Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia
REKLAMA
Niestety nie.
Kodeks pracy w art. 361 § 1 pozwala pracodawcy na skrócenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w ściśle określonych przypadkach, a mianowicie niemożności kontynuowania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Skrócenie okresu wypowiedzenia jest jednostronną czynnością prawną pracodawcy, co oznacza, że decyzja ta jest zależna wyłącznie od jego woli.
Oznacza to więc, że jeżeli pracownik po wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracodawcę wystąpi z propozycją skrócenia okresu wypowiedzenia, a pracodawca tę propozycję przyjmie, wówczas dochodzi do porozumienia między stronami co do wcześniejszego terminu ustania stosunku pracy zgodnie z art. 36 § 6 k.p.
W tym przypadku nie ma już niestety zastosowania art. 361 k.p. W konsekwencji oznacza to, że pracownikowi, który wystąpił z taką propozycją do pracodawcy, nie przysługuje już odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia.
W świadectwie pracy za datę zakończenia stosunku pracy należy wpisać uzgodnioną między stronami datę upływu okresu wypowiedzenia, którą w tym przypadku jest 31 października br.
Odpowiedziała Ewa Preis
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.