REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodplatne świadczenia na rzecz pracowników

Natalia Korzeniecka

REKLAMA

Obok wynagrodzenia pracodawca często przekazuje na rzecz pracowników także inne świadczenia, które mają charakter nieodpłatny lub częściowo odpłatny.
Obok wynagrodzenia pracodawca często przekazuje na rzecz pracowników także inne świadczenia, które mają charakter nieodpłatny lub częściowo odpłatny.

Obowiązek ustanowienia świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych może zostać nałożony na pracodawcę na podstawie obowiązujących przepisów, a niekiedy na podstawie np. regulaminu pracy.

Zakup posiłków i napojów

REKLAMA

Zgodnie z art. 232 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Problematykę obowiązków pracodawcy w zakresie przyznawania posiłków i napojów regeneracyjnych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).

Zgodnie z powyżej przytoczonymi przepisami pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych posiłków wydawanych ze względów profilaktycznych oraz napoi, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy. Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych pracownikom nałożony na pracodawcę został co do zasady uzależniony od intensywności pracy fizycznej. I tak, m.in. dla pracowników wykonujących pracę fizyczną na otwartej przestrzeni w okresie zimowym posiłek regeneracyjny będzie przysługiwał zawsze, gdy praca powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Zgodnie z rozporządzeniem za okres zimowy uważa się okres od 1 listopada do 31 marca.

Ponadto pracodawca ma obowiązek dostarczenia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Przepisy nie określają, jakiego rodzaju mają to być napoje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakup odzieży roboczej

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek nieodpłatnego dostarczenia pracownikom środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Ponadto środki ochrony indywidualnej powinny być przydzielane do stosowania także wówczas, gdy zastosowane ograniczenie zagrożeń jest niewystarczające i w związku z tym pracownik przy wykonywaniu określonej pracy jest narażony na szkodliwe lub niebezpieczne czynniki w stopniu zagrażającym jego zdrowiu lub bezpieczeństwu.

Ponadto, zgodnie z art. 2377 § 1 k.p. pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w trakcie pracy oraz gdy wymagają tego względy technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcom została pozostawiona możliwość samodzielnego ustalenia stanowisk pracy, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego. Niemniej nie dotyczy to stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie odzieży i obuwia roboczego.

Natomiast, zgodnie z art. 2379 § 3 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić pranie oraz konserwację odzieży roboczej. Jeśli pracodawca nie może tego zapewnić, pracownik może prać samodzielnie odzież roboczą, pod warunkiem jednak wypłacania mu ekwiwalentu pieniężnego w wysokości poniesionych kosztów.

Przykład

Jan K. będący pracownikiem biura ochrony otrzymał sort mundurowy w celu codziennego używania go w wykonywanej pracy przy ochronie banku. Jego pracodawca - firma ochroniarska - uzgodnił z Janem K., że pranie odzieży zostanie zapewnione przez samego pracownika. Jan K. wyraził zgodę na samodzielne pranie odzieży, w zamian za co miał otrzymywać ekwiwalent pieniężny. Dodatek z tytułu ekwiwalentu został mu dołączony do wynagrodzenia. Czy zatem podlega obowiązkowi opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych? Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych zostały określone w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), art. 21 ust. 1 pkt 11 zwalniają z tego podatku otrzymywane przez pracownika świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, jeśli przysługują one na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Świadczenia w zakresie ochrony zdrowia

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca nie ma prawa dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dlatego ma on obowiązek kierowania swoich pracowników na określone badania profilaktyczne i sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej, niezbędnej ze względu na warunki pracy. Wszystkie badania profilaktyczne, tj. badania wstępne, okresowe czy kontrolne, pracodawca przeprowadza na własny koszt. Ponadto pracodawca zobowiązany jest także sfinansować koszt profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej ze względu na warunki pracy.

Problematyka profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników została uregulowana w Kodeksie pracy oraz ustawie z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (DzU z 2004 r. nr 125, poz. 1317). Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne będą wykonywane na podstawie umowy zawartej przez podmiot zobowiązany do ich zapewnienia z podstawową jednostką służby medycyny pracy.

Wielu pracodawców poza obowiązkowymi badaniami lekarskimi finansuje również pracownikom świadczenia dodatkowe, takie jak np. szczepienia przeciwko grypie itp.

Dowóz pracowników do pracy

Rodzajem świadczenia dodatkowego, niebędącego obowiązkiem nałożonym przez ustawę jest dowóz pracowników do pracy organizowany i finansowany przez pracodawcę. W praktyce wielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom dowóz z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Świadczenie to jest albo całkowicie bezpłatne, albo odpłatne częściowo.

Bony towarowe i paczki świąteczne

Innym rodzajem świadczeń rzeczowych, z których bardzo często korzystają pracodawcy, są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Jak podkreślają sami pracodawcy, są one atrakcyjną formą motywowania pracowników. Ponadto zwłaszcza w okresie przedświątecznym bardzo rozpowszechnione jest przygotowywanie dla pracowników lub ich dzieci paczek świątecznych.

Problematyka nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników wiąże się również z wieloma kwestiami podatkowymi i rachunkowymi, które nie zostały tutaj opisane.

Natalia Korzeniecka

aplikant adwokacki

 
 
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA