Rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron
REKLAMA
REKLAMA
Strony mają także pełną swobodę, jeżeli chodzi o treść i formę takiego porozumienia, ponieważ Kodeks pracy nie reguluje tych kwestii. Odpowiednie zastosowanie znajdą tutaj przepisy Kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli i ich skutkach (na podstawie art. 300 k.p.). Umowa o pracę rozwiązana w drodze porozumienia przestaje obowiązywać z chwilą zawarcia porozumienia lub też w terminie w nim wskazanym. Do rozwiązania umowy w tym trybie może dojść nawet z pracownikiem pozostającym pod szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron nie wymaga podania przyczyn w treści oświadczenia. Należy podkreślić, że również w Kodeksie pracy nie zostały sprecyzowane przypadki, w których pracownik mógłby skutecznie domagać się od pracodawcy wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy w tym trybie. Pracodawca powinien wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie, jeżeli nie narazi go to na straty. Nieuzasadniona odmowa mogłaby stanowić nadużycie prawa.
Rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron to czynność prawna dwustronna i dochodzi ona do skutku, gdy obie strony wyrażą na nią zgodę. Natomiast wypowiedzenie umowy o pracę to czynność prawna jednostronna, w wyniku której dochodzi do rozwiązania umowy po upływie pewnego okresu (okresu wypowiedzenia) i w tym przypadku zgoda drugiej strony stosunku pracy nie ma znaczenia.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.