REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym trzeba pamiętać, opłacając składkę zdrowotną

REKLAMA

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która jest równocześnie wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych albo jawnych, musi począwszy od składek za październik opłacić składkę zdrowotną w podwójnej wysokości. Każda osoba, której komornik wypłaca wynagrodzenie musi wiedzieć, że to na niej obecnie ciąży obowiązek opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku gdy prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. Rodzajami działalności są:
• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej,
• działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej,
• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej,
• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej,
• wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
• wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
• wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• inna pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.
Od 1 października br. uległy zmianie zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, która uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności (np. jest równocześnie wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych albo jawnych). Gdy prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki. Wobec tego prowadzący działalność, który równocześnie jest wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych, począwszy od składek należnych za październik jest zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. Jest to radykalna zmiana, gdyż do 30 września br. osoba prowadząca działalność, która miała kilka źródeł przychodów, ale działalność była prowadzona w tej samej formie organizacyjno-prawnej, np. gdy była równocześnie wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych, była zobowiązana do opłacania jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
PRZYKŁAD
Dariusz N. jest wspólnikiem w dwóch spółkach jawnych. Za okres do 30 września br. opłacał tylko jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Począwszy od składek należnych za październik (opłacanych w odpowiednim terminie w listopadzie) jest zobowiązany opłacać składkę w podwójnej wysokości. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W składanych za siebie dokumentach rozliczeniowych wykazuje podwójną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (2 x 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku) i od tej podstawy nalicza i opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
PRZYKŁAD
Janusz N. jest wspólnikiem w spółkach: cywilnej oraz jawnej. Zarówno za okres do 30 września, jak i od 1 października jest zobowiązany do opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Składki za pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne
Od 1 października 2004 r. do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny nie mogą być zgłoszone osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W okresie do 30 września 2004 r. osoby te, jeżeli spełniały warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny, z tytułu pobierania świadczenia lub zasiłku nie musiały być zgłaszane do ubezpieczenia, bo ubezpieczeniu podlegały jako członkowie rodziny.
PRZYKŁAD
Janina M. pobiera świadczenie przedemerytalne. 30 września 2004 r. była zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przez męża, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Natomiast od 1 października podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pobierania świadczenia przedemerytalnego i do ubezpieczenia powinna zostać zgłoszona przez ZUS.
Ubezpieczenie zdrowotne małżonków w separacji
Od 1 października br. pod rządami nowej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jako członek rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego nie mogą zostać zgłoszeni małżonkowie, w stosunku do których orzeczono separację prawomocnym wyrokiem i równocześnie mających swój tytuł do ubezpieczeń (o którym mowa w art. 66 ust.1 pkt. 17-20, 24, 26-28, 30 i 33 ustawy). Wobec tego, jeżeli jeden z małżonków spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, np. jako:
• student lub uczestnik studiów doktoranckich,
• bezrobotny,
• osoba pobierająca zasiłek stały z pomocy społecznej,
• osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne,
• osoba uprawniona do świadczeń alimentacyjnych na podstawie ugody sądowej lub prawomocnego wyroku orzeczenia sądu
• i jednocześnie spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, gdyż jego współmałżonek ma tytuł do ubezpieczeń (np. jest zatrudniony na umowę o pracę), ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega ze „swojego tytułu” i nie może być zgłoszony jako członek rodziny.
PRZYKŁAD
W stosunku do małżeństwa Nowaków sąd prawomocnym wyrokiem orzekł separację. Pan Nowak jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a pani Nowak jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Z uwagi na separację pani Nowak nie może zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny i podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba bezrobotna. Gdyby orzeczenia separacji nie było, pani Nowak podlegałaby ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny i byłaby zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez męża, za pośrednictwem jego pracodawcy.
Kto opłaca składki, gdy wynagrodzenie wypłaca komornik
Nowa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uregulowała również zasady opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, w przypadku gdy wypłata przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jest dokonywana przez komornika (komornik przekazuje ubezpieczonemu np. pracownikowi kwotę brutto). Wówczas składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca ubezpieczony bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany przez właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
Michał Jarosik
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135).


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA