Wpływ rodzaju ukończonej szkoły na wymiar stażu urlopowego
REKLAMA
REKLAMA
Natomiast uprawnienie do wliczenia 8 lat do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, nie przysługuje absolwentowi B, który posiada tylko absolutorium. Uzyskanie absolutorium nie oznacza bowiem ukończenia szkoły wyższej. Jeżeli absolwent B obroni pracę magisterską i uzyska dyplom, wówczas będzie mógł domagać się zaliczenia 8-letniego okresu z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Zatem w jego przypadku uzupełnienie nauki wpłynie korzystnie na staż urlopowy. Obecnie pracodawca powinien wliczyć mu 4 lata z tytułu ukończenia szkoły średniej.
Do okresu pracy absolwenta C, od którego zależy wymiar urlopu, należy wliczyć 4 lata z tytułu ukończenia przez niego szkoły średniej. Nie ma znaczenia, czy pracownik zdał maturę czy nie. Decydujące jest posiadanie świadectwa ukończenia szkoły średniej. Jest ono wydawane także wówczas, gdy uczeń nie zda matury. Pracownik powinien tylko przedstawić pracodawcy świadectwo ukończenia liceum.
Jeżeli absolwent C zda maturę, wówczas nie będzie to miało wpływu na wymiar jego stażu urlopowego. Będzie miał prawo do wliczenia tylko 4 lat. Jednak jeśli pracownik C postanowi kontynuować naukę np. w szkole policealnej, wówczas po jej ukończeniu (należy przedstawić pracodawcy świadectwo) do jego stażu urlopowego należy wliczyć 6 lat. Ukończenie takiej szkoły umożliwia osobom posiadającym wykształcenie średnie uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu (art. 9 pkt 3g ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Odpowiedziała Ewa Drzewiecka
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.