Urlop bezpłatny a prawo do zasiłku chorobowego
REKLAMA
Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom ściśle określa Kodeks pracy.
W życiu każdego pracownika zdarzają się jednak sytuacje, gdy po wykorzystaniu ustawowego limitu urlopu wypoczynkowego zmuszony jest on do pisemnego wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu zgody na urlop bezpłatny. Kodeksowe unormowania co do urlopu wypoczynkowego nie odnoszą się do urlopu bezpłatnego. Jeśli część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby pracodawca zobowiązany jest udzielić w terminie późniejszym, to w przypadku urlopu bezpłatnego nie zachodzi analogiczna zasada.
Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby w okresie urlopu bezpłatnego nie daje podstaw do przyznania mu prawa do zasiłku chorobowego.
W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie w czasie wykorzystywania urlopu bezpłatnego, zasiłek chorobowy nie przysługuje za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej w czasie tego urlopu. Jeżeli jednak nieprzerwany okres niezdolności do pracy przypada również po zakończeniu urlopu, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje za okres po jego zakończeniu.
Przykład
REKLAMA
Pracownikowi udzielono urlopu bezpłatnego w okresie od 1 sierpnia do 31 listopada. W dniach od 12 listopada do 4 stycznia następnego roku był on niezdolny do pracy z powodu choroby. W okresie od 12 do 31 listopada zasiłek chorobowy nie przysługuje pracownikowi z uwagi na to, że niezdolność do pracy przypada na okres urlopu bezpłatnego. Jest on natomiast uprawniony za okres po zakończeniu urlopu, tj. od 1 grudnia do 4 stycznia następnego roku.
Jeżeli niezdolność do pracy powstała w czasie urlopu bezpłatnego, prawo do zasiłku chorobowego od następnego dnia po jego zakończeniu przysługuje także wówczas, gdy równocześnie z jego zakończeniem ustaje tytuł ubezpieczenia chorobowego.
Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego przysługuje, jeśli osoba niezdolna do pracy:
l nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
l nie kontynuuje działalności zarobkowej lub nie podjęła działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
l nabyła prawo do zasiłku w czasie ubezpieczenia,
l nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
l nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Zasada braku prawa do zasiłku chorobowego w czasie urlopu bezpłatnego ma zastosowanie również do wynagrodzenia za czas choroby, a także do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.