REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wystąpić z OFE w celu uzyskania wcześniejszej emerytury?

REKLAMA

Osoby z tzw. średniej grupy wiekowej (tj. urodzone w latach 1949–1968) mogą nabyć prawo do wcześniejszej emerytury w przypadku spełnienia dodatkowych warunków. Jednym z nich jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego (dalej: OFE). Gdy podpisanie umowy z OFE nastąpiło pod wpływem wprowadzenia danej osoby w błąd, w pewnych okolicznościach istnieje możliwość ubiegania się o unieważnienie zawartej umowy
W 1999 r. ustawodawca dokonał podziału ubezpieczonych na trzy kategorie wiekowe. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. przechodzą na emeryturę według „starych” zasad, a całość składek emerytalnych płaconych za osoby z tej kategorii wiekowej jest przekazywana do ZUS. Wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. zostały włączone do nowego sytemu emerytalnego, a składka na ubezpieczenie emerytalne za te osoby odprowadzana jest w części na konto w ZUS, a w części do wybranego przez daną osobę OFE. Osobom ze średniej grupy wiekowej, urodzonym w latach 1949–1968, ustawodawca pozostawił możliwość wyboru, czy chcą pozostać w „starym” systemie emerytalnym, czy zamierzają przejść na emeryturę według nowych przepisów. Jeśli osoba z tej grupy do końca 1999 r. nie zawarła umowy z OFE, oznaczało to pozostanie w starym systemie z zachowaniem możliwości skorzystania z wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Natomiast osoby, które zdecydowały się przystąpić do OFE, nie mają możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, chyba że podpisanie umowy z OFE było następstwem wprowadzenia ich w błąd, co pozwala na uchylenie się od skutków zawartej umowy.
Mam 54 lata. W przyszłym roku ukończę wiek, który uprawniałby mnie do wcześniejszej emerytury. Przystąpiłam do OFE, ale tylko dlatego, że zostałam wprowadzona w błąd przez agenta ubezpieczeniowego. Nie poinformował mnie, że podpisując umowę nie będę mogła ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Czy istnieje jakaś możliwość unieważnienia umowy z funduszem?
Może Pani ubiegać się o unieważnienie umowy, jednak wyłącznie w drodze cywilnoprawnej.
W kwestii dotyczącej oświadczeń woli o przystąpieniu do OFE stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, chyba że ustawa o systemie ubezpieczeń reguluje daną sprawę odmiennie. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych stwierdza jedynie, że oświadczenie o przystąpieniu do OFE złożone przez osoby urodzone w latach 1949 – 1968 jest nieodwołalne. Nie reguluje natomiast zagadnienia uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli (podpisania umowy) złożonego pod wpływem błędu, stąd w tym zakresie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.
WAŻNE!
Na uchylenie się od skutków złożonego oświadczenia pozwala jedynie błąd istotny.
Oznacza to, że musi o­n uzasadniać przekonanie, iż gdyby nie działała Pani pod wpływem błędu i oceniała sprawę rozsądnie, nie złożyłaby oświadczenia o tej treści, czyli nie podpisałaby Pani umowy z OFE. Na uchylenie się od skutków oświadczenia woli pozwala jedynie błąd wywołany przez drugą stronę (tutaj: agenta ubezpieczeniowego), nawet bez jej winy lub gdy wiedziała o błędzie albo mogła go z łatwością zauważyć.
Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 1974 r. (II CR 761/73, OSP 1975/11/238) stwierdził, że możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli zachodzi nie tylko wtedy, gdy błąd dotyczy okoliczności faktycznych, lecz także wtedy, gdy dotyczy okoliczności prawnych, przy czym musi być o­n istotny i odnosić się do treści oświadczenia woli.
Obowiązkiem agenta ubezpieczeniowego jest pouczanie osób ze średniej grupy wiekowej, urodzonych w latach 1949–1953, które mogłyby w przyszłości skorzystać z uprawnień do wcześniejszej emerytury, o tym, że w wyniku przystąpienia do OFE emerytura może być niższa od świadczenia obliczonego na starych zasadach lub nie będzie mogła być przyznana w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący (a więc niższym niż 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn). W tym celu agent powinien uzyskać od osoby przystępującej do OFE pisemne oświadczenie o zapoznaniu się z treścią przepisów regulujących zasady przechodzenia na emeryturę na starych i nowych zasadach, w tym zasady ustalania wysokości świadczeń.
Osoba, która mogłaby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, a została wprowadzona w błąd przez agenta wskutek np. mylnego pouczenia lub w ogóle braku pouczenia o tym, jakie skutki spowoduje przystąpienie do OFE, może skorzystać z instytucji uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego wobec tego agenta.
Chciałabym unieważnić umowę o członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym z powodu wprowadzenia mnie w błąd przy podpisywaniu umowy, że nie nabędę prawa do wcześniejszej emerytury. Co muszę zrobić i w jakim terminie?
Musi Pani złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków złożonego pod wpływem błędu oświadczenia woli, tj. skutków podpisanej przez Panią umowy z OFE, najpóźniej w ciągu roku od momentu wykrycia błędu.
Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli w postaci podpisania umowy z OFE, które zostało złożone pod wpływem błędu, następuje w pisemnym oświadczeniu skierowanym do OFE, w oświadczeniu zawartym w pozwie do sądu przeciwko OFE bądź w oświadczeniu złożonym do protokołu na posiedzeniu sądowym, w którym OFE bierze udział. Oświadczenie takie można złożyć osobiście lub przez przedstawiciela.
Po złożeniu oświadczenia fundusz emerytalny powinien uznać, że umowa o członkostwo w tym funduszu nie została zawarta. Na potwierdzenie powinien wówczas wydać zaświadczenie o unieważnieniu zawartej umowy, stanowiące podstawę rozpatrywania przez ZUS uprawnień do wcześniejszej emerytury jako poświadczenie nieprzystąpienia do OFE.
Zagrożenie
Spór z funduszem może oznaczać konieczność rozstrzygnięcia na drodze sądowej.
Urodziłam się w 1954 r. 1 stycznia 1999 r. spełniłam wymagany warunek 15-letniego stażu pracy w szczególnych warunkach oraz ogólny wymóg 20-letniego stażu pracy. Wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę (55 lat) ukończę dopiero za niecałe pięć lat. Przystąpiłam do OFE, ponieważ agent nie poinformował mnie o możliwości skorzystania z wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Czy mogę żądać unieważnienia umowy z tego powodu?
Nie może Pani uchylić się od skutków zawartej umowy z OFE powołując się na wprowadzenie w błąd przez agenta. Agent funduszu emerytalnego nie miał bowiem obowiązku informowania Pani o możliwości nabycia wcześniejszej emerytury, ponieważ urodziła się Pani po 1953 r.
Obowiązek pouczenia przez agenta ubezpieczeniowego o treści niektórych przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczących możliwości nabycia wcześniejszej emerytury istniał wyłącznie wobec osób urodzonych w latach 1949–1953. Agent funduszu emerytalnego zawierający z Panią umowę członkostwa, nie informując Pani o możliwości nabycia wcześniejszej emerytury, nie naruszył więc obowiązującego prawa.
W związku z tym nie ma podstaw, aby mogła Pani żądać unieważnienia umowy z OFE składając funduszowi oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych tej umowy z powodu wprowadzenia w błąd. Ewentualny spór sądowy zostałby w tym przypadku rozstrzygnięty na korzyść funduszu emerytalnego, chyba że przedstawiłaby Pani inne powody, które w myśl przepisów Kodeksu cywilnego mogłyby uzasadniać unieważnienie takiej umowy (np. zawarcie umowy w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli na przykład pod wpływem groźby).
• art. 25, art. 27, art. 46, art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
• art. 111 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.),
• art. 82–88 Kodeksu cywilnego,
• art. 84a ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (DzU z 2004 r. nr 159, poz. 1667 ze zm.).
Orzecznictwo uzupełniające:
• Nie jest dotknięte błędem w rozumieniu art. 84 k.c. oświadczenie o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego w sytuacji, gdy to przystąpienie nie wpływa na realizację uprawnień do emerytury na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki. (Wyrok sądu apelacyjnego z 25 marca 2003 r., III AUa 1533/02, OSA 2003/8/32)
• Można uchylić się od skutków czynności prawnej dokonanej pod wpływem błędu, jeżeli błąd dotyczył treści czynności prawnej i był błędem istotnym (art. 84 k.c.). Błędem dotyczącym treści czynności prawnej jest błąd postrzegania w odróżnieniu od błędu wnioskowania, które należy do sfery motywacyjnej czynności prawnej i stanowi pobudkę. (Wyrok sądu apelacyjnego z 24 września 2002 r., I ACa 271/02, OSA 2004/1/1)
• Uchylenie się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia woli może nastąpić nie tylko w piśmie skierowanym do innej osoby, ale również w pozwie skierowanym do sądu przeciwko takiej osobie. Może nastąpić także w oświadczeniu złożonym do protokołu na posiedzeniu sądowym, w którym taka osoba bierze udział. (Wyrok sądu apelacyjnego z 28 sierpnia 1997r., I ACa 201/97, OSAB 1997/3/27)
Marek Opolski
ekspert, Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych


REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plaże, place zabaw, parki rozrywki, tarasy w restauracjach bez dymu tytoniowego i aerozoli z e-papierosów. Jest decyzja UE

W dniu 3 grudnia 2024 r. ministrowie zdrowia państw członkowskich Unii Europejskiej zmienili zalecenia w sprawie miejsc wolnych od dymu. Unijne rekomendacje obejmą w szczególności miejsca miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, zwłaszcza tam, gdzie często mogą przebywać dzieci, młodzież i osoby narażone. Rekomendacje mają zastosowanie do e-papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych i stanowią zachętę dla państw członkowskich UE do rozszerzenia zakresu istniejącej ochrony przed biernym paleniem. Jak ustaliła PAP, Polska głosowała za zmianą.

Będzie więcej ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Rząd chce wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z Ukrainy

Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów regulującym wsparcie dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych oraz doskonalenie kadr systemu oświaty.

Opłata reklamowa 2025 r.: część stała 3,72 zł, część zmienna 0,34 zł

Opłata reklamowa 2025 r.: część stała 3,72 zł, część zmienna 0,34 zł. W jakich przypadkach nie pobiera się opłaty reklamowej? Kto musi opłacić opłatę reklamową? Co w przypadku, gdy budynek ma więcej niż jednego właściciela?

Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

REKLAMA

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. Sądy okręgowe o wyrównaniu emerytur przez ZUS. Pełne, czy tylko za trzy lata? [Analiza radcy prawnego]

W artykule analiza wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. sygn. akt VI U 528/24 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z dnia 15 października 2024 r. sygn. akt VI U 1016/24 w zakresie przyznanego emerytowi wyrównania. Autor dr Andrzej Hańderek radca prawny

Chorobowe 2024/2025: wynagrodzenie i zasiłek. Jaka minimalna podstawa wymiaru? Kiedy i komu ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? Jaki wniosek trzeba złożyć?

Kto ma prawo do wynagrodzenia albo zasiłki za czas choroby? Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe a ile zasiłek chorobowy? Jaka jest minimalna podstawa wymiaru zasiłku i wynagrodzenia chorobowego? Jakich formalności trzeba dopełnić, by uzyskać zasiłek chorobowy?

Opłata od posiadania psów 2025 r.: 178,26 zł

Opłata od posiadania psów 2025 r. Maksymalna wysokość opłaty od posiadania psów w 2025 r. wynosić będzie 178,26 zł. Kto powinien opłacić opłatę od posiadania psów? Kto jest zwolniony od opłaty od posiadania psów? Co z psami asystującymi?

Kwalifikacja wojskowa 2025: Sprawdź terminy i kto musi się stawić

Rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2025 roku ogłoszono na dzień 20 stycznia, a jej przeprowadzenie zaplanowano od 3 lutego do 30 kwietnia. Sprawdź, kto jest zobowiązany do wzięcia udziału oraz jakie grupy obejmuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

REKLAMA

KRUS wprowadza zmiany w limitach przychodów. Czy stracisz na emeryturze lub rencie?

KRUS informuje, że od początku grudnia 2024 roku obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź nowe limity miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty.

QUIZ Podróżujesz po Polsce? Na pewno wiesz, gdzie są te miejsca
Gdzie znajdziemy Maczugę Herkulesa? A Kolorowe Jeziorka? Gdzie jest Kaplica Czaszek? A Sokolica? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę.

REKLAMA