REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieniło się w zasiłkach wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego?

REKLAMA

Przepisy ustawy nowelizującej system wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, która wchodzi w życie 8 lutego 2005 r., w sposób znaczący zmieniły zasady ustalania i przyznawania prawa do tych świadczeń. To kolejna ustawa mająca uzdrowić nasz system gospodarczy, będąca od wielu miesięcy przedmiotem ożywionej dyskusji. Pojawia się wiele pytań, jak należy rozumieć nowe uregulowania i w jaki sposób wpłyną o­ne na sytuację pracodawców.
Jestem osobą zobowiązaną do naliczania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Czy w związku z nowelizacją ustawy zasiłkowej zostały wprowadzone jakieś nowe świadczenia?
Ustawa nie wprowadza dla ubezpieczonych żadnych nowych świadczeń, nie likwiduje też któregokolwiek z dotychczasowych. Określa jedynie nowe zasady ustalania prawa do świadczeń, ich wysokości i podstawy wymiaru. Nadal zatem w ramach ustawy, po jej zmianie, ubezpieczonym będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, wyrównawczy i świadczenie rehabilitacyjne.

WAŻNE! 
Nowa ustawa poszerza krąg osób, którym przysługują zasiłki chorobowe, o osoby niemogące wykonywać pracy z powodu badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz ze względu na poddanie się zabiegowi ich pobrania.
Osoby poddające się takim badaniom, po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA oraz dodatkowego zaświadczenia informującego o przyczynie zwolnienia lekarskiego, będą miały prawo do zasiłku chorobowego.
Czy w związku ze zmianą przepisów zasiłkowych zmienia się długość okresu, w jakim przysługują te świadczenia?
Ustawa nowelizująca zmieniła podstawowy okres wypłaty zasiłku chorobowego, który obecnie został wydłużony ze 180 do 182 dni.
Nie ulega zmianie okres zasiłkowy w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą i nadal wynosi 270 dni.
WAŻNE! 
Okresy 182 i 270 dni to maksymalne okresy wypłaty zasiłków, które nie będą mogły być przedłużane.
Dotychczas po wyczerpaniu podstawowego okresu zasiłkowego osoba nadal niezdolna do pracy z powodu choroby mogła starać się o przedłużenie go maksymalnie o kolejne 3 miesiące, gdy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokowały odzyskanie zdolności do pracy.
Nowe przepisy nie przewidują możliwości przedłużenia okresu zasiłkowego. Jeśli po okresie pobierania zasiłku chorobowego ubezpieczony nie odzyska zdolności do pracy, będzie mógł starać się o prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.
Nie uległ zmianie okres pobierania zasiłku opiekuńczego, który nadal będzie przysługiwał nie dłużej niż przez 14 albo 60 dni w roku kalendarzowym.
Bez zmian będzie można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.
Zasiłek wyrównawczy będzie przysługiwał jak dotąd przez okres rehabilitacji zawodowej. Prawo do tego zasiłku ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej albo z dniem przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym ubezpieczony będący pracownikiem podjął rehabilitację.
Ustawa nie wprowadza również zmian w Kodeksie pracy w zakresie wynagrodzenia za czas choroby, który wynosi łącznie 33 dni w roku kalendarzowym, oraz wymiaru urlopu macierzyńskiego. Nie zmienia się więc również okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego.
Wiem, że dokonane zmiany dotyczą wysokości podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Co zmienia się w tym zakresie?
Nowa ustawa nie przewiduje możliwości podwyższenia do 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 91. dnia nieprzerwanej niezdolności do pracy. Za to zasiłek chorobowy w takiej wysokości będzie przysługiwał osobom niezdolnym do pracy z powodu poddania się badaniom przewidzianym dla dawców komórek, tkanek i narządów albo z powodu poddania się zabiegowi ich pobrania.

WAŻNE!
Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru z tych przyczyn będzie przysługiwał nawet wtedy, gdy niezdolność do pracy będzie przypadała w czasie pobytu w szpitalu.
Dla dawców komórek, tkanek i narządów albo osób poddających się zabiegowi ich pobrania do 100% podwyższono też wynagrodzenie za czas choroby pracownika wypłacane przez 33 dni w roku kalendarzowym.
Nowelizacja ustawy zmieniła również wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, który za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni) wynosi 90% podstawy wymiaru, a za kolejne miesiące, jak dotychczas – 75%. Zachowana została dotychczasowa wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w razie niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży.
WAŻNE!
Świadczenie rehabilitacyjne nie będzie podwyższane do 100% za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy i z pracy.
Ustawa nie wprowadza zmian w ustawie wypadkowej, więc zasiłek chorobowy, zasiłek wyrównawczy i świadczenie rehabilitacyjne przysługujące na podstawie przepisów tej ustawy nadal przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru.
W niezmienionej wysokości (80% podstawy wymiaru) będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zasiłek chorobowy jak dotychczas wynosi 80% podstawy wymiaru, a 70% w razie niezdolności przypadającej na pobyt w szpitalu. Jeżeli choroba powstała w okresie ciąży lub jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy i z pracy, zasiłek przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Nie zmieniła się również wysokość wynagrodzenia za czas choroby, które jak dotychczas gwarantuje pracownikowi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Nasz zakład pracy jest zobowiązany do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Obecnie kilku pracowników przebywa na zwolnieniach lekarskich, a jedna z pracownic na zasiłku macierzyńskim. Czy z chwilą wejścia w życie nowelizacji ustawy zasiłkowej zmieniają się zasady ustalania i wypłaty zasiłków dla tych pracowników?
Pracownikom, którzy nabyli prawo do świadczeń przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, należy w dalszym ciągu wypłacać świadczenia na dotychczasowych warunkach i w dotychczasowej wysokości. Będzie im zatem przysługiwał okres zasiłkowy wynoszący 180 dni oraz będą mogli starać się o jego przedłużenie o dalsze 3 miesiące. Podstawa wymiaru zasiłków, jak dotychczas, powinna być ustalona z 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, chyba że ich wynagrodzenie ulega znacznym wahaniom; wtedy do podstawy wymiaru przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy.
Korzyści
Podstawy tej nie należy ustalać na nowo w związku z wejściem w życie nowelizacji.
Przykład
Pracownica do 30 marca 2005 r. przebywa na urlopie macierzyńskim i pobiera zasiłek macierzyński. Prawo do świadczenia zostało ustalone przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej. Nie zmienia to sytuacji pracownicy, której nadal przysługuje zasiłek macierzyński w tej samej wysokości co dotychczas.
Jakie zmiany wprowadziła ustawa nowelizująca zasiłki z ubezpieczenia chorobowego w zakresie ustalania podstawy wymiaru świadczeń dla pracowników?
W tym zakresie dokonano tylko jednej zmiany. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków dla pracowników pod uwagę będzie brane wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy. Dotychczas podstawę wymiaru świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Zmiana ta spowodowała ujednolicenie zasad ustalania podstawy wymiaru do okresu, z którego wynagrodzenie lub przychód stanowi podstawę wymiaru zasiłków, w stosunku do wszystkich pracowników ze stałym wynagrodzeniem miesięcznym, z wynagrodzeniem zmiennym, z wynagrodzeniem ulegającym znacznym wahaniom ze względu na charakter wykonywanej pracy lub zasad wynagradzania i ubezpieczonych niebędących pracownikami.
Czy przewidziane są odrębne uregulowania dla okresów przejściowych? Czy należy od nowa ustalać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli przerwa między jednym a kolejnym zwolnieniem była krótsza niż 3 miesiące? Czy przy ustalaniu tego świadczenia dla pracownika powinnam przyjąć podstawę wymiaru z 6 czy 12 miesięcy kalendarzowych?
Przy ustalaniu zasiłku chorobowego na podstawie nowych przepisów należy do podstawy wymiaru przyjąć wynagrodzenie za ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych, nawet jeżeli przerwa między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 12 ust. 5 ustawy nowelizującej).
Co do zasady, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Zasada ta nie obowiązuje, gdy po wejściu w życie nowelizacji ma miejsce przerwa w pobieraniu zasiłku albo nastąpi zmiana rodzaju pobieranego zasiłku.

Przykład
Pracownik pobierał zasiłek chorobowy w okresie od 31 stycznia do 14 lutego 2005 r., a następnie od 15 do 18 lutego 2005 r. uzyskał prawo do zasiłku opiekuńczego. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W tej sytuacji nie ma wpływu na ustalenie podstawy wymiaru fakt, że między okresami pobierania zasiłków nie było żadnej przerwy.
Zagrożenie
Gdy w nowym stanie prawnym prawo do zasiłku powstanie po przerwie, należy ustalić podstawę wymiaru biorąc pod uwagę wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych.
Przykład
Pracownik pobierał zasiłek chorobowy w okresie od 15 grudnia 2004 r. do 10 stycznia 2005 r., a następnie po przerwie chorował w okresie od 21 do 25 lutego 2005 r. Choroba pracownika przypadła na okres po wejściu w życie przepisów nowelizacyjnych, zatem podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla tego pracownika ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Nie ma znaczenia, że między okresami pobierania zasiłków przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

• art. 6 ust. 2 pkt 2, art. 8, art. 10, art. 11 ust. 2, art. 18–19, art. 36 i art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.),
• art. 1, art. 2 i art. 12 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2005 r. nr 10, poz. 71).
Renata Górecka
główny specjalista, Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych


Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA