Czy podpisać nowe umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy
REKLAMA
Przejmujący firmę pracodawca powinien podpisać z przedstawicielami handlowymi nowe umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy będą nadal obowiązywać.
REKLAMA
W przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 k.p.). Umowa o zakazie konkurencji kształtuje treść stosunku pracy i obowiązki z niej wynikające są obowiązkami ze stosunku pracy. Oznacza to, że w razie przejścia zakładu pracy nie podpisuje się nowej umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. Nowy pracodawca staje się stroną dotychczasowej.
Artykuł 231 k.p. nie ma natomiast zastosowania do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zakaz zacznie obowiązywać dopiero po rozwiązaniu umowy. Zatem po przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę nie jest on związany umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Jeżeli chciałby, aby określonych pracowników obowiązywał taki zakaz, musi zawrzeć z nimi nowe umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Ich treść może być taka sama jak umów zawartych z poprzednim pracodawcą, może również ulec zmianie np. co do wysokości odszkodowania, czasu trwania zakazu (takie stanowisko zajął też J. Stencel w: Zakaz konkurencji w prawie pracy, Warszawa 2001, s. 139, M. Lewandowicz-Machnikowska w: Klauzula konkurencyjna w kodeksie pracy, Zakamycze 2004, s. 131).
Pracownikowi nie przysługuje roszczenie o odszkodowanie w wysokości określonej w poprzednio obowiązującej umowie. Zawierając nową umowę, negocjuje wysokość odszkodowania na zasadach swobody umów. Jednocześnie należy pamiętać, że w kodeksie pracy zagwarantowano pracownikowi prawo do odszkodowania nie niższego od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 231, art. 1011, art. 1012 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA