REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcje za niepłacenie składek w terminie

REKLAMA

Do podstawowych zadań płatników składek w zakresie ubezpieczeń społecznych należy ustalanie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, wyliczanie prawidłowych kwot składek za każdy miesiąc kalendarzowy oraz terminowe rozliczanie i opłacanie składek od prawidłowo ustalonej podstawy wymiaru. Za nieprzestrzeganie obowiązków płatnicy składek mogą ponieść określone sankcje finansowe. Poniżej przedstawiamy sankcje, jakie może nałożyć organ ZUS na płatnika, a tym samym na pracodawcę.
Odsetki za zwłokę
Płatnicy składek nieprzestrzegający ustawowych terminów opłacania składek narażeni są na zapłatę odsetek ustawowych za zwłokę.
Płatnicy są zobowiązani opłacać składki na ubezpieczenia społeczne według następujących terminów:
• do 5. dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe, zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze,
• do 10. dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie,
• do 15. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy.
Płatnicy składek nieopłacający ich w podanych wyżej terminach zobowiązani są do samodzielnego obliczania odsetek za zwłokę.
Płatnik składek jest zobowiązany do wyliczenia we własnym zakresie i bez wezwania oddziału ZUS do uregulowania odsetek za zwłokę wraz z zaległą składką, przy użyciu tego samego dokumentu płatniczego.
Kwotę odsetek za zwłokę należy naliczyć osobno od zaległości za każdy miesiąc, od następnego dnia po upływie terminu płatności składki od dnia wpłacenia gotówki w placówce pocztowej lub w banku albo od dnia obciążenia rachunku bankowego płatnika. Należy zaznaczyć, że jeżeli ostatni dzień terminu płatności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień tego terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
ważne
Kwotę odsetek za zwłokę zaokrągla się do pełnych dziesięciu groszy, czyli końcówki wyliczonych kwot wynoszących mniej niż 5 groszy pomija się, natomiast wynoszących 5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy.
Przy obliczaniu odsetek za zwłokę na określony dzień po wprowadzeniu rocznej stawki odsetek należy posłużyć się wzorem.
W sytuacji gdy płatnik wpłaci po obowiązującym terminie kwotę bez należnych odsetek, to dokonana wpłata jest zawsze rozliczana na część składki i na odsetki za zwłokę od tej części składki. Płatnikowi składek pozostaje do uregulowania różnica składki należnej wraz z odsetkami za zwłokę.
ważne
Odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.
Zestawienia stawek odsetek za zwłokę od 1 stycznia 1999 r. – szukaj na stronie www.spp.infor.pl.
Opłata dodatkowa
W przypadku nieopłacenia składek na ubezpieczenia społeczne lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości (bez znaczenia jest kwota zaniżenia), ZUS może wymierzyć płatnikowi składek opłatę dodatkową w wysokości do 100% nieopłaconej kwoty składek.
Od 1 stycznia 1999 r. od decyzji w sprawie wymierzenia dodatkowej opłaty płatnikowi składek przysługuje odwołanie do sądu.
Opłata ta w całości jest finansowana ze środków płatnika składek. Terminem płatności jest najbliższy termin opłacania składek, przypadający po uprawomocnieniu się decyzji ZUS dotyczącej wymiaru opłaty.
Grzywna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić z wnioskiem o ukaranie grzywną płatnika składek.
Jest to możliwe w przypadku płatnika, który:
• nie dopełnił obowiązku terminowego opłacenia składek,
• nie zgłosił wymaganych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych danych lub zgłosił nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek,
• udzielił nieprawdziwych wyjaśnień w sprawach rzutujących na wymiar składek lub wręcz odmówił ich udzielenia,
• udaremnił lub utrudniał przeprowadzenie kontroli w zakładzie pracy,
• nie dopełnił obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych (np. zasiłku chorobowego) lub wypłacił je nienależnie,
• nie prowadził dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
• nie dopełnił obowiązku przesyłania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych (tj. zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych) w przewidzianych ustawowo terminach.
Orzekanie w tych sprawach leży w gestii właściwych sądów.
Egzekucja
Wszystkie należności z tytułu nieopłaconych składek podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.
Do środków egzekucji należności pieniężnych należy m.in.:
• egzekucja z pieniędzy,
• egzekucja z wynagrodzenia za pracę,
• egzekucja z rachunków bankowych,
• egzekucja z innych wierzytelności pieniężnych i innych praw majątkowych,
• egzekucja z ruchomości,
• egzekucja z nieruchomości (zaspokojenie z kwot uzyskanych w wyniku sprzedania w drodze licytacji nieruchomości dłużnika).
Wierzytelność zabezpieczoną hipotecznie ZUS może dochodzić od każdego właściciela nieruchomości.
Należności z tytułu składek podlegają zaspokojeniu w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji przed innymi wierzytelnościami, z wyjątkiem kosztów egzekucyjnych, należności alimentacyjnych, należności za pracę oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również kosztów ostatniej choroby i kosztów pogrzebu dłużnika.
Grażyna Aniszewska
Centrala ZUS


Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA

Zadośćuczynienie dla pracownika w wysokości co najmniej jego sześciomiesięcznej pensji. Nowe przepisy mają skutecznie zwalczać mobbing

Będzie wyższy minimalny próg zadośćuczynienia za krzywdę wywołaną mobbingiem – co najmniej sześciomiesięczne wynagrodzenie danego pracownika. To pracodawca poniesie odpowiedzialność, nawet jeśli nękającym pracownika był jego bezpośredni przełożony. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawców.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

REKLAMA