REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcje za niepłacenie składek w terminie

REKLAMA

Do podstawowych zadań płatników składek w zakresie ubezpieczeń społecznych należy ustalanie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, wyliczanie prawidłowych kwot składek za każdy miesiąc kalendarzowy oraz terminowe rozliczanie i opłacanie składek od prawidłowo ustalonej podstawy wymiaru. Za nieprzestrzeganie obowiązków płatnicy składek mogą ponieść określone sankcje finansowe. Poniżej przedstawiamy sankcje, jakie może nałożyć organ ZUS na płatnika, a tym samym na pracodawcę.
Odsetki za zwłokę
Płatnicy składek nieprzestrzegający ustawowych terminów opłacania składek narażeni są na zapłatę odsetek ustawowych za zwłokę.
Płatnicy są zobowiązani opłacać składki na ubezpieczenia społeczne według następujących terminów:
• do 5. dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe, zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze,
• do 10. dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie,
• do 15. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy.
Płatnicy składek nieopłacający ich w podanych wyżej terminach zobowiązani są do samodzielnego obliczania odsetek za zwłokę.
Płatnik składek jest zobowiązany do wyliczenia we własnym zakresie i bez wezwania oddziału ZUS do uregulowania odsetek za zwłokę wraz z zaległą składką, przy użyciu tego samego dokumentu płatniczego.
Kwotę odsetek za zwłokę należy naliczyć osobno od zaległości za każdy miesiąc, od następnego dnia po upływie terminu płatności składki od dnia wpłacenia gotówki w placówce pocztowej lub w banku albo od dnia obciążenia rachunku bankowego płatnika. Należy zaznaczyć, że jeżeli ostatni dzień terminu płatności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień tego terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
ważne
Kwotę odsetek za zwłokę zaokrągla się do pełnych dziesięciu groszy, czyli końcówki wyliczonych kwot wynoszących mniej niż 5 groszy pomija się, natomiast wynoszących 5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy.
Przy obliczaniu odsetek za zwłokę na określony dzień po wprowadzeniu rocznej stawki odsetek należy posłużyć się wzorem.
W sytuacji gdy płatnik wpłaci po obowiązującym terminie kwotę bez należnych odsetek, to dokonana wpłata jest zawsze rozliczana na część składki i na odsetki za zwłokę od tej części składki. Płatnikowi składek pozostaje do uregulowania różnica składki należnej wraz z odsetkami za zwłokę.
ważne
Odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.
Zestawienia stawek odsetek za zwłokę od 1 stycznia 1999 r. – szukaj na stronie www.spp.infor.pl.
Opłata dodatkowa
W przypadku nieopłacenia składek na ubezpieczenia społeczne lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości (bez znaczenia jest kwota zaniżenia), ZUS może wymierzyć płatnikowi składek opłatę dodatkową w wysokości do 100% nieopłaconej kwoty składek.
Od 1 stycznia 1999 r. od decyzji w sprawie wymierzenia dodatkowej opłaty płatnikowi składek przysługuje odwołanie do sądu.
Opłata ta w całości jest finansowana ze środków płatnika składek. Terminem płatności jest najbliższy termin opłacania składek, przypadający po uprawomocnieniu się decyzji ZUS dotyczącej wymiaru opłaty.
Grzywna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić z wnioskiem o ukaranie grzywną płatnika składek.
Jest to możliwe w przypadku płatnika, który:
• nie dopełnił obowiązku terminowego opłacenia składek,
• nie zgłosił wymaganych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych danych lub zgłosił nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek,
• udzielił nieprawdziwych wyjaśnień w sprawach rzutujących na wymiar składek lub wręcz odmówił ich udzielenia,
• udaremnił lub utrudniał przeprowadzenie kontroli w zakładzie pracy,
• nie dopełnił obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych (np. zasiłku chorobowego) lub wypłacił je nienależnie,
• nie prowadził dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
• nie dopełnił obowiązku przesyłania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych (tj. zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych) w przewidzianych ustawowo terminach.
Orzekanie w tych sprawach leży w gestii właściwych sądów.
Egzekucja
Wszystkie należności z tytułu nieopłaconych składek podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.
Do środków egzekucji należności pieniężnych należy m.in.:
• egzekucja z pieniędzy,
• egzekucja z wynagrodzenia za pracę,
• egzekucja z rachunków bankowych,
• egzekucja z innych wierzytelności pieniężnych i innych praw majątkowych,
• egzekucja z ruchomości,
• egzekucja z nieruchomości (zaspokojenie z kwot uzyskanych w wyniku sprzedania w drodze licytacji nieruchomości dłużnika).
Wierzytelność zabezpieczoną hipotecznie ZUS może dochodzić od każdego właściciela nieruchomości.
Należności z tytułu składek podlegają zaspokojeniu w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji przed innymi wierzytelnościami, z wyjątkiem kosztów egzekucyjnych, należności alimentacyjnych, należności za pracę oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również kosztów ostatniej choroby i kosztów pogrzebu dłużnika.
Grażyna Aniszewska
Centrala ZUS


REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA