REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polak przebywający za granicą może służyć w obcym wojsku

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Sposobem na karierę zawodową na emigracji może być służba w obcej armii. Decyduje się na to coraz więcej Polaków. Muszą jednak uzyskać na to zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpływa coraz więcej wniosków o wyrażenie zgody na zaciągnięcie się do obcej armii lub do zagranicznej organizacji wojskowej. Służba wojskowa za granicą jest lepiej płatna niż w Polsce. Zawodowy żołnierz, nawet w stopniu szeregowego w armii w krajach UE, otrzymuje żołd kilkakrotnie wyższy niż w kraju.

Do jakiej armii

Najczęściej Polacy występują o zgodę na służbę w armii niemieckiej, belgijskiej oraz w marynarce wojennej USA i Irlandii. Jednak, aby zaciągnąć się do Bundeswehry, trzeba znać biegle język niemiecki. Natomiast znajomości języka nie wymaga wstąpienie do legii cudzoziemskiej. Legionistami mogą zostać mężczyźni w wieku od 17 do 40 lat, na okres co najmniej pięciu lat. W okresie służby otrzymują nową tożsamość, nie mogą się ożenić, a nawet mieć własnego mieszkania i samochodu. Mają bezpłatne utrzymanie, a najniższe uposażenie dla szeregowca wynosi 1033 euro miesięcznie. Aby dostać się do legii, należy zgłosić się do punktu informacyjnego legii we Francji.

Przeszkolenie wojskowe w obcej armii chcą też przejść osoby studiujące za granicą. Opłaca się to finansowo, ponieważ na przykład Brytyjczycy płacą im za jeden dzień szkolenia około 35 funtów.

Trzeba dostać zgodę

REKLAMA

Aby zaciągnąć się do obcego wojska lub do obcej organizacji wojskowej, trzeba uzyskać zgodę ministra spraw wewnętrznych i administracji. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek i dołączyć do niego zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Byli żołnierze zawodowi składają wniosek za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień. Minister wydaje ją, albo odmawia po zasięgnięciu opinii ministra obrony narodowej (lub organu przez niego upoważnionego) oraz ministra spraw zagranicznych. Jeżeli o taką zgodę stara się były żołnierz zawodowy, to wówczas udziela jej albo odmawia minister obrony narodowej po zasięgnięciu opinii ministra spraw zagranicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obywatel polski, który mieszka za granicą albo przebywa tam czasowo dłużej niż trzy miesiące, może swój wniosek o zgodę na werbunek do obcego wojska lub organizacji wojskowej złożyć za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego. O każdym przypadku udzielenia zgody zostaje również powiadomiony właściwy dla żołnierza wojskowy komendant uzupełnień.

Obywatel polski, który podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, może taką zgodę uzyskać tylko wówczas, gdy już odbył zasadniczą służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe. Zgoda udzielana jest także osobom, które bez odbycia służby wojskowej zostały przeniesione do rezerwy i nie mają przydziału mobilizacyjnego, pracowniczego przydziału mobilizacyjnego lub przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, a w dodatku właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (lub czasowego powyżej dwóch miesięcy) wojskowy komendant uzupełnień nie planuje nadać wnioskodawcy żadnego z tych przydziałów.

Kto nie dostanie zgody

Aby uzyskać zgodę na służbę w obcych siłach zbrojnych, muszą być spełnione następujące warunki:

• służba nie narusza interesów Polski i nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe,

• służba nie wpłynie na zadania wykonywane przez polskie siły zbrojne.

REKLAMA

Zgody nie otrzyma obywatel polski przeniesiony do rezerwy z powodu przyznania mu kategorii D, albo uznany za trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej (kategoria E). Nie otrzyma jej też osoba, która złożyła wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej, odbyła ją lub została przeniesiona po jej odbyciu (lub bez odbycia) do rezerwy. Zgoda nie jest wydawana skazanym na karę co najmniej roku pozbawienia wolności (nawet z warunkowym zawieszeniem jej wykonania), odbywającym tę karę, albo oczekującym na jej wykonanie. Nie dostaną jej też odbywający karę ograniczenia wolności, albo skazani w okresie próby w wykonywaniu warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności.

W decyzji o udzieleniu zgody zostanie określona nazwa obcego wojska lub organizacji wojskowej, okres, na jaki zgoda została wydana, a także pouczenie o obowiązku powiadomienia polskiego konsulatu o terminie i miejscu rozpoczęcia i zakończenia służby.

Ważne!

Obywatele polscy, którzy mają również obywatelstwo innego państwa i stale w nim zamieszkują, nie muszą mieć zgody na zaciągnięcie się do armii lub organizacji wojskowej tego kraju

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 199a-199f ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).

• Rozporządzenie z 24 stycznia 2006 r. w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej (Dz.U. nr 19, poz. 144).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA