REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

Jedna z naszych pracownic od kilku lat jest w nieformalnym związku. Ostatnio poprosiła o udzielenie dania wolnego z powodu pogrzebu ojca swojego konkubenta. Czy przysługuje jej taki dzień wolny?
Pracownicy przysługuje dzień wolny z tytułu pogrzebu ojca jej konkubenta tylko wówczas, gdy ojciec konkubenta był na jej utrzymaniu lub pod jej bezpośrednią opieką.

REKLAMA

Pracownikom przysługują dni wolne od pracy w związku z okolicznościami, które mają duże znaczenie w ich życiu prywatnym. Do takich sytuacji zaliczamy np. ślub pracownika lub jego dziecka, urodzenie się pracownikowi dziecka czy śmierć kogoś bliskiego. Przepisy prawa pracy ściśle określają, w jakich przypadkach i w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje zwolnienie do pracy w związku z takimi sytuacjami. Katalog zdarzeń, które uprawniają pracownika do zwolnienia od pracy, jest w tym przypadku zamknięty. Oznacza to, że wystąpienie innych sytuacji niż określone w przepisach, które są ważne w życiu pracownika, nie zobowiązuje pracodawcy do udzielenia pracownikowi dnia wolnego od pracy.

Jak zatem wynika z przedstawionej na str. 27 tabeli, przepisy nie przewidują dnia wolnego dla pracownika w związku ze śmiercią ojca konkubenta. Prawo do 1 dnia wolnego przysługuje bowiem tylko w przypadku śmierci teścia pracownika. Pracownica nie zawarła związku małżeńskiego ze swoim partnerem, więc zmarły ojciec konkubenta nie był jej teściem. Dlatego z tytułu stopnia powinowactwa zwolnienie od pracy pracownicy nie przysługuje.

Natomiast pracownica będzie miała prawo do 1 dnia wolnego, jeżeli ojciec konkubenta był na jej utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką. Wówczas stopień powinowactwa nie wpływa na prawo do zwolnienia od pracy. W tym przypadku pracownica będzie miała prawo do 1 dnia wolnego, jeżeli np. ojciec konkubenta nie miał środków do życia i był utrzymywany przez pracownicę lub gdy miał środki do życia, ale był np. ubezwłasnowolniony i znajdował się pod opieką Państwa pracownicy.

Jeśli ojciec konkubenta nie był na utrzymaniu pracownicy lub pod jej bezpośrednią opieką, pracownica, jeżeli chce uczestniczyć w pogrzebie ojca swego konkubenta, powinna wystąpić do Państwa o udzielenie urlopu wypoczynkowego na ten dzień. W przypadku gdy nie ma ona już prawa do urlopu wypoczynkowego, mogą jej Państwo udzielić na ten dzień urlopu bezpłatnego. Urlopu bezpłatnego udziela się jedynie na wniosek pracownika.

Odpowiedział Marek Skałkowski

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA