REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia urlopowe pracownika

Ewa Wronikowska

REKLAMA

Pracownicy z wyższym wykształceniem, rozpoczynając pierwszą pracę w życiu, krócej pracują, aby nabyć prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego - tylko 2 lata.
Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy oraz od poziomu wykształcenia pracownika. Zgodnie z Kodeksem pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okres nauki.

 

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

• zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

• średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

• średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,

• szkoły policealnej - 6 lat,

• szkoły wyższej - 8 lat (art. 155 § 1 k.p.).

Okresy nauki w szkołach ponadpodstawowych nie podlegają sumowaniu. Bierze się pod uwagę wyłącznie liczbę lat odpowiadającą najwyższemu osiągniętemu poziomowi wykształcenia.

Wymiar urlopu w zależności od ogólnego stażu pracy wynosi: 20 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat, 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat (art. 154 § 1 k.p.).

Ponadto należy zaznaczyć, że okres nauki wlicza się do stażu pracy zawsze, bez względu na okoliczności, np. w jakim okresie od zakończenia nauki - i gdzie pracownik podejmie zatrudnienie.

Pracownik powinien zatem wylegitymować się świadectwem ukończenia szkoły lub dyplomem ukończenia studiów wyższych.

Ukończenie szkoły wyższej

REKLAMA

Ukończenie szkoły wyższej oznacza udokumentowane odbycie i zakończenie nauki w szkole wyższej zgodnie z przepisami prawa. Zgodnie z ustawą z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.) - art. 167 ustawy - absolwenci studiów otrzymują dyplomy państwowe ukończenia studiów wyższych, potwierdzające uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego. Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacji - data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.

Data ukończenia studiów wskazana w dyplomie ma znaczenie w odniesieniu do uprawnień urlopowych i jest datą graniczną. Po tej dacie zalicza się do stażu pracy w zakresie uprawnień urlopowych wskazane w Kodeksie pracy 8 lat. Nie jest ważny rok, w którym nastąpi ukończenie studiów, czy semestr, lecz faktyczna data ich ukończenia.

Przykład

Student podjął pierwszą pracę w życiu 1 stycznia 2007 r., podczas 5. roku studiów. Egzamin magisterski złożył 15 czerwca 2007 r. W tym przypadku w dacie zatrudnienia nie miał prawa do wliczenia do stażu pracy 8 lat studiów. Prawo do zaliczenia nauki w szkole wyższej uzyskał dopiero 15 czerwca 2007 r.

Czas trwania studiów wyższych

REKLAMA

Do stażu wlicza się wyłącznie ten okres nauki przewidziany przepisami prawa, którego efektem jest ukończenie szkoły wyższej. Nie ma w tym przypadku znaczenia rzeczywisty czas trwania nauki - studiów, lecz okres przewidziany przepisami prawa dotyczący poszczególnych rodzajów studiów. Nie ma znaczenia, czy studia magisterskie zostały przedłużone np. przez powtarzanie roku, urlopy dziekańskie ponad ustawowo określony limit.

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym studia w uczelni są prowadzone jako studia pierwszego, drugiego stopnia lub jako jednolite studia magisterskie (art. 159 ustawy). Zgodnie z art. 166 wskazanej ustawy studia licencjackie trwają od 6 do 8 semestrów, a studia inżynierskie 7 lub 8 semestrów.

Kodeks pracy nie rozróżnia studiów pierwszego i drugiego stopnia, studiów licencjackich oraz jednolitych magisterskich. W tym zakresie ukończenie którychkolwiek studiów wystarcza, by do stażu pracy zaliczyć 8 lat.

Jednoczesna praca i nauka

Zgodnie z art. 155 § 2 k.p., jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Przykład

W okresie pierwszego zatrudnienia pracownik przez 5 lat studiował. Studia ukończył, co potwierdził dyplomem ukończenia studiów wyższych. Ukończenie studiów powoduje, że do stażu zalicza się 8 lat. Do tej pory zaliczany był okres 4 lat z tytułu ukończenia szkoły ogólnokształcącej. W tym przypadku dla pracownika korzystniejsze jest zaliczenie do stażu pracy okresu rzeczywistego zatrudnienia, zamiast okresu studiów wyższych. Z tytułu ukończenia szkoły ogólnokształcącej zalicza się pracownikowi 4 lat + 5 lat zatrudnienia, co daje razem 9 lat. Natomiast w przypadku zaliczenia do stażu okresu nauki z tytułu ukończenia studiów wyższych zalicza się pracownikowi tylko 8 lat, bowiem nie wlicza się okresu zatrudnienia (jeżeli okresy te dublują się, zalicza się tylko jeden z nich - korzystniejszy).

Urlop uzupełniający

Zdarza się często, że pracownik informuje pracodawcę o ukończeniu studiów. W tym przypadku może mieć zastosowanie instytucja urlopu uzupełniającego. Urlop uzupełniający przysługuje pracownikowi w sytuacji, gdy pracownik wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Do zwiększenia wymiaru urlopu może dojść na skutek:

• upływu okresu pracy powodującego wzrost uprawnień urlopowych (pracownikowi mija 10-letni okres zatrudnienia, zgodnie z art. 154 § 1 k.p.),

• wliczenia do stażu pracy okresu nauki zakończonej w czasie trwania zatrudnienia (art. 155 k.p.).

W odniesieniu do powszechnej regulacji art. 154 § 1 k.p. wymiar urlopu uzupełniającego zawsze będzie wynosił 6 dni roboczych. Pracownik zatem nabędzie prawo do dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego, które ma prawo wykorzystać w ciągu aktualnego roku kalendarzowego.

W przypadku urlopu uzupełniającego nie stosuje się zasady proporcjonalności. Zawsze przysługuje on w wymiarze 6 dni.

W sytuacji gdy pracownik nabył prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze, nie wykorzystawszy jeszcze urlopu, do którego uprzednio uzyskał prawo w danym roku kalendarzowym, to wówczas przysługuje mu jeden podwyższony urlop.

Jeżeli jednak fakt ukończenia studiów wyższych nie powoduje podwyższenia stażu pracy do 10 lat, to w zakresie uprawnień urlopowych w danym roku nie powoduje to żadnych zmian. Pracodawca odnotowuje jedynie, że staż pracownika w odniesieniu do uprawnień urlopowych zwiększył się odpowiednio.

dr Ewa Wronikowska

Katolicki Uniwersytet Lubelski

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA