REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Kanadzie potrzebne jest zezwolenie na pracę, ale nie trzeba mieć wizy wjazdowej

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Od 1 marca 2008 r. Polacy nie muszą już ubiegać się o wizę do Kanady. Generalna zasada stanowi, że wyjeżdżając do tego kraju w celach turystycznych, nie można podejmować pracy.
Zniesienie od początku tego miesiąca obowiązku wizowego dotyczącego pobytu czasowego nie daje osobom podróżującym do Kanady automatycznej gwarancji wjazdu na teren tego kraju. Osoby odwiedzające Kanadę w dalszym ciągu muszą spełniać warunki związane z wjazdem na teren kraju. Warto pamiętać, że ci, którzy w przeszłości byli deportowani z Kanady, a także osoby karane tam nie wjadą.

Zezwolenie na pracę

REKLAMA

W Kanadzie zaczyna brakować pracowników, w związku z tym wykwalifikowani i wykształceni Polacy nie powinni mieć problemów z podjęciem pracy w tym kraju. Najbardziej poszukiwani są pracownicy w takich branżach, jak: budownictwo, analityka medyczna, transport i logistyka. Wyjeżdżając do Kanady w celach turystycznych, nie można jednak podejmować tam pracy. Taka jest generalna zasada. Nie jest to jednak kategorycznie zabronione.

Jeśli Polak podczas pobytu w Kanadzie uzna, że chciałby się tam osiedlić i podjąć pracę, powinien przede wszystkim uzyskać zezwolenie na pobyt, a także zezwolenie na pracę. Warto jednak pamiętać, że mimo braku konieczności uzyskiwania wizy wjazdowej do Kanady, trzeba posiadać zezwolenie na pracę. Praca bez tego dokumentu jest nielegalna. O taki dokument muszą występować osoby, które zamierzają pracować w Kanadzie dłużej niż sześć miesięcy. Jeśli chcą zamieszkać w Kanadzie na stałe, muszą posiadać zezwolenia: na pracę, naukę lub pobyt stały.

Jak się ubiegać

REKLAMA

Zezwolenie na pracę Work Permit można otrzymać w Sekcji Wizowej w Warszawie nawet w ciągu jednego dnia. Można je też uzyskać także na miejscu w Kanadzie. Jeśli Polak posiada ofertę od pracodawcy, udaje się z nią (albo jego przyszły pracodawca) do urzędu pracy w okręgu przyszłego zatrudnienia. Tam uzyska oficjalne zezwolenie na angaż niezbędne do podjęcia pracy przez obcokrajowca. Pozytywna odpowiedź urzędu trafi do dwóch miejsc: do przyszłego pracodawcy oraz do siedziby Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie, gdzie ostatecznie zostaną zweryfikowane dokumenty aplikacyjne kandydata. Ostatnim krokiem jest zgoda urzędu imigracyjnego na pracę w Kanadzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgoda przyznawana jest na ogół na rok i tylko do konkretnego pracodawcy. Zdarza się, że, pracodawca występuje z prośbą o pozwolenie na zatrudnienie na dłuższy okres. Urząd imigracyjny zgodę taką wyrazi, jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań. Cała procedura legislacyjno-administracyjna trwa maksymalnie pół roku.

Pomocna znajomość języka

Kanada jest krajem angielsko- i francuskojęzycznym. Właściwie bardzo dobra znajomość języka przy zatrudnieniu nie jest wymagana, choć pracodawcy, mając do wyboru kilku kandydatów, zatrudnią nie tylko tego, który ma odpowiednie doświadczenie zawodowe, ale tego, który zrozumie jego polecenia.

Oczywiście, przed wyjazdem do Kanady warto u tłumacza przysięgłego przetłumaczyć wszystkie dokumenty poświadczające zdobyte w danym zawodzie umiejętności. W trakcie starań o pracę, może mieć to kluczowe znaczenie.

INFORMACJE O PRACY W AMBASADZIE KANADYJSKIEJ

Osoby zainteresowane imigracją do Kanady oraz wyjazdem do pracy w tym kraju mogą uzyskać wszelkie informacje (bezpłatnie) na ten temat w Sekcji Wizowej Ambasady Kanady na ul. Pięknej 2/8. Takie sesje prowadzone są zazwyczaj o godzinie 14.30. Najbliższe planowane są na 28 marca, 11 kwietnia, 25 kwietnia, 9 maja, 30 maja, 13 czerwca, 27 czerwca.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA