REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice w umowach terminowych

Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik

REKLAMA

Umowa na czas określony oraz umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy stanowią odrębne rodzaje umowy o pracę. W praktyce jednak są one często mylone ze sobą.
Umowa o pracę zawarta na czas określony jest typową umową terminową, według której strony pozostają związane stosunkiem pracy aż do upływu określonego w niej terminu zakończenia umowy. Zatem w przypadku tej umowy koniec trwania stosunku pracy jest znany z góry i zwykle oznaczony konkretną datą kalendarzową (np. do 10 maja 2008 r.) lub okresem czasu liczonym od daty zawarcia umowy o pracę (na okres 2 lat). Przy czym w przypadku dłuższych umów, zawartych na czas ponad 6 miesięcy, strony mają możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeśli wprowadzą taki zapis do treści umowy.

 

Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy jest także umową terminową. Odmienne jest w niej jednak oznaczenie momentu zakończenia stosunku pracy, który jest wyznaczony momentem zakończenia pracy określonej w umowie. Okres trwania umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy nie jest więc na ogół dokładnie znany stronom w chwili zawierania umowy, gdyż zależy zwykle od czynników od nich niezależnych, jak np. warunki pogodowe, czas trwania innych prac przygotowawczych czy tempo dostaw materiałów. Przykładowo, strony, decydując się na zawarcie umowy o pracę na czas wykonywania budowy magazynów przy ulicy 3 Maja czy na czas remontu mostu Herbskiego, zwykle nie wiedzą dokładnie, do jakiej daty potrwa ta umowa, gdyż nie mogą precyzyjnie określić, jak długo potrwa praca przy tych obiektach. Jednak zakończenie tej pracy spowoduje zarazem rozwiązanie umowy łączącej strony.

Przykład

REKLAMA

Adam Z. został zatrudniony przez Przedsiębiorstwo X jako murarz na budowie kompleksu handlowego w miejscowości A. W jego umowie o pracę strony wskazały, że jest on zatrudniony na czas budowy fundamentów tego kompleksu handlowego. Z dniem 12 maja 2007 r. ostatecznie zakończono budowę fundamentów, co zostało stwierdzone w dzienniku budowy. Z tym też dniem rozwiązała się umowa o pracę Adama Z. i Przedsiębiorstwo X wydało mu świadectwo pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na czas wykonywania określonej pracy musi zawierać dokładne oznaczenie pracy, na czas której została zawarta. Przy czym określenie to musi być na tyle precyzyjne, aby możliwe było ustalenie, kiedy ostatecznie kończy się dana praca. Musi to więc być praca, która jest tylko czasowo wykonywana przez pracowników danego pracodawcy. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 2001 r. (II UKN 627/00, OSNP 2003/16/385), stwierdzając, że pojęcie „określonej pracy” przy umowach na czas jej wykonania oznacza zindywidualizowane zadanie robocze mieszczące się w zakresie rodzajowo określonych czynności. Treść zadania roboczego pozostaje przedmiotem polecenia pracodawcy, choć jego wykonanie jest nie tylko celem umowy, ale pełni zarazem funkcję zdarzenia kończącego stosunek pracy, czego pracownik musi być świadomy i wyrazić na to zgodę.

REKLAMA

Nie można natomiast określać, że umowa ta jest zawierana np. na czas produkowania opakowań tekturowych, jeśli pracodawca stale zajmuje się taką produkcją. W takim przypadku umowa nie spełniałaby warunków umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy. Nie zawierałaby oznaczenia pracy mającej charakter okresowy. Powoduje to, że w takiej sytuacji nie byłoby możliwe ustalenie końca trwania umowy i w istocie pracownicy byliby zatrudnieni bezterminowo.

Umowa o pracę zawarta na czas wykonywania określonej pracy, co do zasady, nie może być rozwiązania za wcześniejszym wypowiedzeniem. Wprawdzie od tej zasady istnieją wyjątki, lecz dotyczą one tylko sytuacji związanych z koniecznością wcześniejszego rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Według art. 411 § 2 k.p. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Również art. 5 ust. 7 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) przewiduje, że w razie wypowiadania pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia umowy o pracę zawarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Podobnie, w razie zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników istnieje możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy. Przyczyny te muszą jednak stanowić wyłączny powód rozwiązania umowy o pracę (art. 10 ust. 1 ww. ustawy).

Czym się różnią te umowy

Podstawowa różnica miedzy umową na czas określony a umową na czas wykonywania określonej pracy dotyczy sposobu oznaczenia momentu ich zakończenia. O ile w przypadku umów zawartych na czas określony jest to zwykle konkretna data lub określony czas od chwili zawarcia umowy, o tyle w przypadku umowy na czas wykonywania określonej pracy jest to moment zakończenia realizacji tej pracy. Ponadto, w przypadku umów na czas określony strony przy zawieraniu umowy wiedzą, przez jaki czas będą związane umową. Natomiast przy umowie na czas wykonywania określonej pracy na ogół nie mogą precyzyjnie tego określić w chwili zawarcia umowy. Oba typy umów różni także możliwość wprowadzenia do nich klauzul dopuszczających wcześniejsze wypowiedzenie umowy. Klauzula taka jest dopuszczalna tylko w przypadku umów na czas określony zawieranych na okres ponad 6 miesięcy. Natomiast nie ma możliwości wprowadzenia takiej klauzuli do umowy na czas wykonywania określonej pracy niezależnie od czasu jej trwania.

Różne są także skutki zawierania kilku następujących po sobie umów na czas określony oraz umów na czas wykonywania określonej pracy, gdyż zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeśli poprzednio strony dwukrotnie zawarły już umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, jeśli przerwa miedzy rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekracza miesiąca (art. 251 § 1 k.p.). Natomiast przepis ten nie ma zastosowania do umów zawartych na czas wykonywania określonej pracy. Wskazywał na to także Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 6 listopada 2001 r. (I PKN 672/00, OSNP 2003/19/458). Oznacza to, że umowy na czas wykonywania określonej pracy mogą być zawierane w dowolnej liczbie na następujące po sobie okresy i nie przekształcają się na skutek tego w umowę na czas nieokreślony.

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA