REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na urlopie można się uczyć i pracować

Rafał Krawczyk

REKLAMA

Skutkiem zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez osobę korzystającą z urlopu wychowawczego może być odwołanie jej z tego urlopu.

Matka lub ojciec korzystający z urlopu wychowawczego nie są pozbawieni możliwości dokształcania się lub zarobkowania, o ile zajęcia te nie uniemożliwią sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Korzystający z urlopu mogą zatem podjąć pracę zarobkową, nie wyłączając pracy u dotychczasowego pracodawcy. Praca zarobkowa w rozumieniu tego przepisu oznacza również pracę wykonywaną na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło lub umowy o świadczenie usług. Przyjmuje się też, że osoby korzystające z urlopu wychowawczego mogą również prowadzić działalność gospodarczą.

Sprawowanie osobistej opieki

Cel urlopu wychowawczego, czyli opieka nad dzieckiem, co do zasady, wyklucza jednak możliwość podjęcia pracy w pełnym wymiarze. Dopuszczalne są natomiast wszelkie formy pracy odbywającej się w domu. W innych przypadkach każdorazowo konieczne jest dokonanie oceny, czy charakter pracy zarobkowej lub działalności podjętej przez pracownika nie uniemożliwia sprawowania mu osobistej opieki nad dzieckiem. Identyczne zasady obowiązywać będą wówczas, gdy pracownik korzystający z urlopu będzie chciał wziąć udział w szkoleniu lub rozpocząć naukę. Warto wiedzieć, że pracownik nie musi uzyskiwać zgody pracodawcy na podjęcie pracy czy nauki. Nie musi też go o tym informować.

Wezwanie do pracy

REKLAMA

Ustalenie tego, czy dodatkowe zajęcia osoby korzystającej z urlopu wychowawczego kolidują z możliwością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, jest bardzo istotne z tego powodu, iż pracownik, który zaprzestał sprawowania takiej opieki, może zostać wezwany przez pracodawcę do stawienia się do pracy we wskazanym przez niego terminie. Termin ten wyznaczony być musi nie później niż w ciągu 30 dni od dnia uzyskania przez pracodawcę wiadomości o zaprzestaniu przez pracownika sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, jednak nie wcześniej niż po upływie trzech dni od dnia wezwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaprzestanie sprawowania opieki musi mieć jednak charakter trwały. O zaprzestaniu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem można mówić z pewnością wówczas, gdy zostaje ono oddane do żłobka lub przedszkola, zaś matka lub ojciec korzystający z urlopu wychowawczego w tym czasie podejmują inne zajęcia, ponieważ celem urlopu wychowawczego jest właśnie to, aby dziecko nie korzystało z tych form opieki.

Sytuacja taka będzie zachodziła również w przypadku umieszczenia dziecka w placówce zapewniającej opiekę całodobową. Także oddanie dziecka pod opiekę członka rodziny lub opiekunki i podjęcie pracy w pełnym wymiarze wyklucza możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem. Typowym przykładem uprawniającym pracodawcę do wezwania pracownika do stawienia się do pracy wskutek zaprzestania sprawowania osobistej nad dzieckiem jest wyjazd w celach zarobkowych za granicę i pozostawienie dziecka pod opieką innej osoby w kraju.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może zaprzestać sprawowania opieki nad dzieckiem nie tylko w wyniku omówionych wyżej przyczyn faktycznych, ale również prawnych. Najczęstszym powodem zaprzestania sprawowania opieki z tych powodów jest ograniczenie władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym i wyznaczenie miejsca pobytu dziecka u drugiego rodzica. Skutek taki nastąpić może również w wyniku innych orzeczeń sądu opiekuńczego, w szczególności pozbawiających osobę korzystającą z urlopu wychowawczego władzy rodzicielskiej, orzeczenia o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej czy rodzinie zastępczej.

 

Odwołanie do sądu

Pracownik, który nie zgadza się z twierdzeniami pracodawcy o utracie uprawnień do dalszego korzystania z urlopu wychowawczego z powodu zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem, może wystąpić do sądu z żądaniem ustalenia, iż przysługuje mu uprawnienie do urlopu wychowawczego. Dopuszczalne jest również kwestionowanie istnienia przyczyny uzasadniającej wezwanie pracownika do pracy w procesie o przywrócenie do pracy, jeśli na wezwanie pracodawcy pracownik nie stawi się w pracy i zostanie zwolniony w trybie dyscyplinarnym.

Ważne!

Pracodawca ma prawo wezwać pracownika do stawienia się do pracy, gdy uzyska informację, iż z urlopu wychowawczego w tym samym czasie przez okres dłuższy niż trzy miesiące korzystają oboje rodzice

PRZYKŁAD: OSOBISTA OPIEKA NAD DZIECKIEM

Ojciec podczas urlopu wychowawczego podjął pracę w charakterze agenta ubezpieczeniowego, wykonywaną wieczorami w wymiarze dwóch do czterech godzin dziennie. W czasie jego nieobecności dzieckiem zajmowała się matka. Praca tego typu nie uniemożliwia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

PRZYKŁAD: ODMOWA PODJĘCIA PRACY

Pracodawca dowiedział się, że pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym wyjechała do pracy w innej miejscowości i pozostawiła dziecko pod opieką babci, dlatego wezwał ją, aby stawiła się do pracy w terminie dziesięciu dni. Pracownica zignorowała wezwanie. Będzie to uprawniało pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy.

RAFAŁ KRAWCZYK

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 1862 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie mieszkania lepsze niż europejskie. Eurostat wskazuje 5 powodów

Bezpieczeństwo, odpowiednie ogrzewanie i solidne mury - to poważne atuty polskich domów i mieszkań - sugerują dane Eurostatu. Pod tym względem jesteśmy europejskim liderem. Pomimo tego, że nieruchomości w Polsce brakuje, to i tak przodujemy w Europie pod względem satysfakcji mieszkaniowej – przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Ile komornik może zabrać za alimenty z wypłaty w 2025 roku? Ile z pensji na pół etatu?

Od 1 stycznia 2025 roku wzrosła w Polsce płaca minimalna. Najniższa krajowa wynosi obecnie 4666 zł brutto. To ważna informacja dla dłużników alimentacyjnych zarabiających najniższą krajową, również dla pracujących w niepełnym wymiarze godzinowym.

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Wykaz niedziel handlowych w 2025 r. W lutym i marcu 2025 r. nie ma żadnej. Najbliższa dopiero w połowie kwietnia

Przez cały luty i przez cały marzec 2025 r. nie ma żadnej niedzieli handlowej. Następna dopiero w połowie kwietnia 2025 r.

Amortyzacja środków trwałych

Czym są środki trwałe? Czym jest amortyzacja? Co jest wartością początkową środka trwałego? Co należy uwzględnić przy amortyzacji środka trwałego? Jakie wyróżniamy metody amortyzacji środków trwałych?

Neosędziowie - dwa projekty ustaw. Awanse będą anulowane, status młodych sędziów potwierdzony. Część wyroków może być podważona

Dokonane po 2017 r. powołania 1,5 tys. sędziów awansowanych do sądów wyższych szczebli lub wybranych spoza sądownictwa były wadliwe. To główne założenie dwóch projektów przygotowanych i przedłożonych 3 lutego 2025 r. jako rekomendacje dla Ministra Adama Bodnara przez działającą przy resorcie Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Według jednej koncepcji sędziowie ci traciliby stanowiska na mocy samej ustawy, według drugiej - na mocy uchwał nowej KRS. Jednocześnie - jak przewidziano - nie zmieni się status 1,7 tys. powołanych w latach 2018-2025 młodych sędziów, zaczynających swoją drogę zawodową. Ich nominacje mają zostać potwierdzone, co uniemożliwi kwestionowanie w przyszłości statusu tej grupy.

REKLAMA

Renta wdowia 2025 r. Jak przygotować się do wizyty w ZUS?

Renta wdowia 2025 r. Jak przygotować się do wizyty w ZUS? Jakie dokumenty przygotować? Co należy zrobić przed złożeniem wniosku o rentę wdowią? Od 1 stycznia 2025 r. do ZUS wpłynęło ponad 298,3 tys. wniosków o rentę wdowią.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

REKLAMA