REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chałupnicy nadal potrzebni

Katarzyna Kosińska

REKLAMA

Praca nakładcza (chałupnicza) z formalnego punktu widzenia to dobre rozwiązanie dla osoby stale przebywającej w domu i w związku z tym dysponującej wolnym czasem, ale także dla osoby pracującej w niepełnym wymiarze godzin, która chce znaleźć dodatkowe źródło zarobkowania.
Pomimo dużych zmian gospodarczych i wejściu nowych technologii na rynek pracy, a co za tym idzie większym skomplikowaniu wykonywanej pracy i wyższym wymaganiom stawianym przez pracodawców pracownikom, chałupnictwo jako szczególny rodzaj pracy nadal cieszy się zainteresowaniem. Wiele ofert dotyczących pracy chałupniczej można znaleźć obecnie zarówno w gazetach codziennych, jak i w Internecie. Dotyczą one głównie prac typu: składanie długopisów, adresowanie kopert, dekorowanie kart okolicznościowych, pakowanie przesyłek reklamowych, przepisywanie tekstów. Jak informują ogłoszeniodawcy, żadne szczególne umiejętności nie są konieczne, za wyjątkiem pewnych zdolności manualnych. Chałupnictwo jest atrakcyjną formą zarobkowania zarówno dla pracownika (pracę wykonuje się w domu, w czasie dla siebie najdogodniejszym, nie ma obowiązku chodzenia do biura), jak i pracodawcy (mniejsze koszty pracy).

 

Praca chałupnicza

Praca nakładcza polega na zarobkowym wykonywaniu przez osobę fizyczną (wykonawcę) na zlecenie i rachunek pracodawcy (nakładcy) określonych czynności głównie w zakresie wytwarzania przedmiotów z materiałów powierzonych. Praca ta jest wykonywana poza siedzibą nakładcy. Materiał, z którego wytwarzane są przedmioty, dostarcza nakładca i to on ponosi ryzyko ich zbycia.

REKLAMA

Nakładca jest obowiązany zapewnić wykonawcy surowce, materiały lub inne przedmioty oraz narzędzia, maszyny i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy nakładczej, jak również do utrzymywania w należytym stanie technicznym maszyn i urządzeń - z wyjątkiem konserwacji bieżącej, jeśli strony nie postanowiły inaczej w umowie.

Podstawą prawną regulującą stosunek prawny osób wykonujących pracę nakładczą jest rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.), wydane na podstawie art. 303 § 1 k.p.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma umowy o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą powinna określać rodzaj umowy i jej podstawowe warunki, takie jak rodzaj pracy i termin jej rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania. Umowę można zawrzeć na okres próbny (nie może on jednak przekraczać 3 miesięcy), na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na czas nieokreślony.

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie.

REKLAMA

Strony w umowie określają minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy. Wykonawca powinien zarabiać nie mniej niż 50% najniższego wynagrodzenia, określonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej (obecnie jest to kwota 468 zł). Jeżeli jednak praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie wynagrodzenia nie mniejszego od najniższego wynagrodzenia.

Umowa o pracę nakładczą może być rozwiązana w każdym czasie na mocy porozumienia stron. Umowa zawarta na okres próbny może być rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, a umowa zawarta na czas nieokreślony - za 1-miesięcznym wypowiedzeniem.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Nakładca może rozwiązać z wykonawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Przyczynami takiego rozwiązania umowy mogą być:

- ciężkie naruszenie obowiązków wynikających z umowy przez wykonawcę - w szczególności wadliwe wykonywanie z jego winy powierzonej pracy, nieprzestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, nierozliczanie się w ustalonych terminach z pobranych surowców lub materiałów, niewykonywanie bez uzasadnionych przyczyn przez okres 3 miesięcy minimalnej miesięcznej ilości pracy, ustalonej w umowie o pracę nakładczą, dokonanie nadużyć w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń socjalnych,

- popełnienie przez wykonawcę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze powierzanie mu pracy nakładczej, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

- niewykonywanie pracy przez wykonawcę z powodu:

a) niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną przez okres dłuższy niż 3 miesiące,

b) niezdolności do pracy wskutek choroby zawodowej lub spowodowanej wypadkiem przy pracy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,

c) niemożności wykonywania pracy z przyczyn innych niż określone w pkt a) i b) przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, z takim zastrzeżeniem, że nakładca nie może wypowiedzieć umowy w okresie między powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, a ich odbyciem, chyba że jest to spowodowane ogłoszeniem upadłości nakładcy lub jego likwidacją albo zaniechaniem systemu pracy nakładczej.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy wykonawcy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez nakładcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

W związku z rozwiązaniem umowy nakładca jest zobowiązany niezwłocznie wydać wykonawcy świadectwo pracy nakładczej - przepisy art. 97 § 2 k.p. stosuje się odpowiednio.

W świadectwie pracy nakładczej nakładca winien zamieścić informację o okresie pracy nakładczej, w którym wykonawca uzyskał wynagrodzenie w wysokości co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia. W przypadku rozwiązania umowy z wykonawcą w wyniku dokonanego wypowiedzenia z powodu ogłoszenia upadłości nakładcy lub jego likwidacji albo w związku z zaniechaniem lub ograniczeniem systemu pracy nakładczej nakładca powinien umieścić w świadectwie pracy również tę informację.

Wynagrodzenie nakładcy

Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę obliczone według stawek jednostkowych. Jednak jeśli rodzaj pracy to uzasadnia, może być zastosowana inna odpowiednia forma wynagrodzenia za pracę, ustalona w umowie lub obowiązujących u danego nakładcy zasadach wynagradzania wykonawców.

Prócz tego wykonawcy mogą przysługiwać również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia związane z pracą, określone dla pracowników zatrudnionych u danego nakładcy, pod warunkiem że prawo do nich oraz zakres ich stosowania do wykonawców ustala układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania albo umowa.

Do wynagrodzenia za pracę nakładczą stosuje się odpowiednio przepisy art. 78 § 1, art. 82 i 83 k.p. Wynagrodzenie o pracę nakładczą podlega również ochronie na zasadach określonych w przepisach art. 84-91 k.p.

Wykonawcy przysługuje również wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (art. 92 k.p.).

Katarzyna Kosińska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA