REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ojciec może w Wielkiej Brytanii skorzystać z urlopu na dziecko

Norbert Banasiak

REKLAMA

Pracownik w Wielkiej Brytanii zatrudniony na podstawie umowy o pracę i opłacający składki ubezpieczenia społecznego ma prawo do płatnego urlopu dla ojca w związku z narodzinami dziecka.
Pracownik, który niedługo zostanie ojcem lub będzie wraz z matką odpowiedzialny za nowo narodzone dziecko, ma prawo do płatnego urlopu dla ojca z okazji narodzin dziecka. Podstawowym warunkiem kwalifikującym go do tego urlopu jest zatrudnienie u pracodawcy jeszcze przed ciążą małżonki/partnerki. Urlop dla ojca nie jest tym samym świadczeniem co urlop wychowawczy. Ten ostatni jest bowiem niepłatny.

Niektórzy pracodawcy mają własne propozycje odnośnie do urlopów pracowniczych. Pracownik ma jednak prawo przyjąć standardowe rozwiązanie, jeśli uzna, że jest to dla niego bardziej atrakcyjne. Urlop dla ojca jest dodatkowym świadczeniem i nie jest wliczany do czasu zwyczajnego urlopu należnego pracownikowi.

Dla kogo urlop

REKLAMA

Urlop ojcowski należy się pracownikowi, którego stosunki z pracodawcą reguluje umowa o pracę. Beneficjent świadczenia powinien także być ojcem dziecka, mężem lub partnerem życiowym matki. Z urlopu może skorzystać pracownik, który pracuje u pracodawcy co najmniej dziesięć miesięcy przed rozpoczęciem tygodnia, w którym urodziło się dziecko.

Ojciec na urlopie ma obowiązek uczestniczenia w wychowaniu dziecka. Warunkiem jego przyznania jest też opłacanie składki ubezpieczenia społecznego. W przypadku gdy zarobki pracownika nie pozwalają na opłacanie składek (najniższe kwalifikujące się zarobki to w tym wypadku 90 funtów tygodniowo), przysługuje mu nieodpłatny urlop, pod warunkiem że spełnione są pozostałe wymagania. Może wtedy otrzymać specjalny dodatek na czas trwania świadczenia.

Jeśli pracownik nie kwalifikuje się do otrzymania urlopu dla ojca, najlepszym rozwiązaniem będzie standardowy płatny urlop. Pracownik może skorzystać ze świadczenia również w przypadku zgonu noworodka. Ma takie prawo w przypadku, gdy dziecko urodzi się żywe na każdym etapie ciąży oraz w przypadku poronienia po 26 tygodniu ciąży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak długo

REKLAMA

Świadczenie może trwać tydzień lub dwa tygodnie. Urlopu nie można podzielić na części. Data rozpoczęcia urlopu zależy od wyboru pracownika. Może to być np. dzień narodzin dziecka lub określona liczba dni lub tygodni po narodzinach. Urlop może zacząć się w każdym dniu tygodnia, jednak nie przed narodzinami dziecka. Musi natomiast zakończyć się w ciągu 56 dni od narodzin. Jeżeli poród miał miejsce przed tygodniem, w którym był on wyznaczony, wówczas będzie to 56 dni, licząc od pierwszego dnia tego tygodnia.

Pracownik powinien zawiadomić pracodawcę na piśmie o zamiarze skorzystania z urlopu co najmniej 15 tygodni przed rozpoczęciem tygodnia, w którym przewidziane są narodziny dziecka. Termin rozpoczęcia urlopu można zmienić z 28-dniowym wyprzedzeniem. Długość urlopu przysługującego ojcu dzieci w przypadku ciąży mnogiej jest taka sama jak w przypadku ciąży pojedynczej.

Wysokość świadczenia

Jeśli pracownik korzysta z urlopu dla ojca i jego zarobki wynoszą co najmniej minimalną kwotę (LEL - Lower Earnings Limit), dzięki której opłaca składki ubezpieczenia społecznego, jest on uprawniony do pobierania specjalnej wypłaty SPP (Statutory Paternity Pay) podczas urlopu.

Wypłata SPP wynosi 117,18 funtów lub 90 proc. średniego tygodniowego wynagrodzenia. Pracodawca otrzymuje zwrot większości SPP z ubezpieczenia społecznego. Żeby kwalifikować się do SPP należy płacić podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne, będąc zatrudnionym na mocy umowy o pracę.

Ochrona pracownika

Podczas korzystania z urlopu pracownik ma prawo do standardowych przywilejów pracowniczych. Powinien mieć również zagwarantowany powrót na to samo stanowisko i jest chroniony przed dyskryminowaniem z powodu korzystania z urlopu dla ojca lub z powodu samego złożenia prośby o taki urlop.

Nieodpłatnych porad w sprawie praw pracownika udziela infolinia Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas), tel. 08457 47 47 47., a także lokalne biura CAB (Citizens Advice Bureau) na terenie Wielkiej Brytanii.

WAŻNE ADRESY

l www.direct.gov.uk

l www.berr.gov.uk

Norbert Banasiak

norbert.banasiak@infor.pl

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA