REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odmowa wykonywania innej pracy uzasadnia zwolnienie dyscyplinarne

Antoni Zieliński

REKLAMA

Zawarliśmy z pracownikiem trzyletnią umowę na czas nieobecności kierowniczki działu, która postanowiła wykorzystać urlop wychowawczy. Umowa nie zawierała klauzuli o możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia. W związku z nowym projektem realizowanym przez naszą firmę kierowniczka skróciła o kilka miesięcy urlop i wróciła do pracy. W tej sytuacji na podstawie art. 42 par. 4 k.p. skierowaliśmy zatrudnionego na jej miejsce zastępcę do pracy przy nowym projekcie na okres trzech miesiący. Zaproponowaliśmy mu stanowisko specjalisty. Pracownik odmówił podjęcia nowych obowiązków, ale przychodzi do pracy. Czy można rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Tak

Pracodawca powierzył pracownikowi nową pracę zgodnie z przepisami prawa pracy. Pracownik ma obowiązek wykonywania innej rodzajowo pracy, do której został skierowany zgodnie z przepisami. Jeżeli pracow

REKLAMA

nik odmówi jej podjęcia, pracodawca może zastosować wobec niego karę porządkową lub wypowiedzieć umowę o pracę albo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 par. 1 pkt 1 k.p. Także w ocenie SN odmowa wykonania polecenia w tego rodzaju sytuacjach może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i uzasadniać rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 par. 1 pkt 1 k.p. (por. wyrok SN z 1 grudnia 1999 r., I PKN 425/99, OSNAPiUS 2000/8/263). Jednak pracownik, który odmawia wykonania sprzecznego z przepisami polecenia wykonania innej pracy, nie narusza obowiązku pracowniczego. Pracodawca nie może w tym przypadku zastosować wobec niego żadnych sankcji.

W przedstawionej sytuacji skierowanie do innej pracy jest zgodne z art. 42 par. 4 k.p. Potrzeby pracodawcy są uzasadnione (konieczność znalezienia w krótkim terminie dodatkowych pracowników), nie następuje obniżenie wynagrodzenia pracownika, okres powierzenia innej pracy nie przekracza trzech miesięcy w roku kalendarzowym.

REKLAMA

Wątpliwości może jedynie budzić zgodność nowej pracy z kwalifikacjami pracownika. Na podstawie art. 42 par. 4 k.p. nie można powierzyć pracy wymagającej wyższych lub znacznie niższych kwalifikacji niż posiadane przez pracownika. Pracownikowi szeregowemu można powierzyć czasowe pełnienie obowiązków na stanowisku kierowniczym, jeżeli odpowiada to jego kwalifikacjom. Skierowanie do innej pracy nie może także służyć pracodawcy do karania czy dyskryminowania pracownika, np. powierzenie pracownikowi o wysokich kwalifikacjach pracy niewymagającej żadnych kwalifikacji. Pracodawca nie może również powierzyć pracy, której wykonanie byłoby niedopuszczalne dla pracownika ze względu na jego stan zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W analizowanym przez nas przypadku polecono kierownikowi działu podjęcie pracy na stanowisku specjalisty. Jest to niewątpliwie stanowisko o mniejszym prestiżu, jednak wymagające odpowiednich umiejętności. Nie można zatem postawić znaku równości między tego rodzaju przeniesieniem a powierzeniem sprzątania wykwalifikowanemu pracownikowi. To ostatnie Sąd Najwyższy uznał za niedopuszczalne (por. wyrok SN z 8 maja 1997 r., I PKN 131/97, OSNAPiUS 1998/6/178). Tak więc nie każde skierowanie do pracy na niższym stanowisku jest sprzeczne z art. 42 par. 4 k.p.

ANTONI ZIELIŃSKI

ekspert z zakresu prawa pracy


PODSTAWA PRAWNA

• Art. 42 par. 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA