Nie.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 188 i 1891 k.p.) pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Prawo to przysługuje zarówno matkom pracującym, jak też pracownicom wychowującym dzieci współmałżonka lub dziecko przysposobione.
Uprawnienie powstaje po raz pierwszy z chwilą podjęcia pracy przez pracownicę wychowującą dziecko w wieku do lat 14 lub z chwilą urodzenia przez pracownicę dziecka albo wzięcia dziecka na wychowanie i powtarza się z początkiem każdego nowego roku kalendarzowego aż do chwili ukończenia przez dziecko 14 lat.
Zwolnienie to może być wykorzystane w różnych porach roku kalendarzowego, w którym ono przysługuje. Jeżeli pracownica nie wykorzystała przysługującego jej uprawnienia w danym roku kalendarzowym, to nie może domagać się w następnym roku udzielenia jej zwolnienia w podwójnym wymiarze.
Dni tego zwolnienia mogą być wykorzystane łącznie, w kolejno po sobie następujących dniach kalendarzowych albo dwukrotnie w ciągu roku - po jednym dniu.
Prawo to przysługuje także pracownikowi. Jeżeli oboje rodzice wykonują pracę, z uprawnień tych może skorzystać tylko jedno z nich. Uprawnienie to posiada również pracownik, jeżeli żona nie pracuje lub przebywa na urlopie wychowawczym.
Odpowiedziała Joanna Skrobisz