Odmowa wykonania badań lekarskich
REKLAMA
Pracodawca jest zobowiązany skierować osobę przyjmowaną do pracy na wstępne badania lekarskie, które są przeprowadzane na koszt pracodawcy (art. 229 § 1 i 6 k.p.). Celem tych badań jest ustalenie, czy praca, którą zamierza powierzyć pracodawca, nie zagraża zdrowiu pracownika.
Badaniom wstępnym nie podlegają jedynie osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
REKLAMA
Powyższemu obowiązkowi pracodawcy, polegającemu na skierowaniu pracownika na wstępne badania lekarskie i pokryciu ich kosztów, odpowiada wynikający z art. 211 pkt 5 k.p. obowiązek pracownika poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosowania się do wskazań lekarskich.
Pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.) - zachowanie takie byłoby wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.
W wyroku z 10 maja 2000 r. (I PKN 642/99, OSNP 2001/20/619) Sąd Najwyższy stwierdził, że niewykonanie przez pracownika zgodnego z prawem polecenia poddania się badaniom lekarskim jako naruszające obowiązek wykonania polecenia dotyczącego pracy (art. 100 k.p.) i poddawania się kontrolnym badaniom lekarskim (art. 211 pkt 5 k.p.) może stanowić podstawę niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).
Odpowiedział Maciej Telec
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.