Czy pracownikowi należy się dzień wolny, gdy święto przypada w sobotę
REKLAMA
Aktualnie obowiązuje zasada oddawania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę >>> Dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2020 r.
REKLAMA
Tydzień pracy jest przeciętnie pięciodniowy (art. 129 k.p.). Niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zatem dla zachowania tej zasady należy określić, który dzień roboczy będzie wolny. Najczęściej jest to sobota, ale nie ma żadnych przeszkód, aby był to inny dzień, np. poniedziałek czy środa.
1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wynika z tego, że sobota 1 listopada nie może być jednocześnie dniem wolnym dla zachowania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, gdyż nie jest to dzień roboczy. Należy zauważyć, że tydzień pracy jest przeciętnie pięciodniowy, co oznacza, że w poszczególnych tygodniach może być pięć, sześć czy cztery dni robocze. Ważne jest, aby średnia na okres rozliczeniowy wynosiła pięć dni roboczych. Wynika z tego, że dniem wolnym zamiast 1 listopada może być 10 listopada, ale pod warunkiem że 1 i 10 listopada mieszczą się w ramach jednego okresu rozliczeniowego. Na takiej samej zasadzie można wybrać 31 października.
REKLAMA
Dzień wolny ustala się w rozkładzie czasu pracy, który umieszcza się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (zatrudnia mniej niż 20 pracowników), ustala rozkład czasu pracy w obwieszczeniu (art. 150 par. 1 k.p.). Żaden przepis kodeksu pracy nie wskazuje okresu, przez jaki ma obowiązywać u pracodawcy rozkład czasu pracy. Rozkład można ustalić na czas określony (np. na rok, na okres rozliczeniowy) albo na nieokreślony (jak regulamin pracy).
Zmiana rozkładu czasu pracy wiąże się ze zmianą aktu, w którym rozkład ustalono. Gdy rozkład jest ustalany w obwieszczeniu na okres rozliczeniowy, zmianę wynikającą z tego, że 1 listopada przypada w sobotę, należało wprowadzić przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego. Jeżeli pracodawca nie uwzględnił 1 listopada, powinien wydać kolejne obwieszczenie, z korektą rozkładu czasu pracy. Nieco inna jest sytuacja w razie ustalenia rozkładu czasu pracy na czas nieokreślony, np. zgodnie z regulaminem praca odbywa się od poniedziałku do piątku od 8 do 16.
Wówczas jednorazowe wyznaczenie innego dnia wolnego nie wymaga zmiany rozkładu czasu pracy. Pracodawca powinien poinformować pracowników, w sposób u niego przyjęty, o wyznaczeniu innego dnia wolnego (należy podać dokładną datę) zamiast 1 listopada. Warto dodać, że polecenie pracownikowi pracy w wyznaczony dzień wolny za 1 listopada będzie oznaczać pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, którą należy zrekompensować zgodnie z art. 1513 k.p.
EWA DRZEWIECKA
ekspert z zakresu prawa pracy
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 129, art. 130 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA