REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przysługujące pracownikowi przerwy w pracy można łączyć

Arkadiusz Sobczyk
Arkadiusz Sobczyk

REKLAMA

Pracodawca chce wprowadzić w firmie przerwę niewliczaną do czasu pracy na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych przez pracowników. Istnieje podejrzenie, że w ten sposób chce wydłużyć godziny funkcjonowania zakładu. Czy są jakieś ograniczenia w tym zakresie? Czy na wniosek pracownika, np. o indywidualny rozkład czasu pracy, przerwa ta może zostać wydłużona? Czy z tego typu przerwy można korzystać łącznie z innymi przerwami?
Dopuszczalność wprowadzenia przerwy niewliczanej do czasu pracy reguluje art. 141 par. 1 kodeksu pracy. Pracodawca ma prawo ustanowić jedną taką przerwę, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut. Przepis wyraźnie określa cel tej przerwy, którym jest spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych przez pracownika. Określenie przez ustawodawcę sposobu wykorzystania 60-minutowej przerwy oznacza, iż niedopuszczalne jest wprowadzenie jej w innym celu. Z tego względu w przypadku wprowadzenia przez pracodawcę przerwy wyłącznie w celu np. przedłużenia czasu pracy swojego zakładu czas trwania takiej przerwy należy kwalifikować jako czas pracy.

REKLAMA

Poprzez ograniczenie długości bezpłatnej przerwy ustawodawca zdaje się wprowadzać zasadę nieprzerwanego czasu pracy. W tym świetle wątpliwości budzi dopuszczalność wprowadzenia większej liczby przerw lub przerwy o dłuższym wymiarze niż ustawowo określony w trybie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Z drugiej strony trudno przyjąć, że większa liczba i inny wymiar bezpłatnych przerw udzielonych na wniosek i w interesie pracownika jest dla niego rozwiązaniem mniej korzystnym, co stanowi niewątpliwie argument za tym, że na wniosek pracownika wyjątki od powyższej zasady powinny być dopuszczalne.

Omawiana przerwa nie musi być udzielana pracownikom w tym samym czasie. Odnośnie do kwestii kumulacji tej przerwy z innymi przerwami przewidzianymi przez przepisy kodeksu pracy za dopuszczalne należy uznać połączenie jej z przerwą 15-minutową, o której mówi art. 134 k.p. Wątpliwości powstają natomiast w przypadku kumulacji z przerwą wynikającą z przerywanego czasy pracy. Warto zauważyć jednak, że czas wystąpienia przerwy stosowanej w przerywanym systemie czasu pracy, która może trwać zarówno pięć godzin, jak i 15 minut, niekoniecznie musi być odpowiedni dla osiągnięcia celów, o których mowa z kolei w art. 141 par. 1 k.p. Stwierdzić należy, że taka kumulacja jest możliwa z jednym ograniczeniem, a mianowicie, aby łączna długość czasu pracy oraz przerw nie ograniczyła minimalnego 11-godzinnego dobowego odpoczynku pracownika.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Arkadiusz Sobczyk, radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie

ARKADIUSZ SOBCZYK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA