Pracownik ma prawo do nagrody jubileu-szowej tylko wówczas, gdy takie świadczenie jest przewidziane w przepisach płacowych obowiązujących u zatrudniającego pracodawcy.
Nagroda jubileuszowa nie jest składnikiem wynagrodzenia za pracę. Jest ona świadczeniem fakultatywnym najczęściej o charakterze zakładowym lub branżowym. To odrębne świadczenie pieniężne przysługuje pracownikowi z tytułu pozostawania w stosunku pracy przez określony w przepisach prawa pracy wymagany okres.
Podstawowym aktem prawnym regulującym problematykę wynagrodzenia za pracę i inne świadczenia jest Kodeks pracy, ale jego uregulowania nie zawierają przepisów odnoszących się bezpośrednio do nagród jubileuszowych. Takie uregulowania znajdują się w aktach różnej rangi, w szczególności w przepisach regulujących prawa i obowiązki pracowników sfery budżetowej, pragmatykach zawodowych, układach zbiorowych pracy oraz regulaminach wynagradzania.
Przepisy te mogą zawierać różne uregulowania w zakresie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasady jej obliczania i wypłacania.
W konsekwencji może to oznaczać, że okresy pracy zaliczone w innym zakładzie pracy do okresu pracy wymaganego do nabycia prawa do „jubileuszówki” w innym zakładzie pracy nie będą brane pod uwagę.
Odpowiedziała Ewa Preis