REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chałupnicy nadal potrzebni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Kosińska

REKLAMA

Praca nakładcza (chałupnicza) z formalnego punktu widzenia to dobre rozwiązanie dla osoby stale przebywającej w domu i w związku z tym dysponującej wolnym czasem, ale także dla osoby pracującej w niepełnym wymiarze godzin, która chce znaleźć dodatkowe źródło zarobkowania.
Pomimo dużych zmian gospodarczych i wejściu nowych technologii na rynek pracy, a co za tym idzie większym skomplikowaniu wykonywanej pracy i wyższym wymaganiom stawianym przez pracodawców pracownikom, chałupnictwo jako szczególny rodzaj pracy nadal cieszy się zainteresowaniem. Wiele ofert dotyczących pracy chałupniczej można znaleźć obecnie zarówno w gazetach codziennych, jak i w Internecie. Dotyczą one głównie prac typu: składanie długopisów, adresowanie kopert, dekorowanie kart okolicznościowych, pakowanie przesyłek reklamowych, przepisywanie tekstów. Jak informują ogłoszeniodawcy, żadne szczególne umiejętności nie są konieczne, za wyjątkiem pewnych zdolności manualnych. Chałupnictwo jest atrakcyjną formą zarobkowania zarówno dla pracownika (pracę wykonuje się w domu, w czasie dla siebie najdogodniejszym, nie ma obowiązku chodzenia do biura), jak i pracodawcy (mniejsze koszty pracy).

 

Praca chałupnicza

Praca nakładcza polega na zarobkowym wykonywaniu przez osobę fizyczną (wykonawcę) na zlecenie i rachunek pracodawcy (nakładcy) określonych czynności głównie w zakresie wytwarzania przedmiotów z materiałów powierzonych. Praca ta jest wykonywana poza siedzibą nakładcy. Materiał, z którego wytwarzane są przedmioty, dostarcza nakładca i to on ponosi ryzyko ich zbycia.

REKLAMA

Nakładca jest obowiązany zapewnić wykonawcy surowce, materiały lub inne przedmioty oraz narzędzia, maszyny i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy nakładczej, jak również do utrzymywania w należytym stanie technicznym maszyn i urządzeń - z wyjątkiem konserwacji bieżącej, jeśli strony nie postanowiły inaczej w umowie.

Podstawą prawną regulującą stosunek prawny osób wykonujących pracę nakładczą jest rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.), wydane na podstawie art. 303 § 1 k.p.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma umowy o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą powinna określać rodzaj umowy i jej podstawowe warunki, takie jak rodzaj pracy i termin jej rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania. Umowę można zawrzeć na okres próbny (nie może on jednak przekraczać 3 miesięcy), na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na czas nieokreślony.

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie.

REKLAMA

Strony w umowie określają minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy. Wykonawca powinien zarabiać nie mniej niż 50% najniższego wynagrodzenia, określonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej (obecnie jest to kwota 468 zł). Jeżeli jednak praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie wynagrodzenia nie mniejszego od najniższego wynagrodzenia.

Umowa o pracę nakładczą może być rozwiązana w każdym czasie na mocy porozumienia stron. Umowa zawarta na okres próbny może być rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, a umowa zawarta na czas nieokreślony - za 1-miesięcznym wypowiedzeniem.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Nakładca może rozwiązać z wykonawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Przyczynami takiego rozwiązania umowy mogą być:

- ciężkie naruszenie obowiązków wynikających z umowy przez wykonawcę - w szczególności wadliwe wykonywanie z jego winy powierzonej pracy, nieprzestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, nierozliczanie się w ustalonych terminach z pobranych surowców lub materiałów, niewykonywanie bez uzasadnionych przyczyn przez okres 3 miesięcy minimalnej miesięcznej ilości pracy, ustalonej w umowie o pracę nakładczą, dokonanie nadużyć w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń socjalnych,

- popełnienie przez wykonawcę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze powierzanie mu pracy nakładczej, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

- niewykonywanie pracy przez wykonawcę z powodu:

a) niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną przez okres dłuższy niż 3 miesiące,

b) niezdolności do pracy wskutek choroby zawodowej lub spowodowanej wypadkiem przy pracy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,

c) niemożności wykonywania pracy z przyczyn innych niż określone w pkt a) i b) przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, z takim zastrzeżeniem, że nakładca nie może wypowiedzieć umowy w okresie między powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, a ich odbyciem, chyba że jest to spowodowane ogłoszeniem upadłości nakładcy lub jego likwidacją albo zaniechaniem systemu pracy nakładczej.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy wykonawcy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez nakładcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

W związku z rozwiązaniem umowy nakładca jest zobowiązany niezwłocznie wydać wykonawcy świadectwo pracy nakładczej - przepisy art. 97 § 2 k.p. stosuje się odpowiednio.

W świadectwie pracy nakładczej nakładca winien zamieścić informację o okresie pracy nakładczej, w którym wykonawca uzyskał wynagrodzenie w wysokości co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia. W przypadku rozwiązania umowy z wykonawcą w wyniku dokonanego wypowiedzenia z powodu ogłoszenia upadłości nakładcy lub jego likwidacji albo w związku z zaniechaniem lub ograniczeniem systemu pracy nakładczej nakładca powinien umieścić w świadectwie pracy również tę informację.

Wynagrodzenie nakładcy

Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę obliczone według stawek jednostkowych. Jednak jeśli rodzaj pracy to uzasadnia, może być zastosowana inna odpowiednia forma wynagrodzenia za pracę, ustalona w umowie lub obowiązujących u danego nakładcy zasadach wynagradzania wykonawców.

Prócz tego wykonawcy mogą przysługiwać również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia związane z pracą, określone dla pracowników zatrudnionych u danego nakładcy, pod warunkiem że prawo do nich oraz zakres ich stosowania do wykonawców ustala układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania albo umowa.

Do wynagrodzenia za pracę nakładczą stosuje się odpowiednio przepisy art. 78 § 1, art. 82 i 83 k.p. Wynagrodzenie o pracę nakładczą podlega również ochronie na zasadach określonych w przepisach art. 84-91 k.p.

Wykonawcy przysługuje również wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (art. 92 k.p.).

Katarzyna Kosińska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA