REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice w umowach terminowych

Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik

REKLAMA

Umowa na czas określony oraz umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy stanowią odrębne rodzaje umowy o pracę. W praktyce jednak są one często mylone ze sobą.
Umowa o pracę zawarta na czas określony jest typową umową terminową, według której strony pozostają związane stosunkiem pracy aż do upływu określonego w niej terminu zakończenia umowy. Zatem w przypadku tej umowy koniec trwania stosunku pracy jest znany z góry i zwykle oznaczony konkretną datą kalendarzową (np. do 10 maja 2008 r.) lub okresem czasu liczonym od daty zawarcia umowy o pracę (na okres 2 lat). Przy czym w przypadku dłuższych umów, zawartych na czas ponad 6 miesięcy, strony mają możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeśli wprowadzą taki zapis do treści umowy.

 

Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy jest także umową terminową. Odmienne jest w niej jednak oznaczenie momentu zakończenia stosunku pracy, który jest wyznaczony momentem zakończenia pracy określonej w umowie. Okres trwania umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy nie jest więc na ogół dokładnie znany stronom w chwili zawierania umowy, gdyż zależy zwykle od czynników od nich niezależnych, jak np. warunki pogodowe, czas trwania innych prac przygotowawczych czy tempo dostaw materiałów. Przykładowo, strony, decydując się na zawarcie umowy o pracę na czas wykonywania budowy magazynów przy ulicy 3 Maja czy na czas remontu mostu Herbskiego, zwykle nie wiedzą dokładnie, do jakiej daty potrwa ta umowa, gdyż nie mogą precyzyjnie określić, jak długo potrwa praca przy tych obiektach. Jednak zakończenie tej pracy spowoduje zarazem rozwiązanie umowy łączącej strony.

Przykład

REKLAMA

Adam Z. został zatrudniony przez Przedsiębiorstwo X jako murarz na budowie kompleksu handlowego w miejscowości A. W jego umowie o pracę strony wskazały, że jest on zatrudniony na czas budowy fundamentów tego kompleksu handlowego. Z dniem 12 maja 2007 r. ostatecznie zakończono budowę fundamentów, co zostało stwierdzone w dzienniku budowy. Z tym też dniem rozwiązała się umowa o pracę Adama Z. i Przedsiębiorstwo X wydało mu świadectwo pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na czas wykonywania określonej pracy musi zawierać dokładne oznaczenie pracy, na czas której została zawarta. Przy czym określenie to musi być na tyle precyzyjne, aby możliwe było ustalenie, kiedy ostatecznie kończy się dana praca. Musi to więc być praca, która jest tylko czasowo wykonywana przez pracowników danego pracodawcy. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 2001 r. (II UKN 627/00, OSNP 2003/16/385), stwierdzając, że pojęcie „określonej pracy” przy umowach na czas jej wykonania oznacza zindywidualizowane zadanie robocze mieszczące się w zakresie rodzajowo określonych czynności. Treść zadania roboczego pozostaje przedmiotem polecenia pracodawcy, choć jego wykonanie jest nie tylko celem umowy, ale pełni zarazem funkcję zdarzenia kończącego stosunek pracy, czego pracownik musi być świadomy i wyrazić na to zgodę.

REKLAMA

Nie można natomiast określać, że umowa ta jest zawierana np. na czas produkowania opakowań tekturowych, jeśli pracodawca stale zajmuje się taką produkcją. W takim przypadku umowa nie spełniałaby warunków umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy. Nie zawierałaby oznaczenia pracy mającej charakter okresowy. Powoduje to, że w takiej sytuacji nie byłoby możliwe ustalenie końca trwania umowy i w istocie pracownicy byliby zatrudnieni bezterminowo.

Umowa o pracę zawarta na czas wykonywania określonej pracy, co do zasady, nie może być rozwiązania za wcześniejszym wypowiedzeniem. Wprawdzie od tej zasady istnieją wyjątki, lecz dotyczą one tylko sytuacji związanych z koniecznością wcześniejszego rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Według art. 411 § 2 k.p. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Również art. 5 ust. 7 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) przewiduje, że w razie wypowiadania pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia umowy o pracę zawarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Podobnie, w razie zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników istnieje możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy. Przyczyny te muszą jednak stanowić wyłączny powód rozwiązania umowy o pracę (art. 10 ust. 1 ww. ustawy).

Czym się różnią te umowy

Podstawowa różnica miedzy umową na czas określony a umową na czas wykonywania określonej pracy dotyczy sposobu oznaczenia momentu ich zakończenia. O ile w przypadku umów zawartych na czas określony jest to zwykle konkretna data lub określony czas od chwili zawarcia umowy, o tyle w przypadku umowy na czas wykonywania określonej pracy jest to moment zakończenia realizacji tej pracy. Ponadto, w przypadku umów na czas określony strony przy zawieraniu umowy wiedzą, przez jaki czas będą związane umową. Natomiast przy umowie na czas wykonywania określonej pracy na ogół nie mogą precyzyjnie tego określić w chwili zawarcia umowy. Oba typy umów różni także możliwość wprowadzenia do nich klauzul dopuszczających wcześniejsze wypowiedzenie umowy. Klauzula taka jest dopuszczalna tylko w przypadku umów na czas określony zawieranych na okres ponad 6 miesięcy. Natomiast nie ma możliwości wprowadzenia takiej klauzuli do umowy na czas wykonywania określonej pracy niezależnie od czasu jej trwania.

Różne są także skutki zawierania kilku następujących po sobie umów na czas określony oraz umów na czas wykonywania określonej pracy, gdyż zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeśli poprzednio strony dwukrotnie zawarły już umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, jeśli przerwa miedzy rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekracza miesiąca (art. 251 § 1 k.p.). Natomiast przepis ten nie ma zastosowania do umów zawartych na czas wykonywania określonej pracy. Wskazywał na to także Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 6 listopada 2001 r. (I PKN 672/00, OSNP 2003/19/458). Oznacza to, że umowy na czas wykonywania określonej pracy mogą być zawierane w dowolnej liczbie na następujące po sobie okresy i nie przekształcają się na skutek tego w umowę na czas nieokreślony.

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietla handel w Internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

REKLAMA