Na jakich zasadach jest udzielany i opłacany urlop w Danii
REKLAMA
Rok urlopowy trwa w Danii od 1 maja do 30 kwietnia roku następnego. Ponieważ za czas urlopu pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia, ale ma prawo do dodatku urlopowego, pracodawca musi na rzecz przyszłego urlopu swojego pracownika odprowadzać na specjalny fundusz tzw. Feriekonto 12,5 proc. od jego wynagrodzenia. Od kwoty tej pracodawca musi również odprowadzić należny podatek.
Jak liczy się dodatek urlopowy
REKLAMA
Dodatek urlopowy należny pracownikowi naliczany jest w sposób narastający przy każdej wypłacie i uwidoczniony na rozliczeniu wynagrodzenia (L˙nafregning) jako Nettoferiepenge. Dodatek ten pracownik wypracowuje w ciągu roku obrachunkowego, który zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. Po zakończeniu roku obrachunkowego, w marcu następnego roku, fundusz wakacyjny wysyła każdemu pracownikowi na jego adres list z informacją o tym, ile pieniędzy zgromadził na funduszu urlopowym.
Na taki list pracownik musi odpowiedzieć. Dolną część pisma powinien wypełnić podając termin planowanego urlopu, następnie potwierdzić to u pracodawcy i odesłać w załączonej kopercie zwrotnej na adres funduszu.
Z miesięcznym wyprzedzeniem
Każdy pracownik może stan swojego konta urlopowego sprawdzić na stronie www.feriekonto.dk po wprowadzeniu jemu tylko znanego (otrzymuje go wraz z listem) kodu wejścia - adgangskod. Wypłata świadczenia następuje najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem planowanego urlopu na Nemkonto pracownika.
Prawo do urlopu oraz związanego z nim wynagrodzenia jest w Danii zagwarantowane ustawowo, a wszelkie odstępstwa są bezprawne.
17 tys. Polaków przebywało w 2007 roku w Danii dłużej niż 3 miesiące
Krzysztof Kozik
gp@infor.pl
REKLAMA