Outplacement - pomoc dla osób zwalnianych z pracy

Sylwia Szykuła
rozwiń więcej
Pracodawca, który zwolnił cię z pracy, może ci pomóc z powrotem stanąć na nogi! Służy do tego program outplacementu, który łagodzi skutki utraty pracy i pozwoli uzyskać nowe zatrudnienie. Każdy szanujący się pracodawca powinien taką pomoc zapewnić zwalnianym pracownikom.
Dobrze przeprowadzony i profesjonalny outplacement minimalizuje negatywny wpływ zwolnienia z pracy, dobrze służy pracownikowi i pracodawcy, obniża koszty i powoduje wzrost wiarygodności firmy.

Outplacement to program skierowany do pojedynczych osób, które pozostały bez pracy, a także do grup pracowniczych, które pracodawca był zmuszony zwolnić z określonych przyczyn. Ten proces wspomaga pracowników emocjonalnie i finansowo, poprzez znalezienie im nowego źródła dochodu. Podbudowuje w osobach zwolnionych poczucie wartości, przydatności zawodowej i społecznej.

Jeśli zwolnienie leży po stronie pracodawcy, ważne jest wsparcie pracownika, zgodne z realnymi możliwościami danej firmy. Pomoc powinna być rzeczowa i rzetelna. Istotną rolę powinien odegrać zewnętrzny doradca, który jasno określi sytuację, w jakiej znalazł się pracodawca, i uświadomi pracownikowi, czemu ma służyć przeprowadzany program.

Oczywiście, nie każdy pracodawca ma możliwość zaproponowania pracownikom rozbudowanych programów outplacementowych, dlatego istnieje wiele rozwiązań pośrednich:

- outplacement dla kilku firm jednocześnie,

- outplacement z dobranymi przez klienta elementami, np. z wyłączeniem porad psychologicznych,

- programy dofinansowane przez UE i powiązane z doradztwem zawodowym.

Korzyści dla pracowników

Korzyści odnoszą się zarówno do sfery zawodowej, jak emocjonalnej i rodzinnej. Każde zwolnienie wiąże się bowiem z powstaniem wątpliwości we własne kompetencje i umiejętności. To obniżenie samooceny, akceptacji społecznej i poziomu zaufania wobec innych. Program outplacementu może pomóc pracownikowi na wielu płaszczyznach:

- otrzymuje profesjonalną pomoc i umiejętność odnalezienia się na rynku pracy; poznaje własne zalety, które może wykorzystać u kolejnego pracodawcy; dokształca się i znajduje nową posadę,

- oszczędza czas, koszty i zwiększa efektywność w poszukiwaniu zatrudnienia,

- poprzez rozmowy z potencjalnymi pracodawcami, umiejętności autoprezentacji wzrasta samoocena pracownika, a tym samym jego zadowolenie i motywacja do działania,

- pracownik czuje zaangażowanie byłego pracodawcy, istotny jest fakt, że mimo trudnej sytuacji, pracodawca nadal interesuje się losem pracownika,

- obniża się lęk związany z niepewnością jutra - osoba zwolniona wie, że program outplacementu stwarza dla niej nowe możliwości,

- zmniejsza stres związany ze zmianą pracy,

- istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, doradztwa zawodowego, szkoleń finansowanych przez byłego pracodawcę.

Rodzaje outplacementu

- Program grupowy - przygotowywany z myślą o zwolnieniu większej liczby pracowników. Często ma miejsce na terenie zakładu pracy, rozpoczynając się od spotkań grupowych, a kończąc na indywidualnych. Czas outplacementu uzależniony jest od liczby zwalnianych pracowników, okresu wypowiedzenia i przyczyn redukcji personelu.

- Program indywidualny - ukierunkowany na konkretną osobę, często specjalistę lub menedżera, z którym pracodawca musi się rozstać. Ważne jest intensywne działanie, które pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującej posady. Program indywidualny ma na celu złagodzenie procesu zwolnienia i utrzymanie dobrych relacji.

Skąd się wziął outplacement

Początki outplacementu to rok 1945, kiedy amerykańscy żołnierze wracający z frontu musieli od nowa nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie i uzyskać nową pracę. Podjęto odpowiednie kroki, aby rozwiązać problem - badano przydatność zawodową byłych żołnierzy, pomagano im w tworzeniu aplikacji na określone stanowiska, uczono zachowań wobec pracodawcy. Zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu usługi okazało się tak wielkie, że w ciągu kilku lat zaczęły powstawać firmy doradcze, które specjalizowały się w obsłudze klientów indywidualnych i instytucjonalnych. W związku z automatyzacją procesów produkcyjnych i rozwojem gospodarczym wiele firm musiało zredukować zatrudnienie, a ich pracownicy zostali bez pracy. Pomocne okazały się firmy doradcze, zajmujące się outplacementem, tzw. monitorowanym zwalnianiem. Korporacja zgłaszała się do firmy doradczej i za odpowiednią kwotę przeprowadzany był na jej rzecz odpowiedni program - zwolniony pracownik był informowany o nowych możliwościach na rynku, w przypadku braku kwalifikacji szkolony, a także wspomagany finansowo. W późniejszym czasie całościowy program zwolnień monitorowanych został zredukowany (co ma miejsce do tej pory), a w jego skład zaczęły wchodzić jedynie porady psychologiczne dla osób zwolnionych i ich rodzin, doradztwo zawodowe, planowanie ścieżki kariery.

Wpływ zwolnień monitorowanych na pozycję pracodawcy

Mimo kosztów, jakie pracodawca musi ponieść z tytułu redukcji personelu, outplacement niesie ze sobą wiele długoterminowych korzyści:

- szacunek osób pozostających w firmie wobec pracodawcy i wzrost ich lojalności,

- zaangażowanie pracodawcy w sprawy pracownicze poprawia atmosferę, a lepsze warunki pracy sprzyjają motywacji i wydajności; outplacement przyczynia się więc do wyższej efektywności firmy,

- eliminacja lub redukcja kosztów związanych z ewentualnymi odszkodowaniami i rozprawami sądowymi,

- uznanie obecnych i potencjalnych klientów, a także przyszłych pracobiorców, lepszy wizerunek firmy i jej wyższa pozycja na rynku.

Sylwia Szykuła

 
 
Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...