REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice w umowach terminowych

Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik

REKLAMA

Umowa na czas określony oraz umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy stanowią odrębne rodzaje umowy o pracę. W praktyce jednak są one często mylone ze sobą.
Umowa o pracę zawarta na czas określony jest typową umową terminową, według której strony pozostają związane stosunkiem pracy aż do upływu określonego w niej terminu zakończenia umowy. Zatem w przypadku tej umowy koniec trwania stosunku pracy jest znany z góry i zwykle oznaczony konkretną datą kalendarzową (np. do 10 maja 2008 r.) lub okresem czasu liczonym od daty zawarcia umowy o pracę (na okres 2 lat). Przy czym w przypadku dłuższych umów, zawartych na czas ponad 6 miesięcy, strony mają możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeśli wprowadzą taki zapis do treści umowy.

 

Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy jest także umową terminową. Odmienne jest w niej jednak oznaczenie momentu zakończenia stosunku pracy, który jest wyznaczony momentem zakończenia pracy określonej w umowie. Okres trwania umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy nie jest więc na ogół dokładnie znany stronom w chwili zawierania umowy, gdyż zależy zwykle od czynników od nich niezależnych, jak np. warunki pogodowe, czas trwania innych prac przygotowawczych czy tempo dostaw materiałów. Przykładowo, strony, decydując się na zawarcie umowy o pracę na czas wykonywania budowy magazynów przy ulicy 3 Maja czy na czas remontu mostu Herbskiego, zwykle nie wiedzą dokładnie, do jakiej daty potrwa ta umowa, gdyż nie mogą precyzyjnie określić, jak długo potrwa praca przy tych obiektach. Jednak zakończenie tej pracy spowoduje zarazem rozwiązanie umowy łączącej strony.

Przykład

REKLAMA

Adam Z. został zatrudniony przez Przedsiębiorstwo X jako murarz na budowie kompleksu handlowego w miejscowości A. W jego umowie o pracę strony wskazały, że jest on zatrudniony na czas budowy fundamentów tego kompleksu handlowego. Z dniem 12 maja 2007 r. ostatecznie zakończono budowę fundamentów, co zostało stwierdzone w dzienniku budowy. Z tym też dniem rozwiązała się umowa o pracę Adama Z. i Przedsiębiorstwo X wydało mu świadectwo pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na czas wykonywania określonej pracy musi zawierać dokładne oznaczenie pracy, na czas której została zawarta. Przy czym określenie to musi być na tyle precyzyjne, aby możliwe było ustalenie, kiedy ostatecznie kończy się dana praca. Musi to więc być praca, która jest tylko czasowo wykonywana przez pracowników danego pracodawcy. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 2001 r. (II UKN 627/00, OSNP 2003/16/385), stwierdzając, że pojęcie „określonej pracy” przy umowach na czas jej wykonania oznacza zindywidualizowane zadanie robocze mieszczące się w zakresie rodzajowo określonych czynności. Treść zadania roboczego pozostaje przedmiotem polecenia pracodawcy, choć jego wykonanie jest nie tylko celem umowy, ale pełni zarazem funkcję zdarzenia kończącego stosunek pracy, czego pracownik musi być świadomy i wyrazić na to zgodę.

REKLAMA

Nie można natomiast określać, że umowa ta jest zawierana np. na czas produkowania opakowań tekturowych, jeśli pracodawca stale zajmuje się taką produkcją. W takim przypadku umowa nie spełniałaby warunków umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy. Nie zawierałaby oznaczenia pracy mającej charakter okresowy. Powoduje to, że w takiej sytuacji nie byłoby możliwe ustalenie końca trwania umowy i w istocie pracownicy byliby zatrudnieni bezterminowo.

Umowa o pracę zawarta na czas wykonywania określonej pracy, co do zasady, nie może być rozwiązania za wcześniejszym wypowiedzeniem. Wprawdzie od tej zasady istnieją wyjątki, lecz dotyczą one tylko sytuacji związanych z koniecznością wcześniejszego rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Według art. 411 § 2 k.p. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Również art. 5 ust. 7 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) przewiduje, że w razie wypowiadania pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia umowy o pracę zawarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Podobnie, w razie zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników istnieje możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy. Przyczyny te muszą jednak stanowić wyłączny powód rozwiązania umowy o pracę (art. 10 ust. 1 ww. ustawy).

Czym się różnią te umowy

Podstawowa różnica miedzy umową na czas określony a umową na czas wykonywania określonej pracy dotyczy sposobu oznaczenia momentu ich zakończenia. O ile w przypadku umów zawartych na czas określony jest to zwykle konkretna data lub określony czas od chwili zawarcia umowy, o tyle w przypadku umowy na czas wykonywania określonej pracy jest to moment zakończenia realizacji tej pracy. Ponadto, w przypadku umów na czas określony strony przy zawieraniu umowy wiedzą, przez jaki czas będą związane umową. Natomiast przy umowie na czas wykonywania określonej pracy na ogół nie mogą precyzyjnie tego określić w chwili zawarcia umowy. Oba typy umów różni także możliwość wprowadzenia do nich klauzul dopuszczających wcześniejsze wypowiedzenie umowy. Klauzula taka jest dopuszczalna tylko w przypadku umów na czas określony zawieranych na okres ponad 6 miesięcy. Natomiast nie ma możliwości wprowadzenia takiej klauzuli do umowy na czas wykonywania określonej pracy niezależnie od czasu jej trwania.

Różne są także skutki zawierania kilku następujących po sobie umów na czas określony oraz umów na czas wykonywania określonej pracy, gdyż zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeśli poprzednio strony dwukrotnie zawarły już umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, jeśli przerwa miedzy rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekracza miesiąca (art. 251 § 1 k.p.). Natomiast przepis ten nie ma zastosowania do umów zawartych na czas wykonywania określonej pracy. Wskazywał na to także Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 6 listopada 2001 r. (I PKN 672/00, OSNP 2003/19/458). Oznacza to, że umowy na czas wykonywania określonej pracy mogą być zawierane w dowolnej liczbie na następujące po sobie okresy i nie przekształcają się na skutek tego w umowę na czas nieokreślony.

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA