przed przerwą i po niej wynosi ponad 30 dni, nabędzie pani prawo do wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę za okres choroby na podstawie kodeksu pracy od pierwszego dnia choroby.
Czy składka chorobowa jest dla wszystkich równa
Za miesiąc zostanę zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Będę otrzymywała co miesiąc 1000 zł. Umowa ta będzie moim jedynym źródłem utrzymania. Zleceniodawca poinformował mnie, że aby uzyskiwać z ZUS świadczenia w razie choroby może o­n potrącać mi składkę na ubezpieczenie chorobowe. Czy to prawda, że ubezpieczenie jest dla mnie dobrowolne? Czy w związku z tym składka dla ubezpieczonych obowiązkowo i dobrowolnie jest jednakowa?

TAK. W przypadku zleceniobiorców, dla których ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest obowiązkowe (a tak jest w przedstawionej sytuacji), ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe wyrażona jest w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych – 2,45 proc. podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru składki w pani przypadku – z uwagi, że odpłatność za wykonanie umowy określono kwotowo – będzie stanowiła kwota przychodu, czyli 1000 zł.
Czy za wypadek przy pracy przysługuje zasiłek bez wyczekiwania
Mój syn Jan K. drugiego dnia uległ wypadkowi w pracy (wcześniej przez rok nigdzie nie pracował). To nieszczęśliwe zdarzenie, jakie go spotkało zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Czy w związku z dwudniowym stażem pracy będzie mu przysługiwał zasiłek za okres choroby? Jego pracodawca odmówił wypłaty wynagrodzenia za okres 33 dni twierdząc, że od razu przysługuje mu zasiłek chorobowy. Czy miał o­n rację?

TAK. W przypadku wypadków przy pracy do świadczeń należnych pracownikowi stosuje się przepisy zawarte w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a nie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pani syn otrzyma bez okresu wyczekiwania, od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
Pracodawca pani syna słusznie stwierdził, że w takim przypadku nie przysługuje wynagrodzenie za okres choroby przewidziane w kodeksie pracy, które finansuje pracodawca, ale od razu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
Czy przy zmianie pracodawcy limit 33 dni jest odnawiany
Od stycznia jestem zatrudniony u nowego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Przez 3 tygodnie byłem chory i otrzymałem za ten okres wynagrodzenie. Wiem, że pracodawca musi wypłacić pracownikowi za 33 dni zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie, a potem można występować o zasiłek chorobowy. Czy gdy będę zmieniał, a myślę że tak będzie, po trzech miesiącach pracodawcę, u kolejnego otrzymam również wynagrodzenie za 33 dni choroby?

NIE. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia (finansowanego ze środków pracodawcy) za czas niezdolności do pracy z powodu choroby przez okres 33 dni w roku kalendarzowym. Okres ten oblicza się sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym bez względu na to, u ilu pracodawców pracownik był zatrudniony i ile trwały przerwy między okresami choroby. Zatem w przedstawionej sytuacji w roku kalendarzowym 2005 r. kolejny pracodawca (albo pracodawcy) może wypłacić panu tzw. wynagrodzenie gwarantowane przewidziane w kodeksie pracy tylko za 12 dni (33 – 21). Informacja o tym, za ile dni zostało wypłacone omawiane wynagrodzenie znajduje się w świadectwie pracy. Przypominamy, że od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym chory pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Czy okres wyczekiwania zależy od rodzaju umowy
Pracuję na podstawie umowy zlecenia i pracodawca opłaca za mnie wszystkie składki, także na ubezpieczenie chorobowe. Jest to moja pierwsza praca od 2 lat. Tego samego dnia co ja podpisywała umowę moja koleżanka, ale była to umowa o pracę. o­na też miała dłuższą przerwę w pracy. Gdy zachorowałam po 3 miesiącach od rozpoczęcia pracy, okazało się, że nie dostanę zasiłku. Moja koleżanka, choć zachorowała wcześniej – po 55 dniach od podpisania umowy dostała wynagrodzenie za ten czas. Czy to możliwe, że przyznano jej wynagrodzenie, mimo że zachorowała wcześniej niż ja?

TAK. Inny jest bowiem tzw. okres wyczekiwania na zasiłek – konieczny okres ubezpieczenia chorobowego, w przypadku osób ubezpieczonych obowiązkowo, a inny w przypadku ubezpieczonych dobrowolnie. Pracownik może otrzymać zasiłek po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a zleceniobiorca dopiero po upływie 180 dni ubezpieczenia. Przy tej okazji wyjaśniamy jednak, że pracowników obowiązuje taki sam okres wyczekiwania bez względu na rodzaj umowy o pracę. Zatem zarówno pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny, jak i na czas określony albo nieokreślony nabędzie prawo do zasiłku (jeśli nie zajdą szczególne okoliczności, w których zasiłek przysługuje bez okresu wyczekiwania) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Czy można zrezygnować z ubezpieczenia i dostać zasiłek
Opłacam od umowy zlecenia dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe. Z uwagi na to, że nigdy nie korzystałam z żadnego zasiłku, postanowiłam zrezygnować z tego ubezpieczenia. Zleceniodawca wyłączył mnie z tego ubezpieczenia, a tydzień później poważnie zachorowałam. Znajomy powiedział mi, że spełniam warunki do przyznania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia – w krótkim okresie po wyłączeniu z ubezpieczenia zachorowałam i długo przebywałam w szpitalu. Czy ZUS wypłaci mi zasiłek chorobowy?

NIE. Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, m.in. zleceniobiorcy, mają prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia tylko wówczas, gdy ustanie ubezpieczenia nastąpi wskutek ustania tytułu ubezpieczenia (w analizowanej sytuacji wskutek rozwiązania umowy zlecenia). Pani nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego, gdyż w przedstawionej sytuacji ustało jedynie ubezpieczenie wskutek złożenia wniosku o wyłączenie, a nie ustał tytuł ubezpieczenia – umowa zlecenia wciąż obowiązuje.
Czy można uwzględnić premię z poprzedniego miesiąca
Co miesiąc otrzymuję stałe wynagrodzenie i premię miesięczną. Zachorowałam w lutym. Dowiedziałam się, że pracodawca obliczając moje wynagrodzenie weźmie pod uwagę wynagrodzenie od lutego poprzedniego roku do stycznia tego roku. Nie dostałam jednak jeszcze premii za styczeń. Co zrobi w takiej sytuacji pracodawca? Koleżanka podpowiedziała mi, że może o­n dwa razy uwzględnić premię za ostatni miesiąc. Czy to możliwe? Ma to dla mnie duże znaczenie, bo w mojej sytuacji finansowej każda złotówka jest ważna.

TAK. Przy ustaniu podstawy wymiaru zasiłku pracodawca powinien uwzględnić, tak jak pani napisała, wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy i premię miesięczną za te miesiące. Z uwagi jednak na fakt, że pracodawca nie zdążył wypłacić pani premii za styczeń, do ustalenia podstawy powinien przyjąć kwoty premii za luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień w podwójnej wysokości.
Czy za opóźnienie w dostarczeniu zwolnienia zmniejsza się pensję
Dostarczyłem zwolnienie lekarskie swojemu pracodawcy tydzień po terminie. Powiedział mi, że przez to obniży mi wynagrodzenie (musi je zapłacić jeszcze za 5 dni) i zasiłek chorobowy. Czy pracodawca może obniżyć też wynagrodzenie?

NIE. Pracownik, aby uzyskać zasiłek chorobowy, musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające jego niezdolność do pracy, nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Aby zdyscyplinować osoby starające się o zasiłek do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego w powyższym terminie, wprowadzono sankcję. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpi z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
Wyjaśniamy, że w przypadku gdy zaświadczenie lekarskie obejmuje okres, za który pracownikowi przysługuje i wynagrodzenie za okres choroby wypłacane przez pracodawcę, i zasiłek chorobowy, obniżenie o 25 wysokości za opóźnienie dotyczy wyłącznie zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby wypłacane przez pracodawcę za okres 33 dni w roku kalendarzowym, na podstawie przepisów kodeksu pracy, mimo opóźnienia w dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego, nie ulega obniżeniu.
Czy zmiana wymiaru czasu pracy powoduje zmianę podstawy zasiłku
Przez ponad rok byłam zatrudniona na cały etat. Od 3 lutego br. pracodawca zmienił mi wymiar czasu pracy – zostałam zatrudniona na pół etatu. Moje wynagrodzenie tak ja poprzednio zostało określone w stałej wysokości. Czy jak pójdę w lutym na zwolnienie lekarskie, pracodawca obliczy mi zasiłek od nowego, o połowę niższego, wynagrodzenia?

TAK. Takie rozwiązanie wynika z zastosowania zasady, że gdy zmiana wymiaru czasu pracy następuje w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Z uwagi na fakt, że niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca zatrudnienia, a wynagrodzenie otrzymywane przez panią ma stałą wysokość, do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku pracodawca przyjmie nowe miesięczne wynagrodzenie określone w umowie o pracę.
Czy ZUS może obniżyć podstawę wymiaru zasiłku
Byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do końca stycznia. W lutym poważnie zachorowałam. Dostałam zasiłek chorobowy, ale jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam jego kwotę. Przed rozwiązaniem umowy chorowałam i zasiłek był znacznie wyższy. Gdy zadzwoniłam do ZUS, usłyszałam, że konieczne było obniżenie podstawy wymiaru zasiłku. Co to znaczy? Czy ZUS może zmniejszyć przeciętne wynagrodzenie, od którego oblicza zasiłek?

TAK. Różnica w wysokości zasiłków wynika z tego, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za okres po rozwiązaniu umowy o pracę (po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego) nie może być wyższa od kwoty wynoszącej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia ustalanego dla celów emerytalnych (w analizowanej sytuacji za III kwartał). Natomiast w czasie trwania umowy – w czasie ubezpieczenia chorobowego takie ograniczenie nie obowiązuje. Obowiązuje jednak inne – dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71 proc. tego wynagrodzenia.
Czy prowadzenie działalności może spowodować odmowę wypłaty zasiłku
Byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadziłem pozarolniczą działalność gospodarczą. Z uwagi na to, że nie musiałem, nie opłacałem z tytułu prowadzonej działalności składki na ubezpieczenie chorobowe. 2 dni po rozwiązaniu umowy zachorowałem, byłem na zwolnieniu lekarskim przez 2 miesiące. ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Czy takie stanowisko ZUS jest prawidłowe?

TAK. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (w analizowanej sytuacji po rozwiązaniu umowy o pracę), jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową. W takiej sytuacji prawo do zasiłku chorobowego mogłoby być ustalone z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, jeżeli z tego tytułu byłaby opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe.
Czy można dostać zasiłek od dwóch pracodawców
Mam pytanie w związku z następującą sytuacją. Mój mąż był najpierw zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Z uwagi na to, że zachorował na początku roku, jego pracodawca wypłacił mu za 20 dni niezdolności do pracy wynagrodzenie. Mąż dostał propozycję zawarcia kolejnej umowy o pracę. Zawarł ją, ale po dwóch tygodniach znów zachorował. Zastanawiam się, czy będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy u obu pracodawców?

TAK. W przedstawionej sytuacji pani mąż najpierw nabędzie u obu pracodawców prawo do tzw. wynagrodzenia gwarantowanego przewidzianego w kodeksie pracy za okres 13 dni (33-20), a od 34 dnia niezdolności do pracy z powodu choroby również u obu pracodawców nabędzie prawo do zasiłku chorobowego.
Iwona Sawicka, Monika Wojciechowska


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA