Czy dziadek dziecka może wykorzystać urlop macierzyński

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
W wypadku samochodowym zginęła córka naszego pracownika i jej mąż. Kilka tygodni wcześniej urodziło im się dziecko. Czy nasz pracownik (dziadek dziecka) jest uprawniony do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez córkę?
Z urlopu macierzyńskiego mogą korzystać tylko rodzice dziecka, więc dziadek dziecka nie może go wykorzystać. Inni członkowie rodziny dziecka mogą jednak otrzymać zasiłek macierzyński w sytuacji, gdy przerwali pracę w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Ponadto może im przysługiwać urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, jeżeli przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili o jego przysposobienie.

Urlop macierzyński przysługuje zawsze w pierwszej kolejności matce dziecka. Przepisy dają także w pewnych okolicznościach prawo do jego wykorzystywania ojcu dziecka. Jednak może się tak stać tylko w szczególnych sytuacjach:

• w przypadku rezygnacji przez matkę dziecka z dalszej części urlopu po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu,

• w razie zgonu matki dziecka w czasie urlopu macierzyńskiego.

W obu tych przypadkach ojcu dziecka urlop macierzyński przysługuje przez okres niewykorzystany przez matkę dziecka.

Ustawodawca przyznaje prawo do urlopu macierzyńskiego - poza matką dziecka - jedynie pracownikowi, który jest ojcem tego dziecka.

Nie będzie do niego uprawniony małżonek pracownicy (niebędący ojcem biologicznym dziecka), który tego dziecka nie przysposobił.

Ponadto ojciec dziecka musi faktycznie sprawować opiekę nad tym dzieckiem (urlopu macierzyńskiego nie otrzyma np. ojciec dziecka pozbawiony władzy rodzicielskiej).

Z prawa do tego urlopu nie będą mogli również skorzystać inni członkowie rodziny (dziadkowie, rodzeństwo). Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie określają krąg osób, które mogą wykorzystywać to uprawnienie. Nawet gdy matka i ojciec dziecka nie żyją, prawo do tego urlopu nie przechodzi na innych członków rodziny.

W przedstawionej sytuacji Państwa pracownikowi może jednak przysługiwać zasiłek macierzyński. Warunkiem jest jednak to, by przerwał zatrudnienie w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przepisy nie wymagają tutaj całkowitej rezygnacji z zatrudnienia, ale jedynie przerwania faktycznego świadczenia dotychczasowej pracy zarobkowej. Mogą Państwo wówczas uznać okres sprawowania opieki i pobierania w tym czasie zasiłku macierzyńskiego za okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Nie będzie on miał w tym czasie prawa do wynagrodzenia za pracę.

Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego ustala się niezależnie od tego, ile w tym czasie osób będzie kolejno pobierać to świadczenie. Państwa pracownik będzie je otrzymywał przez czas niewykorzystany przez matkę dziecka.

Przepisy przewidują również prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to jednak rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem), ma prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlopu takiego udziela się na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Natomiast urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w niższym 8-tygodniowym wymiarze przysługuje pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie bez składania wniosku o jego przysposobienie lub wychowuje je na innych warunkach niż rodzina zastępcza.

Państwa pracownik będący dziadkiem dziecka może zatem wystąpić o taki urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, jeżeli przyjmie wnuczka na wychowanie. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego dziadka dziecka nie byłby w tej sytuacji skracany o okres urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę dziecka przed jej śmiercią.

Odpowiedział Marek Rotkiewicz

Infor.pl
Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!
19 lis 2024

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Pozostanie zakaz handlu w niedziele, a sklepy zostaną zamknięte też w piątki i soboty, bo handel też chce czterodniowego tygodnia pracy?
19 lis 2024

Czy ta niedziela jest handlowa, sklepy są czynne i można zrobić kupy zastąpi pytanie: czy dziś sklepy są czynne? Nie dość, że maleją szanse na przywrócenie handlu we wszystkie niedziele, to n dodatek pojawia się ryzyko zamykania sklepów w inne dni tygodnia, w tym w soboty i piątki. Taki może być bowiem skutek wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w handlu.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 r. będzie corocznie podwyższana
19 lis 2024

Aktualnie premię za wiek, czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
18 lis 2024

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

pokaż więcej
Proszę czekać...