Czy umowę na zastępstwo można wypowiedzieć
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Przepisy kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem stosunku pracy pracownika zastępującego osobę nieobecną są korzystne dla pracodawcy. Pomimo iż termin rozwiązania umowy został określony za pomocą konkretnej daty, pracodawca może w łatwy sposób rozstać się z pracownikiem zastępującym nieobecną pracownicę. Dopuszczalne jest bowiem wypowiedzenie umowy na zastępstwo. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi tylko trzy dni. Jest on znacznie krótszy niż okres wypowiedzenia umowy na czas określony, który wynosi 14 dni.
Wypowiedzenie nie wymaga wskazania przez pracodawcę przyczyny. Rzeczywistym powodem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępującym może być zatem zarówno powrót do pracy nieobecnego pracownika, jak i każda inna okoliczność, w tym negatywna ocena pracy zastępcy. Umowa zawarta na czas nieobecności pracownika może zostać oczywiście rozwiązana także na zasadach ogólnych w drodze porozumienia stron, jak i w trybie dyscyplinarnym.
Zasada luźnego związania pracodawcy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę zawartej tylko na czas nieobecności innego pracownika znajduje również wyraz w tym, iż do tego typu umów nie stosuje się przepisu, zgodnie z którym zawarcie trzeciej umowy na czas określony rodzi skutki prawne, takie jak zawarcie umowy na czas nieokreślony. Nie ma zatem przeszkód, aby pracodawca zawarł z tym samym pracownikiem kilka kolejnych następujących po sobie umów o pracę, pod warunkiem że faktycznie są to umowy na zastępstwo.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 331, Art. 251 par. 3 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA