REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można przepracować więcej niż 150 godzin nadliczbowych

Jadwiga Sowińska

REKLAMA

Do połowy roku przepracowałem dużą liczbę godzin nadliczbowych (ponad 120). Zgodnie z moją prośbą pracodawca nie wypłacał mi dodatku, tylko normalne wynagrodzenie i udzielał czasu wolnego. Ze względów finansowych w II połowie roku zrezygnowałem jednak z tej formy rekompensaty i nie byłem już zainteresowany odbieraniem czasu wolnego, lecz wypłatą dodatku. Pracodawca, wydając mi kolejne polecenia pracy nadliczbowej, twierdzi, że w II połowie roku może do mnie stosować pełny 150-godzinny limit pracy nadliczbowej. Czy ma rację?

Pracodawca nie miał racji. Roczny 150-godzinny limit pracy nadliczbowej dotyczy bowiem każdego pracownika, niezależnie od tego, czy za pracę nadliczbową oprócz normalnego wynagrodzenia otrzymuje dodatek, czy też ma udzielany czas wolny (na swój wniosek zaakceptowany przez pracodawcę albo zgodnie z samodzielną decyzją pracodawcy).

Forma zwiększonej rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych wybrana przez pracownika (czas wolny zamiast dodatku) w żadnej mierze nie znosi zjawiska pracy nadliczbowej. W dniach wykonywania pracy ponad obowiązującą normę dobową lub ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy - pracownik niewątpliwie pracował w godzinach nadliczbowych. Udzielenie pracownikowi czasu wolnego nie zmienia tego faktu. Zatem niezależnie od formy rekompensaty, godziny pracy nadliczbowej powinny pomniejszyć roczny limit pracy nadliczbowej.

Przyjęcie innego rozwiązania faktycznie znosiłoby roczny limit pracy w godzinach nadliczbowych i zmierzałoby do obejścia przepisów ochronnych z zakresu czasu pracy.

Zatem ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy w II połowie roku możliwe jest wykonywanie pracy nadliczbowej wyłącznie przez 30 godzin.

REKLAMA

Warto przypomnieć też, że ustalony w kodeksie pracy roczny limit pracy w godzinach nadliczbowych może być zarówno obniżony, jak i podwyższony, poprzez stosowny zapis w regulaminie pracy (lub układzie zbiorowym pracy czy umowie o pracę, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy i nie musi ustalać regulaminu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwe jest zatem wprowadzenie zmiany do obowiązującego regulaminu pracy, polegającej na przyjęciu podwyższonego rocznego limitu pracy w godzinach nadliczbowych. Takie postanowienie może być wprowadzone na okres jednego roku kalendarzowego.

JADWIGA SOWIŃSKA

ekspert prawa pracy

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 151 par. 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA