REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak wymaganych kwalifikacji przyczyną zwolnienia z pracy

Dariusz Gawron-Jedlikowski

REKLAMA

Czy brak wymaganych kwalifikacji zawodowych może być wystarczającą przyczyną zwolnienia z pracy? 
Najczęściej pracodawca poszukuje pracowników spełniających konkretne wymagania, w tym dotyczące kwalifikacji zawodowych. Prowadząc nabór pracowników stosuje się różne sposoby weryfikacji deklarowanych przez nich kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Na przykład pracodawca może zażądać dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy. Może się jednak zdarzyć, że pomimo prawidłowo przeprowadzonego procesu rekrutacji pracownik nawet wysoko wykwalifikowany może wskutek różnych okoliczności utracić posiadane uprawnienia. Na przykład z powodu popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. Pracodawca może wówczas rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę.

REKLAMA

Obecnie pracodawcy często rezygnują z weryfikacji posiadanych przez pracownika kwalifikacji. Brak rąk do pracy w niektórych branżach, np. w budownictwie, powoduje, że firmy często poprzestają na zapewnieniu kandydata do pracy, że potrafi on wykonywać określoną pracę. W takim przypadku faktyczna weryfikacja deklarowanych umiejętności następuje w praktyce. Jeśli pracodawca uzna po kilku miesiącach współpracy z pracownikiem, że nie potrafi on - wbrew zapewnieniom - wykonywać umówionej pracy, to może być to przyczyną wypowiedzenia umowy.

Pracodawcy powinni jednak podejmować kroki zmierzające do weryfikacji rzeczywistych umiejętności pracownika. Jeżeli bowiem w pełni świadomie decydują się na zatrudnienie osoby niewykwalifikowanej (zakładając na przykład, że w przyszłości uzupełni ona wykształcenie), a następnie stwierdzą, że brak określonych kwalifikacji uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika, mogą mieć wówczas problem ze skutecznym uzasadnieniem przyczyn wypowiedzenia umowy. Dlatego wydaje się, że właściwe byłoby zawieranie umów na okres próbny w celu wzajemnego poznania się stron umowy i zweryfikowania własnych oczekiwań.

Odpowiedział Dariusz Gawron-Jedlikowski

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA