Dni wolne od pracy na dziecko
REKLAMA
Podstawowym uprawnieniem pracownika wychowującego dziecko w wieku do 14 lat jest zwolnienie od pracy na 2 dni w ciągu roku kalendarzowego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Są to dwa dni do wykorzystania dla obojga rodziców lub opiekunów dziecka bez względu na liczbę posiadanych dzieci oraz wymiar czasu pracy.
REKLAMA
Z uprawnienia tego może korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Decyzja o tym, które z pracowników korzysta z tego uprawnienia, zależy od rodziców lub opiekunów dziecka. Każde z nich może wykorzystać po jednym dniu. Rodzice mogą również zdecydować, że jedno z nich wykorzysta 2 dni, w takim przypadku zwolnienie od pracy drugiemu z rodziców nie przysługuje.
Pracownicy powinni złożyć do akt osobowych oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wychowywaniem dziecka (§ 6 ust. 2c rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika - DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).
Dni wolne są udzielane przez pracodawcę na wniosek pracownika w danym roku kalendarzowym, czyli niewykorzystane przez pracowników uprawnienie skutkuje utratą możliwości wykorzystania zaległych dni wolnych z tytułu wychowywania dziecka w kolejnym roku kalendarzowym.
Dni wolne mogą być udzielane łącznie z urlopem wypoczynkowym i nie zależą od tego, czy dziecko ma zapewnioną stałą opiekę innych osób, w tym na przykład współmałżonka pracownika.
Odpowiedziała Katarzyna Kołodziej
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.