REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za czas pozostawania bez pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie

Rafał Krawczyk

REKLAMA

Pracownikowi bezprawnie zwolnionemu z pracy przysługują alternatywne roszczenia o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie. Żądając przywrócenia do pracy, pracownik może ponadto domagać się wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
Podstawową przesłanką dającą pracownikowi podstawę do uzyskania wynagrodzenia jest to, aby sąd uznał za zasadne jego roszczenie o przywrócenie do pracy. Oddalenie powództwa o przywrócenie do pracy skutkować będzie również oddaleniem powództwa o wynagrodzenie.

 

Kolejną przesłanką konieczną do zasądzenia wynagrodzenia jest to, aby pracownik przywrócony do pracy pozostawał bez pracy w okresie pomiędzy bezprawnym rozwiązaniem umowy a ponownym podjęciem pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Uzyskiwanie dochodów

REKLAMA

W orzecznictwie przyjmuje się, że przez pozostawanie bez pracy należy rozumieć pozostawanie bez pracy u pracodawcy, którego dotyczy wyrok przywracający do pracy. Zdaniem Sądu Najwyższego pracownik, który po niesłusznym zwolnieniu domaga się wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, może dorabiać w innej firmie, nie powoduje to bowiem utraty prawa do zaległej pensji (por. wyrok SN z 27 lutego 2007 r. II PK 211/06 M P Pr. 2007/8/392).

Na prawo do wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy żadnego wpływu nie będzie miało również uzyskiwanie w okresie pozostawania bez pracy wynagrodzenia z tytułu umów o charakterze cywilnoprawnym. Również pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy nie pozbawia pracownika prawa do wynagrodzenia za czas pozostawnia bez pracy (wyrok SN z 9 grudnia 2003 r. I PK 81/03, OSNP 2004/21/370).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast okres pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego podlega już odliczeniu od okresu, za który pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (wyrok SN z 19 kwietnia 2006 r. I PK 158/05 OSNP 2007/7-8/99).

Konieczne podjęcie pracy

Ostatnim warunkiem uzyskania wynagrodzenia jest podjęcie pracy przez pracownika w wykonaniu wyroku przywracającego go do pracy. Żądanie zasądzenia wynagrodzenia pracownik zgłosić może albo w pozwie, w którym domaga się przywrócenia do pracy, albo dopiero po pomyślnym zakończeniu tej sprawy. Jeżeli sąd zasądza wynagrodzenie w tym samym wyroku, w którym przywraca pracownika do pracy, musi to zrobić pod warunkiem, iż pracownik podejmie pracę. Oznacza to, że jeżeli pracownik pomimo korzystnego wyroku nie zdecyduje się na podjęcie pracy, nie będzie mógł wyegzekwować zasądzonego roszczenia. Jest tak dlatego, iż wyrokowi zasądzającemu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy sąd nada klauzulę wykonalności dopiero po wykazaniu gotowości pracownika do podjęcia pracy. Fakt ten pracownik wykazać może za pomocą dowolnych środków dowodowych. Pracownik ma siedem dni na zgłoszenie gotowości podjęcia pracy.

Wynagrodzenie jest limitowane

REKLAMA

W przypadku większości pracowników wynagrodzenie, które mogą otrzymać za okres pozostawania bez pracy, jest limitowane. Pracownik ma prawo żądać wynagrodzenia za okres faktycznego pozostawania bez pracy. Ustawodawca określił jednak maksymalne granicę wysokości tego wynagrodzenia.

W sprawach, w których doszło do bezprawnego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem, limity te zależą od okresu wypowiedzenia. W przypadku pracowników, których okres wypowiedzenia jest krótszy od trzech miesięcy, górną granicą żądania jest wynagrodzenie za okres dwóch miesięcy, natomiast w przypadku wypowiedzenia wynoszącego trzy miesiące za okres jednego miesiąca.

Inaczej zasady zasądzenia wynagrodzenia określono w przypadku pracowników, z którymi rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia. Przysługuje im również wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, z tym że nie mniej niż za okres jednego miesiąca i nie więcej niż za trzy miesiące.

Pracownicy uprzywilejowani

Wyjątek od powyższych zasad dotyczy pracowników podlegających szczególnej ochronie. Mają oni prawo do żądania wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy. Pracownikami posiadającymi taki przywilej na mocy kodeksu pracy są: kobiety w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, ojciec korzystający z urlopu macierzyńskiego oraz osoby, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Uprawnienie powyższe przysługuje również tym pracownikom, których stosunek pracy podlega ochronie przed wypowiedzeniem na mocy przepisów szczególnych, przykładowo niektórym działaczom związkowym.

PRZYKŁAD: RYGOR NATYCHMIASTOWEJ WYKONALNOŚCI

Pracownica domagała się przywrócenia do pracy i zasądzenia wynagrodzenia za czas jednego miesiąca pozostawania bez pracy. Sąd uwzględnił jej roszczenie w całości. Po wydaniu wyroku powódka złożyła wniosek o jego uzupełnienie poprzez orzeczenie z urzędu o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności kwocie zasądzonego wynagrodzenia na podstawie art. art. 4771 par. 1 k.p.c. Sąd oddali wniosek o uzupełnienie wyroku albowiem wynikający z tego przepisu obowiązek nadania wyrokowi z urzędu rygoru natychmiastowej wykonalności w części nieprzekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika nie dotyczy wynagrodzenia zasądzonego na rzecz pracownika w wyroku przywracającym go do pracy z uwagi na to, iż wypłata wynagrodzenia warunkowana jest podjęciem pracy.

PRZYKŁAD: LICZY SIĘ GOTOWOŚĆ DO PRACY

Pracownik, którego sąd przywrócił do pracy, następnego dnia po uprawomocnieniu się wyroku zgłosił się do pracodawcy celem podjęcia pracy. Pracodawca nie wpuścił go na teren zakładu, ponieważ twierdził, że nie ma do niego zaufania. W procesie, który pracownik wytoczył mu o zapłatę wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, pracodawca twierdził, że nie powinno się ono należeć pracownikowi, ponieważ nie podjął pracy. Sąd zasądzi dochodzoną kwotę, o ile pracownik udowodni, że był gotowy do podjęcia pracy, tylko pracodawca mu to uniemożliwił.

ORZECZNICTWO

l Siedmiodniowy termin zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy określony w art. 48 par. 1 k.p. biegnie od daty uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu do pracy. Jest to termin prawa materialnego i nie mają do niego zastosowania przepisy o przywróceniu terminu z art. 168-172 k.p.c. Pracownik może jedynie wykazać, że pracodawca nie ma prawa odmowy ponownego zatrudnienia, gdy uchybienie tego terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika - wyrok SN z 19 grudnia 1997 r., I PKN 444/97, OSNP 1998/21/632.

l Sąd pracy, orzekając o przywróceniu pracownika do pracy, może na podstawie art. 47 k.p. zasądzić jednocześnie wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Zasądzenie tego wynagrodzenia następuje pod warunkiem podjęcia pracy po przywróceniu do niej; w przypadku pracowników szczególnie chronionych, w wysokości wynagrodzenia za pracę, jakie pracownik otrzymałby w okresie od rozwiązania umowy o pracę do dnia wyroku i ewentualnie z odsetkami od dnia podjęcia pracy - wyrok SN z 19 lipca 2005 r., II PK 389/04, OSNP 2006/11-12/174.

RAFAŁ KRAWCZYK

gp@infor.pl

Podstawa prawna

- Art. 47, art. 57 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

- Art. 786 par. 2 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietla handel w Internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

REKLAMA