Powołanie do wojska nie chroni przed zwolnieniem dyscyplinarnym

Dominika Cichocka
rozwiń więcej
Pracownik powołany do służby wojskowej nie musi obawiać się utraty zatrudnienia. W tym okresie trwałość jego stosunku pracy podlega bowiem szczególnej ochronie. Ustawa z o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej przyznaje pracownikowi powołanemu do wojska szczególną ochronę trwałości jego stosunku pracy. Ochrona ta jest zróżnicowana w zależności od charakteru służby oraz rodzaju umowy o pracę.
Umowa na czas nieokreślony

W myśl art. 118 powołanej ustawy, w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany. Przewidziana ochrona jest zatem dość szeroka, uniemożliwia ona bowiem zarówno wypowiedzenie umowy o pracę, jak i jej rozwiązanie w sytuacji, gdy pracownik w trakcie biegu okresu wypowiedzenia otrzymał kartę powołania. W tym drugim przypadku wypowiedzenie umowy o pracę staje się bezskuteczne, a rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić wyłącznie na żądanie pracownika.

Umowa na okres próbny

W jeszcze korzystniejszej sytuacji znajdzie się powołany do wojska pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Po pierwsze, przysługuje mu taka sama ochrona, jaka dotyczy pracownika będącego stroną umowy o pracę na czas nieokreślony. W okresie zatem od doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej aż do jej odbycia stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany. Po drugie, w sytuacji gdy okres próbny upłynie już po powołaniu pracownika do czynnej służby wojskowej, jego umowę o pracę uważa się za zawartą na czas nieokreślony.

Umowa na czas określony

Słabsza ochrona przysługuje pracownikowi, któremu doręczono kartę powołania, a który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Takie umowy zawsze bowiem ulegają rozwiązaniu z upływem okresu, na który zostały zawarte.

Zasada szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy wynikająca z odbywania służby wojskowej nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Powołana ustawa przewiduje bowiem przypadki, w których powołany do wojska pracownik będzie musiał pogodzić się z utratą zatrudnienia.

Uchylenie ochrony

Pierwszy z wyjątków wynika z charakteru służby wojskowej. Mianowicie, przepisy przewidujące zakaz wypowiadania oraz rozwiązywania umów o pracę nie dotyczą pracowników powołanych do czynnej służby wojskowej, która ma być odbywana w formie jednodniowych ćwiczeń. Po drugie, szczególna ochrona trwałości zatrudnienia pracownika powołanego do służby wojskowej nie obowiązuje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takiej sytuacji rozwiązanie stosunku pracy następuje na zasadach ogólnych.

Po trzecie, doręczenie pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej nie uchroni go przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Jeżeli zatem zaistnieją powody do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, pracodawca może z tej możliwości skorzystać, a fakt powołania do służby wojskowej nie będzie miał w takim przypadku żadnego znaczenia.

Wreszcie, przepisy ochronne przewidują jedynie zakaz wypowiedzenia bądź rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę. Nie ma zatem przeszkód, by rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w drodze porozumienia stron bądź na żądanie pracownika.

PRZYKŁAD: WYPOWIEDZENIE BEZSKUTECZNE

Pracownik na początku września otrzymał pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, która miała ulec rozwiązaniu po upływie trzech miesięcy, czyli z końcem grudnia. W dniu 20 października doręczono mu kartę powołania do służby wojskowej. W związku z tym, że szczególna ochronna trwałości zatrudnienia pracowników powołanych do wojska uniemożliwia rozwiązanie umowy o pracę, to dokonane przez pracodawcę wypowiedzenie należy uznać za bezskuteczne. W konsekwencji, umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie stosunku pracy miałoby miejsce wówczas, gdyby wyraził na to zgodę sam pracownik.

PRZYKŁAD: BRAK OCHRONY

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 maja do 30 listopada. W dniu 15 października dostał kartę powołania do służby wojskowej. W związku z tym, że pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, umowa ta uległa rozwiązaniu z upływem terminu, na który została ona zawarta, a zatem w dniu 30 listopada. W takiej sytuacji fakt powołania do służby wojskowej nie uchronił pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę z chwilą nadejścia jej końcowego terminu.

PRZYKŁAD: ZWOLNIENIE DYSCYPLINARNE

W dniu 1 września pracownikowi doręczono kartę powołania do służby wojskowej. Tydzień później pracownik otrzymał pismo o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie natychmiastowym z uwagi na wcześniejszą nietrzeźwość w miejscu pracy. Pracownik wniósł do sądu powództwo o przywrócenie do pracy twierdząc, że powołanie do wojska chroni go przed utratą zatrudnienia. Sąd oddali powództwo pracownika. Pracownikowi powołanemu do wojska nie przysługuje bowiem ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy.

DOMINIKA CICHOCKA

gp@infor.pl

Podstawa prawna

- Art. 118 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 ze zm.).

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...