REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoby, których stan zdrowia uległ pogorszeniu, mogą ubiegać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach tzw. prewencji rentowej, której koszty w całości pokrywa ZUS. Z drugiej strony wszyscy ubiegający się o rentę z tytułu niezdolności do pracy muszą liczyć się z tym, że zanim lekarz orzecznik stwierdzi niezdolność do pracy, oceni, czy ich stan zdrowia rokuje poprawę wskutek przeprowadzenia takiej rehabilitacji. Rehabilitacja lecznicza ma na celu przede wszystkim przywrócenie zdolności do pracy. Jej przeprowadzenie ma nieraz zapobiec nabyciu w przyszłości uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy przez osoby, których stan zdrowia mógłby ulec tak znacznej poprawie, że po odbyciu rehabilitacji odzyskałyby zdolność do pracy.
Pracownik naszego zakładu od 15 lat jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W ostatnim czasie znacznie pogorszył się stan jego zdrowia – choruje na ciężką astmę oskrzelową. Chciałam mu poradzić, żeby skorzystał z rehabilitacji leczniczej przeprowadzanej przez ZUS. Nie wiem jednak, czy jego schorzenie uprawnia go do tego.
Choroba pracownika może być podstawą do skierowania na taką rehabilitację, ponieważ astma oskrzelowa jest schorzeniem układu oddechowego.
Zakres schorzeń, które uprawniają do skierowania na rehabilitację leczniczą jest ograniczony do tych, które są najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy. Należą do nich: choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne oraz układu oddechowego.
Skierowanie na taką rehabilitację może uzyskać jedynie osoba ubezpieczona w ZUS (ewentualnie rencista), która znajduje się w wieku aktywności zawodowej i jest czasowo niezdolna do pracy, ale równocześnie rokuje odzyskanie tej zdolności po odbyciu rehabilitacji.
Pracownik mojego zakładu od pewnego czasu choruje i jest na zwolnieniu lekarskim. Czy bez jego zgody mogę podjąć kroki w celu skierowania go przez ZUS na rehabilitację leczniczą? Jakie dokumenty trzeba złożyć w ZUS, aby takie skierowanie otrzymać?
Pracodawca może jedynie zasugerować pracownikowi możliwość skorzystania z rehabilitacji leczniczej. Nie może natomiast podjąć żadnych kroków w tym kierunku.
W pierwszej kolejności pracownik musi uzyskać od swojego lekarza prowadzącego leczenie wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji.
Ważne
Wniosek o skierowanie na rehabilitację może być złożony na dowolnym formularzu.
Musi jednak zawierać dane pracownika (imię, nazwisko, wiek, numer PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy), rozpoznanie schorzenia w języku polskim, informację, od kiedy przebywa o­n na zwolnieniu lekarskim oraz opinię, czy przeprowadzenie rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy.
Wniosek rozpatruje lekarz orzecznik ZUS, wydając orzeczenie w tej sprawie. Jeśli orzeknie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, ZUS skieruje pracownika do jednego z ośrodków rehabilitacyjnych, o czym zostanie o­n powiadomiony. Czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji jest stosunkowo krótki – zwykle wynosi kilkanaście dni.
Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą i opłacam z tego tytułu składki. Mój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że od pewnego czasu nie mogę aktywnie uczestniczyć w jej prowadzeniu. Czy mogę starać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą?
Może Pan ubiegać się o takie skierowanie, jeżeli z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej podlega Pan ubezpieczeniom społecznym i spełnia pozostałe warunki (wiek „produkcyjny” i rokowanie odzyskania zdolności do pracy w wyniku rehabilitacji).
Rehabilitacja lecznicza, organizowana przez ZUS w ramach prewencji rentowej, obejmuje wszystkich ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Ubezpieczonym jest każda osoba fizyczna podlegająca chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, będącą jedyną formą zarobkowania, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Zamierzam ubiegać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą organizowaną przez ZUS. Nie chcę jednak, aby moja długa nieobecność zachwiała działalnością spółki. Jak długo trwa taka rehabilitacja oraz czy będę musiała pokryć jej koszty?
Okres, przez jaki może Pani zostać poddana rehabilitacji, zależy od stanu Pani zdrowia. Rehabilitacja lecznicza powinna trwać 24 dni. Okres ten może być przedłużony (gdy pacjent nie odzyskał w tym czasie zdolności do pracy, ale istnieją pozytywne rokowania, że ją odzyska w trakcie przedłużonego czasu trwania rehabilitacji) lub skrócony (gdy chory odzyska zdolność do pracy w trakcie trwania rehabilitacji). Przedłużenie lub skrócenie okresu rehabilitacji następuje na podstawie opinii ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po wyrażeniu zgody przez ZUS.
Koszty rehabilitacji w całości pokrywa ZUS. Dotyczy to również kosztów zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem (najtańszym środkiem komunikacji publicznej z uwzględnieniem przysługującej ulgi na przejazd).
Nasz pracownik, który ma 43 lata, od jakiegoś czasu przebywał na zwolnieniu lekarskim. Złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale ZUS skierował go na rehabilitację. Czym zostało to spowodowane?
Lekarz orzecznik ZUS może orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej nie tylko wtedy, gdy z takim wnioskiem występuje lekarz prowadzący leczenie. Może to stwierdzić w trakcie orzekania w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych, a także w czasie:
• przeprowadzania kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i wystawiania zaświadczeń lekarskich,
• badania w celu ustalenia prawa do przedłużenia okresu pobierania zasiłku chorobowego,
• badania w celu przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
W przypadku pracownika Państwa zakładu lekarz orzecznik ZUS uznał, że rehabilitacja może przywrócić mu zdolność do wykonywania pracy.
Złożyłem wniosek o skierowanie mnie na rehabilitację leczniczą, ale lekarz orzecznik uznał mnie za zdolnego do pracy i odmówił tej rehabilitacji. Czy od tego orzeczenia mogę odwołać się do sądu?
Sprawy związane ze skierowaniem na rehabilitację leczniczą w ramach działań prewencyjnych ZUS nie podlegają kontroli sądowej. Odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych przysługuje od decyzji wydanych przez ZUS, natomiast skierowanie lub odmowa skierowania na rehabilitację leczniczą nie następują w formie decyzji ZUS. Takie stanowisko zajął sąd apelacyjny w Warszawie w postanowieniu z 27 maja 2002 r.
Ważne
Od 1 stycznia 2005 r. funkcjonują 3-osobowe komisje lekarskie rozpatrujące sprzeciwy od orzeczeń lekarzy orzeczników.
Osoba, która nie zgadza z treścią wydanego orzeczenia, może wnieść taki sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Komisja lekarska wydaje wówczas nowe orzeczenie.
Sprzeciw do komisji lekarskiej przysługuje również od orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, wydanych po 31 grudnia 2004 r.
Podstawa prawna:
•  art. 69, art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.),
•  § 1–9 rozporządzenia z 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (DzU nr 131, poz. 1457).
Orzecznictwo uzupełniające:
• Kontroli sądowej nie podlegają sprawy związane ze skierowaniem na rehabilitację leczniczą w ramach działań prewencyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Postanowienie sądu apelacyjnego z 27 maja 2002 r., III AUz 186/02, OSA 2002/11/40)
Marek Opolski


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna w 2025 r. Przepisy i planowane zmiany

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

REKLAMA

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie w 2025 r. Przepisy będą też obowiązywały w 2026 r. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

REKLAMA

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

REKLAMA