REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak określić w umowie o pracę termin rozpoczęcia pracy

Katarzyna Kosińska

REKLAMA

Strony, przystępując do określenia w umowie o pracę terminu rozpoczęcia pracy przez pracownika, muszą pamiętać, że nie jest on równoznaczny z terminem nawiązania stosunku pracy.
Termin rozpoczęcia pracy to ostatni istotny element umowy o pracę (art. 29 § 1 pkt 5 k.p.), którego brak w umowie o pracę nie czyni jej bezskuteczną. Temin rozpoczęcia pracy określa się przez wskazanie konkretnego dnia danego miesiąca w roku.
 

Nawiązanie stosunku pracy

 

Umowa o pracę powinna określać dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika. Z tym dniem powstaje stosunek pracy.

WAŻNE!

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 k.p.).

Warto w tym miejscu podkreślić, że ustawodawca odróżnia termin zawarcia umowy o pracę od terminu nawiązania stosunku pracy. Nawiązanie stosunku pracy określane jest przez wyznaczenie konkretnej daty, w której powstaje regulowana przepisami Kodeksu pracy więź prawna między dwoma podmiotami - pracodawcą a pracownikiem. Natomiast termin zawarcia umowy o pracę to dzień, w którym powstaje podstawa prawna stosunku pracy. Strony stosunku pracy nie mają obowiązku wyznaczać w umowie o pracę terminu nawiązania stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin ten nie został określony - w dniu doręczenia powołania, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi wykonywanie pracy. Wówczas okres między zawarciem umowy a nawiązaniem stosunku pracy nie jest traktowany jako okres zatrudnienia, lecz jako okres zawieszenia stosunku pracy. Strony, które zawarły umowę o pracę, pozostają w stosunku pracy, nie muszą jednak dopełniać wzajemnych obowiązków związanych ze świadczeniem pracy. Przy czym w tym okresie zarówno pracodawca, jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę na zasadach ogólnych, wynikających z Kodeksu pracy.

Przykład

Pracownik zawarł z pracodawcą umowę o pracę 30 października. Jako dzień nawiązania stosunku pracy wyznaczono w umowie dzień 10 listopada. W dniu 8 listopada pracownik uległ wypadkowi. Po stawieniu się do pracy 10 listopada zażądał od pracodawcy zakwalifikowania tego wypadku jako wypadku przy pracy, z uwagi na podpisaną z pracodawcą umowę o pracę. Pracownik nie ma racji, gdyż wypadek, któremu uległ w okresie między zawarciem umowy o pracę a dniem rozpoczęcia pracy, nie jest traktowany w świetle obowiązujących przepisów jak wypadek przy pracy (w tym okresie nie korzysta on z ubezpieczenia społecznego).

Przykład

Pracodawca przygotował umowę o pracę. Nie określił w niej terminu rozpoczęcia pracy. W dniu 10 listopada strony zgodnie podpisały umowę o pracę. Należy przyjąć, że z tym dniem został nawiązany stosunek pracy.

Pracownik może zostać przez pracodawcę dopuszczony do wykonywania obowiazków jeszcze przed zawarciem umowy o pracę. Taka sytuacja jest dozwolona przepisami prawa, gdy przez określone zachowanie strony składają w sposób domniemany stosowne oświadczenie woli (pracownik za wiedzą i zgodą pracodawcy podejmuje pracę). Wówczas dzień rozpoczęcia wykonywania pracy na danym stanowisku będzie dniem nawiązania stosunku pracy, a pracodawca ma obowiązek potwierdzenia na piśmie zawarcia umowy o pracę, wskazując ten właśnie dzień.

Umowa przedwstępna

REKLAMA

Z uwagi na to, że Kodeks pracy nie wprowadza żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o oznaczenie dnia, w którym zostaje nawiązany stosunek pracy, może zaistnieć sytuacja, że data zawarcia umowy o pracę i termin rozpoczęcia pracy będą od siebie bardzo oddalone, np. o kilka miesięcy.

Taka sytuacja jest dozwolona prawnie, ważne jest jednak, aby ustalenie odległego terminu między zawarciem umowy o pracę a dniem rozpoczęcia pracy nie doprowadziło do zatarcia różnic między umową o pracę a umową przedwstępną.

Umowa przedwstępna to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowy o pracę). Powinna ona określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (art. 389 k.c.). Przepis ten jest stosowany w stosunkach pracy w związku z art. 300 k.p., który mówi o odpowiednim stosowaniu przepisów Kodeksu cywilnego w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy, jeśli nie pozostają one w sprzeczności z przepisami prawa pracy. Kodeks pracy nie określa warunków zawierania umów przedwstępnych.

Pracownik, z którym została zawarta umowa przedwstępna o zawarciu w określonym terminie umowy o pracę, ma roszczenie o jej zawarcie albo o odszkodowanie i jest to wówczas sprawa z zakresu prawa pracy.

Nieprzystąpienie do pracy

Nawet jeśli pracownik nie przystąpił do pracy w dniu rozpoczęcia pracy, ma miejsce nawiązanie stosunku pracy.

REKLAMA

Oczywiście istotne jest, czy nieprzystąpienie pracownika do pracy nastąpiło z przyczyn zawinionych, czy usprawiedliwionych (np. z powodu choroby). W pierwszym przypadku pracodawca może wyciągnąć wobec pracownika określone przepisami prawa konsekwencje, włącznie z rozwiązaniem z pracownikiem stosunku pracy w trybie art. 52 k.p. (z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych). W drugiej sytuacji pracodawca nie może zastosować wobec pracownika sankcji prawnych i ma obowiązek dopuścić go do pracy po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej mu stawienie się do pracy.

Również pracownik, którego pracodawca pomimo zawartej umowy o pracę nie dopuszcza notorycznie do pracy, ma prawo rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie natychmiastowym na podstawie art. 55 § 11 k.p. z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków wobec pracownika przez pracodawcę.

Katarzyna Kosińska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA