Czy trzeba wypowiedzieć warunki płacy odwołanemu pracownikowi
REKLAMA
Skoro strony ustaliły, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu nie przysługuje po odwołaniu, to nie ma potrzeby składania wypowiedzenia zmieniającego. Określając w umowie o pracę, że pracownik obejmuje funkcję prezesa zarządu i że wynagrodzenie za jej pełnienie będzie przysługiwało do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji, pracodawca i pracownik zmienili treść dotychczasowego stosunku pracy w zakresie stanowiska pracy i wysokości wynagrodzenia.
REKLAMA
Wprowadzona zmiana miała charakter czasowy, do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji prezesa zarządu. Oznacza to, że po odwołaniu z funkcji pracownik wraca na poprzednio zajmowane stanowisko pracy i ma prawo do wynagrodzenia w ustalonej poprzednio wysokości (wyrok SN z 5 lipca 2007 r., III PK 20/07, OSNP 2008/17-18/253).
Jeżeli jednak w okresie sprawowania funkcji prezesa wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki, wówczas pracodawca powinien podwyższyć wynagrodzenie byłego prezesa. Zachowanie pensji w dotychczasowej wysokości byłoby nieuzasadnione i dyskryminujące. Zmiany wysokości wynagrodzenia należy dokonać za pomocą porozumienia zmieniającego w formie pisemnej. Jednakże dorozumiana akceptacja przez pracownika wyższego wynagrodzenia nie spowoduje nieważności zawartego porozumienia.
EWA DRZEWIECKA
ekspert z zakresu prawa pracy
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 29 par. 4, art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA