Zakres pracy w umowie na zastępstwo

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Jeden z moich długoletnich pracowników poważnie zachorował. Chciałbym na czas jego nieobecności zatrudnić kogoś do wykonywania części jego pracy. Czy umowa na zastępstwo musi dotyczyć identycznego zakresu pracy, jaki miała osoba zastępowana, czy też może obejmować część tego zakresu i inne zadania, których osoba zastępowana nie miała w zakresie obowiązków?
Umowa na zastępstwo powinna dotyczyć pracy wykonywanej przez zastępowaną osobę. Może obejmować mniejszy zakres obowiązków niż ma osoba nieobecna (zastępowana), ale nie powinna poza niego wykraczać.

Umowa na zastępstwo jest szczególną odmianą umowy zawieranej na czas określony. Jej specyfika polega na tym, że jest zawierana na czas usprawiedliwionej nieobecności zatrudnionego już u danego pracodawcy pracownika. Terminem końcowym jest w tym przypadku data powrotu tego pracownika do pracy, która jednak nie musi być z góry znana.

W związku z typowo przejściowym związaniem się stron tą umową przepisy ułatwiają znacznie jej rozwiązanie. Okres wypowiedzenia wynosi tutaj tylko 3 dni robocze, bez względu na długość umowy. W przeciwieństwie do innych umów okresowych nie ulega ona przedłużeniu do dnia porodu w sytuacji, gdy miałyby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. W stosunku do umów „na zastępstwo” nie stosujemy także postanowień art. 251 k.p., zgodnie z którym zwarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, jeśli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła miesiąca. Możemy zatem zawierać nieograniczoną liczbę następujących po sobie umów, byle nie utraciły charakteru zastępstwa.

Te wszystkie odmienności (zdecydowanie na korzyść pracodawcy) powodują, że nie można całkowicie swobodnie kształtować zakresu obowiązków zastępcy. Nie musi on pokrywać się z zakresem obowiązków zastępowanej osoby, ale nie może poza niego wykraczać. Taka sytuacja mogłaby zostać uznana za obejście prawa, polegające na faktycznym zatrudnieniu nowej osoby do innej pracy pod przykrywką zatrudnienia na czas nieobecności pracownika firmy. Mogą wystąpić tutaj pewne nieznaczne odmienności, ale nie mogą one mieć charakteru innej rodzajowo pracy.

Umowa ta może zostać zawarta na pełny lub niepełny wymiar czasu pracy. Generalnie powinniśmy się kierować wymiarem czasu pracy zastępowanej osoby, jednak oczywiście nie ma wymogu, by umowa na zastępstwo obejmowała identyczny wymiar czasu pracy. Pracodawca może np. uznać, że mimo iż nieobecny pracownik pracował w pełnym wymiarze czasu pracy, osoba zastępująca go będzie zatrudniona na 1/2 etatu i będzie wykonywać tylko część obowiązków zastępowanej osoby.

Zastępca nie musi mieć identycznych warunków zatrudnienia jak osoba zastępowana. Chodzi przede wszystkim o wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy (np. dodatkowe ubezpieczenie opłacone przez pracodawcę, dodatek za wysługę lat). Musimy jednak pamiętać, że kształtując wynagrodzenie zastępcy nie można pominąć przepisów ustanawiających zasadę jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę, ustanowioną w art. 183c k.p. Celem tego postanowienia jest zapewnienie pracownikom takich samych standardów wynagrodzenia. Wynagrodzenie wskazane w tym przepisie obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. Kodeks pracy definiuje pojęcie „prac o jednakowej wartości” jako prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Marek Rotkiewicz

Podstawa prawna:

art. 25 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

Infor.pl
Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!
19 lis 2024

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Pozostanie zakaz handlu w niedziele, a sklepy zostaną zamknięte też w piątki i soboty, bo handel też chce czterodniowego tygodnia pracy?
19 lis 2024

Czy ta niedziela jest handlowa, sklepy są czynne i można zrobić kupy zastąpi pytanie: czy dziś sklepy są czynne? Nie dość, że maleją szanse na przywrócenie handlu we wszystkie niedziele, to n dodatek pojawia się ryzyko zamykania sklepów w inne dni tygodnia, w tym w soboty i piątki. Taki może być bowiem skutek wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w handlu.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 r. będzie corocznie podwyższana
19 lis 2024

Aktualnie premię za wiek, czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
18 lis 2024

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

pokaż więcej
Proszę czekać...