REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą?

REKLAMA

Osoby, których stan zdrowia uległ pogorszeniu, mogą ubiegać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach tzw. prewencji rentowej, której koszty w całości pokrywa ZUS. Z drugiej strony wszyscy ubiegający się o rentę z tytułu niezdolności do pracy muszą liczyć się z tym, że zanim lekarz orzecznik stwierdzi niezdolność do pracy, oceni, czy ich stan zdrowia rokuje poprawę wskutek przeprowadzenia takiej rehabilitacji. Rehabilitacja lecznicza ma na celu przede wszystkim przywrócenie zdolności do pracy. Jej przeprowadzenie ma nieraz zapobiec nabyciu w przyszłości uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy przez osoby, których stan zdrowia mógłby ulec tak znacznej poprawie, że po odbyciu rehabilitacji odzyskałyby zdolność do pracy.
Pracownik naszego zakładu od 15 lat jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W ostatnim czasie znacznie pogorszył się stan jego zdrowia – choruje na ciężką astmę oskrzelową. Chciałam mu poradzić, żeby skorzystał z rehabilitacji leczniczej przeprowadzanej przez ZUS. Nie wiem jednak, czy jego schorzenie uprawnia go do tego.
Choroba pracownika może być podstawą do skierowania na taką rehabilitację, ponieważ astma oskrzelowa jest schorzeniem układu oddechowego.
Zakres schorzeń, które uprawniają do skierowania na rehabilitację leczniczą jest ograniczony do tych, które są najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy. Należą do nich: choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne oraz układu oddechowego.
Skierowanie na taką rehabilitację może uzyskać jedynie osoba ubezpieczona w ZUS (ewentualnie rencista), która znajduje się w wieku aktywności zawodowej i jest czasowo niezdolna do pracy, ale równocześnie rokuje odzyskanie tej zdolności po odbyciu rehabilitacji.
Pracownik mojego zakładu od pewnego czasu choruje i jest na zwolnieniu lekarskim. Czy bez jego zgody mogę podjąć kroki w celu skierowania go przez ZUS na rehabilitację leczniczą? Jakie dokumenty trzeba złożyć w ZUS, aby takie skierowanie otrzymać?
Pracodawca może jedynie zasugerować pracownikowi możliwość skorzystania z rehabilitacji leczniczej. Nie może natomiast podjąć żadnych kroków w tym kierunku.
W pierwszej kolejności pracownik musi uzyskać od swojego lekarza prowadzącego leczenie wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji.
Ważne
Wniosek o skierowanie na rehabilitację może być złożony na dowolnym formularzu.
Musi jednak zawierać dane pracownika (imię, nazwisko, wiek, numer PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy), rozpoznanie schorzenia w języku polskim, informację, od kiedy przebywa o­n na zwolnieniu lekarskim oraz opinię, czy przeprowadzenie rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy.
Wniosek rozpatruje lekarz orzecznik ZUS, wydając orzeczenie w tej sprawie. Jeśli orzeknie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, ZUS skieruje pracownika do jednego z ośrodków rehabilitacyjnych, o czym zostanie o­n powiadomiony. Czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji jest stosunkowo krótki – zwykle wynosi kilkanaście dni.
Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą i opłacam z tego tytułu składki. Mój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że od pewnego czasu nie mogę aktywnie uczestniczyć w jej prowadzeniu. Czy mogę starać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą?
Może Pan ubiegać się o takie skierowanie, jeżeli z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej podlega Pan ubezpieczeniom społecznym i spełnia pozostałe warunki (wiek „produkcyjny” i rokowanie odzyskania zdolności do pracy w wyniku rehabilitacji).
Rehabilitacja lecznicza, organizowana przez ZUS w ramach prewencji rentowej, obejmuje wszystkich ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Ubezpieczonym jest każda osoba fizyczna podlegająca chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, będącą jedyną formą zarobkowania, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Zamierzam ubiegać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą organizowaną przez ZUS. Nie chcę jednak, aby moja długa nieobecność zachwiała działalnością spółki. Jak długo trwa taka rehabilitacja oraz czy będę musiała pokryć jej koszty?
Okres, przez jaki może Pani zostać poddana rehabilitacji, zależy od stanu Pani zdrowia. Rehabilitacja lecznicza powinna trwać 24 dni. Okres ten może być przedłużony (gdy pacjent nie odzyskał w tym czasie zdolności do pracy, ale istnieją pozytywne rokowania, że ją odzyska w trakcie przedłużonego czasu trwania rehabilitacji) lub skrócony (gdy chory odzyska zdolność do pracy w trakcie trwania rehabilitacji). Przedłużenie lub skrócenie okresu rehabilitacji następuje na podstawie opinii ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po wyrażeniu zgody przez ZUS.
Koszty rehabilitacji w całości pokrywa ZUS. Dotyczy to również kosztów zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem (najtańszym środkiem komunikacji publicznej z uwzględnieniem przysługującej ulgi na przejazd).
Nasz pracownik, który ma 43 lata, od jakiegoś czasu przebywał na zwolnieniu lekarskim. Złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale ZUS skierował go na rehabilitację. Czym zostało to spowodowane?
Lekarz orzecznik ZUS może orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej nie tylko wtedy, gdy z takim wnioskiem występuje lekarz prowadzący leczenie. Może to stwierdzić w trakcie orzekania w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych, a także w czasie:
• przeprowadzania kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i wystawiania zaświadczeń lekarskich,
• badania w celu ustalenia prawa do przedłużenia okresu pobierania zasiłku chorobowego,
• badania w celu przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
W przypadku pracownika Państwa zakładu lekarz orzecznik ZUS uznał, że rehabilitacja może przywrócić mu zdolność do wykonywania pracy.
Złożyłem wniosek o skierowanie mnie na rehabilitację leczniczą, ale lekarz orzecznik uznał mnie za zdolnego do pracy i odmówił tej rehabilitacji. Czy od tego orzeczenia mogę odwołać się do sądu?
Sprawy związane ze skierowaniem na rehabilitację leczniczą w ramach działań prewencyjnych ZUS nie podlegają kontroli sądowej. Odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych przysługuje od decyzji wydanych przez ZUS, natomiast skierowanie lub odmowa skierowania na rehabilitację leczniczą nie następują w formie decyzji ZUS. Takie stanowisko zajął sąd apelacyjny w Warszawie w postanowieniu z 27 maja 2002 r.
Ważne
Od 1 stycznia 2005 r. funkcjonują 3-osobowe komisje lekarskie rozpatrujące sprzeciwy od orzeczeń lekarzy orzeczników.
Osoba, która nie zgadza z treścią wydanego orzeczenia, może wnieść taki sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Komisja lekarska wydaje wówczas nowe orzeczenie.
Sprzeciw do komisji lekarskiej przysługuje również od orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, wydanych po 31 grudnia 2004 r.
Podstawa prawna:
•  art. 69, art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.),
•  § 1–9 rozporządzenia z 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (DzU nr 131, poz. 1457).
Orzecznictwo uzupełniające:
• Kontroli sądowej nie podlegają sprawy związane ze skierowaniem na rehabilitację leczniczą w ramach działań prewencyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Postanowienie sądu apelacyjnego z 27 maja 2002 r., III AUz 186/02, OSA 2002/11/40)
Marek Opolski


Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA