Czy pracownik może uchylić się od postanowień zawartej ugody
REKLAMA
Tak
Mimo że ugoda została zawarta i sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania, pracownik ma możliwość jej podważenia.
REKLAMA
Ugoda sądowa łączy w sobie elementy materialnoprawne i procesowe. Jest to umowa stron, na mocy której czynią one sobie wzajemne ustępstwa. Jako czynność procesowa ugoda umożliwia wyłączenie dalszego postępowania sądowego co do istoty sprawy i prowadzi do umorzenia postępowania. Wydanie wyroku staje się zbędne. Wyrażenie przez pracownika zgody na zawarcie ugody, a więc i na zakończenie postępowania sądowego, może być, jako czynność procesowa, odwołana z przyczyn uzasadnionych, aż do chwili uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania. Uprawomocnienie postępowania nastąpi, gdy żadna ze stron nie wniesie od niego zażalenia w terminie siedmiu dni od ogłoszenia postanowienia. Ze względu na swój materialnoprawny charakter ugoda podlega przepisom o wadach oświadczenia woli (art. 82-88, art. 918 k.c.), które umożliwiają uchylenie się od skutków złożonego oświadczenia.
W analizowanej przez nas sytuacji pracownik powinien w terminie siedmiu dni złożyć zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania. W zażaleniu należy powołać się na wadę oświadczenia woli określoną w art. 82 k.c. Zgodnie z tym przepisem nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Stan ten może być spowodowany nawet przemijającym zaburzeniem czynności psychicznych.
Jeżeli sąd odwoławczy uzna, że pracownik skutecznie uchylił się od skutków prawnych ugody, wówczas uchyli zaskarżone postanowienie o umorzeniu postępowania, zaś postępowanie przed sądem I instancji będzie trwać w dalszym ciągu.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 82-88, art. 918 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA