REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieprzestrzeganie terminów może narazić na duże kłopoty

REKLAMA

Zarówno osoby występujące o świadczenia przedemerytalne, jak i osoby pobierające już takie świadczenia i zasiłki przedemerytalne muszą przestrzegać określonych terminów. Nieterminowość może ich sporo kosztować. ZUS m.in. odmówi rozpatrzenia wniosku złożonego po terminie, nie przyzna świadczenia byłemu renciście, który nie zarejestruje się w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od utraty renty, nakaże zwrot nienależnych świadczeń, gdy nie zostanie powiadomiony o konieczności wstrzymania ich wypłaty.
Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, osoba zainteresowana musi złożyć wniosek w określonym terminie. W zależności od tego, co robił wnioskodawca w okresie poprzedzającym datę zgłoszenia wniosku o świadczenie, przewidziane są dwa terminy na złożenie wniosku:
•  30 dni od wydania zaświadczenia przez powiatowy urząd pracy potwierdzającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
•  jeżeli urząd pracy skieruje osobę pobierającą zasiłek dla bezrobotnych do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a zatrudnienie lub inna praca zarobkowa ustanie po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych – 14 dni od dnia ustania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.
Zaznaczyć trzeba, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przywrócić 30-miesięczny termin złożenia wniosku.
PRZYKŁAD
Urząd pracy wystawił Tomaszowi K. zaświadczenie o 6-miesięcznym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych w dniu 14 lutego 2005 r. Tomasz K. złożył wniosek o świadczenie przedemerytalne w dniu 4 kwietnia 2005 r. Do wniosku dołączył oświadczenie, w którym wyjaśnił, że opóźnienie złożenia wniosku o świadczenie przedemerytalne było spowodowane pobytem w szpitalu przez cały marzec, oraz kserokopię wypisu ze szpitala. Tomasz spełnia warunki do przyznania świadczenia przedemerytalnego. ZUS taki przypadek potraktuje jako szczególną okoliczność i przywróci termin na złożenie dokumentów. Z przedstawionych okoliczności wynika bowiem, że przyczyną opóźnienia złożenia wniosku był pobyt w szpitalu.
Im wcześniej, tym lepiej
Każdy występujący o świadczenie przedemerytalne musi zapamiętać, że ZUS ustali prawo do świadczenia na wniosek osoby zainteresowanej, od następnego dnia po dniu złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. A zatem, im później wniosek o świadczenie przedemerytalne zostanie złożony, tym później będzie ustalone prawo do tego świadczenia.
Podkreślić należy, iż prawo do świadczenia przedemerytalnego nie może być ustalone wcześniej niż od dnia przypadającego po dniu w którym przedstawiono ostatni dokument uzasadniający uzyskanie tego prawa.
Z rejestracją trzeba się pospieszyć
Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić osoba starająca się o świadczenie przedemerytalne, która utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, jest zarejestrowanie się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty. Osoba taka musi ponadto do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyć co najmniej 55 lat – kobieta, 60 lat – mężczyzna i udowodnić okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Osobę tę obowiązuje również konieczność dotrzymania powyższego terminu na złożenie w ZUS wniosku o świadczenie przedemerytalne.
PRZYKŁAD
Joanna K. przez 8 lat pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. W wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika utraciła prawo do renty. Lekarz orzecznik orzekł, że jest zdolna do pracy. ZUS wstrzymał rentę od 1 listopada 2004 r. Joanna K. zarejestrowała się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna w dniu 16 listopada 2004 r., a zatem został dotrzymany termin 30-dniowy zarejestrowania się w urzędzie pracy od dnia ustania prawa do renty.
Terminy dla pobierających świadczenia
Osoby, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, są zobowiązane do niezwłocznego powiadomienia organu rentowego o okolicznościach mających wpływ na ustanie lub zawieszenie prawa do świadczenia (o tym, jakie okoliczności powodują ustanie, a jakie zawieszenie świadczenia, pisaliśmy wczoraj). ZUS musi wstrzymać wypłatę świadczenia, zasiłku przedemerytalnego od:
•  dnia nabycia prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej,
•  dnia nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
•  od najbliższego terminu płatności, jeżeli wstrzymanie wypłaty świadczenia nie było możliwe w powyższych terminach.
Podkreślić trzeba, że gdy ZUS wypłaci świadczenia, mimo że prawo do nich ustało, albo mimo że prawo do nich powinno być zawieszone, będzie dochodził ich zwrotu jako świadczeń nienależnych.
PRZYKŁAD
Monika B. od lipca 2004 r. pobiera świadczenie przedemerytalne. W dniu 11 lutego 2005 r. nabyła wraz z mężem 6-hektarowe gospodarstwo rolne. Użytki rolne w tym gospodarstwie przekraczają 4 hektary przeliczeniowe. Monika B. jest współwłaścicielką gospodarstwa, a jej udział wynosi 50 proc. Tym samym od dnia nabycia tej nieruchomości Monika B. traci prawo do świadczenia przedemerytalnego. O nabyciu tego gospodarstwa powiadomiła ZUS 2 marca 2005 r., a więc już po otrzymaniu świadczenia przedemerytalnego za luty 2005 r. Organ rentowy ustali, że Monika B. pobrała nienależne świadczenie za okres od 11 do 28 lutego 2005 r. i będzie dochodził jego zwrotu.
Wystąpienie o wznowienie wypłaty
Wypłata zawieszonego świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego podlega wznowieniu w przypadku ustania przyczyny powodującej wstrzymanie tej wypłaty. Wznowienie następuje od miesiąca ustania tej przyczyny, jednak nie wcześniej niż miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty.
PRZYKŁAD
Świadczenie przedemerytalne było wypłacane w wysokości 1508,20 zł. Konrad K. podjął zatrudnienie na umowę zlecenia od 1 września 2004 r. We wrześniu 2004 r. Konrad K. powiadomił organ rentowy o podjęciu zatrudnienia. ZUS zawiesił wypłatę świadczenia. Zatrudnienie w ramach tej umowy ustało z końcem listopada 2004 r. Konrad K. przedłożył zaświadczenie o ustaniu wykonywania tej umowy dopiero w styczniu 2005 r. ZUS podjął wypłatę świadczenia od miesiąca stycznia 2005 r.
Do maja zaświadczenie do rozliczenia rocznego
Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne musi powiadomić organ rentowy – w terminie do 31 maja następnego roku – o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym. Rok rozliczeniowy to okres od 1 marca każdego roku do końca lutego następnego roku. Wyjątkowo, w związku z przejęciem przez ZUS świadczeń/zasiłków przedemerytalnych od 1 sierpnia 2004 r. – pierwszy rok rozliczeniowy to okres od 1 sierpnia 2004 r. do 28 lutego 2005 r.
Elżbieta Kosiewicz
GP RADZI
Czy informować o przychodzie
Pobieram świadczenie przedemerytalne. ZUS zawiesił mi wypłatę świadczenia przedemerytalnego od 1 sierpnia 2004 r., ponieważ pracuję, a kwota przychodu przekraczała graniczną kwotę przychodu. Czy powinienem powiadomić ZUS o wysokości kwoty przychodu, jaką osiągnąłem w całym roku rozliczeniowym?
TAK. Powinien pan powiadomić ZUS o przychodzie uzyskanym za rok rozliczeniowy 2004/2005, który trwa od 1 sierpnia 2004 r. do końca lutego 2005 r. Zaświadczenie o wysokości tego przychodu należy przedłożyć przed dniem 1 czerwca 2005 r.
14 czy 30 dni na złożenie wniosku
W czwartym miesiącu od zarejestrowania się w urzędzie pracy podjąłem zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych na okres 3 miesięcy. Zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych ustanie z dniem 28 lutego 2005 r. Czy wniosek o świadczenie przedemerytalne mogę złożyć do końca marca 2005 r.?
– Z uwagi na to, że ustanie zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych upływa po 6-miesięcznym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych – termin na złożenie wniosku wynosi 14 dni.
EK


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA