REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodplatne świadczenia na rzecz pracowników

Natalia Korzeniecka

REKLAMA

Obok wynagrodzenia pracodawca często przekazuje na rzecz pracowników także inne świadczenia, które mają charakter nieodpłatny lub częściowo odpłatny.
Obok wynagrodzenia pracodawca często przekazuje na rzecz pracowników także inne świadczenia, które mają charakter nieodpłatny lub częściowo odpłatny.

Obowiązek ustanowienia świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych może zostać nałożony na pracodawcę na podstawie obowiązujących przepisów, a niekiedy na podstawie np. regulaminu pracy.

Zakup posiłków i napojów

REKLAMA

Zgodnie z art. 232 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Problematykę obowiązków pracodawcy w zakresie przyznawania posiłków i napojów regeneracyjnych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).

Zgodnie z powyżej przytoczonymi przepisami pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych posiłków wydawanych ze względów profilaktycznych oraz napoi, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy. Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych pracownikom nałożony na pracodawcę został co do zasady uzależniony od intensywności pracy fizycznej. I tak, m.in. dla pracowników wykonujących pracę fizyczną na otwartej przestrzeni w okresie zimowym posiłek regeneracyjny będzie przysługiwał zawsze, gdy praca powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Zgodnie z rozporządzeniem za okres zimowy uważa się okres od 1 listopada do 31 marca.

Ponadto pracodawca ma obowiązek dostarczenia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Przepisy nie określają, jakiego rodzaju mają to być napoje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakup odzieży roboczej

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek nieodpłatnego dostarczenia pracownikom środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Ponadto środki ochrony indywidualnej powinny być przydzielane do stosowania także wówczas, gdy zastosowane ograniczenie zagrożeń jest niewystarczające i w związku z tym pracownik przy wykonywaniu określonej pracy jest narażony na szkodliwe lub niebezpieczne czynniki w stopniu zagrażającym jego zdrowiu lub bezpieczeństwu.

Ponadto, zgodnie z art. 2377 § 1 k.p. pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w trakcie pracy oraz gdy wymagają tego względy technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcom została pozostawiona możliwość samodzielnego ustalenia stanowisk pracy, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego. Niemniej nie dotyczy to stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie odzieży i obuwia roboczego.

Natomiast, zgodnie z art. 2379 § 3 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić pranie oraz konserwację odzieży roboczej. Jeśli pracodawca nie może tego zapewnić, pracownik może prać samodzielnie odzież roboczą, pod warunkiem jednak wypłacania mu ekwiwalentu pieniężnego w wysokości poniesionych kosztów.

Przykład

Jan K. będący pracownikiem biura ochrony otrzymał sort mundurowy w celu codziennego używania go w wykonywanej pracy przy ochronie banku. Jego pracodawca - firma ochroniarska - uzgodnił z Janem K., że pranie odzieży zostanie zapewnione przez samego pracownika. Jan K. wyraził zgodę na samodzielne pranie odzieży, w zamian za co miał otrzymywać ekwiwalent pieniężny. Dodatek z tytułu ekwiwalentu został mu dołączony do wynagrodzenia. Czy zatem podlega obowiązkowi opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych? Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych zostały określone w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), art. 21 ust. 1 pkt 11 zwalniają z tego podatku otrzymywane przez pracownika świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, jeśli przysługują one na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Świadczenia w zakresie ochrony zdrowia

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca nie ma prawa dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dlatego ma on obowiązek kierowania swoich pracowników na określone badania profilaktyczne i sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej, niezbędnej ze względu na warunki pracy. Wszystkie badania profilaktyczne, tj. badania wstępne, okresowe czy kontrolne, pracodawca przeprowadza na własny koszt. Ponadto pracodawca zobowiązany jest także sfinansować koszt profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej ze względu na warunki pracy.

Problematyka profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników została uregulowana w Kodeksie pracy oraz ustawie z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (DzU z 2004 r. nr 125, poz. 1317). Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne będą wykonywane na podstawie umowy zawartej przez podmiot zobowiązany do ich zapewnienia z podstawową jednostką służby medycyny pracy.

Wielu pracodawców poza obowiązkowymi badaniami lekarskimi finansuje również pracownikom świadczenia dodatkowe, takie jak np. szczepienia przeciwko grypie itp.

Dowóz pracowników do pracy

Rodzajem świadczenia dodatkowego, niebędącego obowiązkiem nałożonym przez ustawę jest dowóz pracowników do pracy organizowany i finansowany przez pracodawcę. W praktyce wielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom dowóz z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Świadczenie to jest albo całkowicie bezpłatne, albo odpłatne częściowo.

Bony towarowe i paczki świąteczne

Innym rodzajem świadczeń rzeczowych, z których bardzo często korzystają pracodawcy, są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Jak podkreślają sami pracodawcy, są one atrakcyjną formą motywowania pracowników. Ponadto zwłaszcza w okresie przedświątecznym bardzo rozpowszechnione jest przygotowywanie dla pracowników lub ich dzieci paczek świątecznych.

Problematyka nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników wiąże się również z wieloma kwestiami podatkowymi i rachunkowymi, które nie zostały tutaj opisane.

Natalia Korzeniecka

aplikant adwokacki

 
 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA