Czy można wypowiedzieć umowę o pracę z powodu absencji chorobowej pracownika
REKLAMA
REKLAMA
O tym, czy nieobecność pracownika spowodowana niezdolnością do pracy w następstwie choroby stanowi usprawiedliwioną przyczynę wypowiedzenia, decydują jednakże okoliczności konkretnego przypadku. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 28 października 1998 r., I PKN 398/98, dokonując oceny, czy wypowiedzenie umowy z powodu absencji chorobowej było uzasadnione, należy uwzględnić nie tylko słuszne interesy zakładu pracy, ale także przymioty pracownika związane z łączącym strony stosunkiem pracy oraz jego stosunek (postawę) wobec obowiązków pracowniczych.
Zasadność wypowiedzenia umowy o pracę powinna być bowiem rozważana nie tylko z uwzględnieniem potrzeb pracodawcy, lecz również z poszanowaniem interesów pracownika sumiennie i starannie wykonującego obowiązki pracownicze. Za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego może być uznane wypowiedzenie umowy o pracę w sytuacji, gdy dotyczy to długoletniego pracownika nienagannie wykonującego dotąd swoje obowiązki pracownicze.
Za uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę nie będzie też uznana nieobecność pracownika w pracy spowodowana niezdolnością do pracy w następstwie choroby, która nie miała charakteru przewlekłego, a ponadto definitywnie minęła (por. wyrok SN z 6 listopada 2001 r., I PKN 673/2000). Ponadto, dokonując oceny zasadności wypowiedzenia umowy o pracę z powodu absencji chorobowej pracownika, należy uwzględnić okoliczność, że pracodawca powinien organizować swą działalność, biorąc pod uwagę nieuchronność nieobecności pracowników, spowodowanych chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami (wyrok SN z 6 listopada 2001 r., I PKN 449/2000).
Agnieszka Lechman-Filipiak, radca prawny Kancelaria Linklaters
AGNIESZKA LECHMAN-FILIPIAK
radca prawny Kancelaria Linklaters
REKLAMA