REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne dla kobiety udającej się na urlop macierzyński

Bolesta-Borkowska Agnieszka

REKLAMA

Przyznanie tylko ciężarnej pracownicy (z wyłączeniem pracowników - przyszłych ojców) świadczenia pieniężnego wypłacanego w momencie przechodzenia na urlop macierzyński nie stanowi dyskryminacji ze względu na płeć.

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, zwłaszcza w przypadku kobiet pracujących zawodowo. Często z powodu ciąży kobiety są dyskryminowane. Pomija się je przy awansowaniu, nie uwzględnia przy podwyżkach czy też typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, niechętnie patrzy się na próby korzystania przez kobiety z uprawnień przysługujących im na mocy prawa. Dzieje się tak nie tylko w okresie ciąży czy urlopu macierzyńskiego, ale także i po powrocie takiej kobiety do pracy. Dlatego należy pozytywnie odnosić się do regulacji, które mają na celu zrekompensowanie niedogodności związanych z macierzyństwem. Jednak może się zdarzyć, że inni pracownicy będą kwestionować uprawnienia przyznane pracownicom w ciąży, twierdząc, że regulacje takie dyskryminują inne grupy pracownicze. Tak też było w sprawie Oumar Dabo Abdoulaye and Others przeciwko Régie Nationale des Usines Renault S.A. (C-218/98).

 

REKLAMA

Spór miał miejsce między pracownikami (mężczyznami) a Renault. Pozew wnieśli pracownicy, twierdząc, że układ zbiorowy jest niezgodny z art. 141 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE). Spór wynikł na tle jednego z postanowień, zgodnie z którym w momencie przejścia na urlop macierzyński ciężarnej pracownicy przysługiwała jednorazowa wypłata w wysokości 7500 franków. Równocześnie układ przewidywał, że w czasie przebywania na urlopie macierzyńskim opłacanym - co do zasady - z ubezpieczenia społecznego, pracownica była uprawniona do otrzymywania 100% jej wynagrodzenia netto, pomniejszonego o wypłacany jej zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Pracownicy Renault stwierdzili, że jakkolwiek niektóre formy dyskryminacji mężczyzn - jak np. urlop macierzyński przysługujący wyłącznie kobietom - są usprawiedliwione, bo odnoszą się do fizjologicznych właściwości jednej płci (tylko kobieta może urodzić dziecko), nie jest tak jednak w kwestionowanym przypadku. Tutaj zarówno kobieta, jak i mężczyzna zostaje rodzicem, a narodziny dziecka są wydarzeniem społecznym dotyczącym rodziny jako całości. A zatem, wyłączenie mężczyzn z możliwości otrzymania takiej wypłaty, jaką otrzymują kobiety, stanowi niezgodną z prawem dyskryminację.

W związku z tym pracownicy Renault zwrócili się do sądu, który zawiesił postępowanie i zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ETS) z pytaniami mającymi na celu wyjaśnienie powstałych wątpliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada równości wynagradzania

Zasadę równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę lub za pracę tej samej wartości wyraża art. 141 TWE. Przez wynagrodzenie rozumie się zwykłą podstawową lub minimalną płacę albo uposażenie oraz wszystkie inne korzyści w gotówce lub w naturze, otrzymywane przez pracownika bezpośrednio lub pośrednio z racji zatrudnienia od pracodawcy.

Równość wynagrodzenia bez dyskryminacji ze względu na płeć oznacza, że:

- wynagrodzenie przyznane za taką samą pracę na akord jest określane na podstawie takiej samej jednostki miary,

- wynagrodzenie za pracę na czas jest takie samo na tym samym stanowisku.

REKLAMA

Zasada ta jest rozwinięta w dyrektywie Rady 75/117/EWG z 10 lutego 1975 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet. Zgodnie z art. 1 dyrektywy zasada równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn zawarta w art. 141 TWE oznacza zniesienie wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć w odniesieniu do wszelkich aspektów i warunków wynagrodzenia za taką samą pracę lub za pracę o równej wartości. W szczególności w przypadku, gdy ustalanie wynagrodzeń odbywa się na podstawie systemu zaszeregowania pracowników, musi on być oparty na tych samych kryteriach w odniesieniu do kobiet i mężczyzn oraz musi być sporządzany w taki sposób, aby wykluczyć jakąkolwiek dyskryminację ze względu na płeć.

Jako że świadczenie należne pracownicom idącym na urlop macierzyński jest wypłacane z racji zatrudnienia, stanowi ono wynagrodzenie w rozumieniu art. 141 TWE oraz dyrektywy 75/117/EWG. To, że świadczenie to nie jest otrzymywane okresowo, nie jest także powiązane i zależne od wynagrodzenia pracownicy, nie zmienia jego charakteru wynagrodzenia za pracę.

Stwierdzenie istnienia (lub nie) dyskryminacji

Aby można mówić o równości wynagrodzeń, należy stwierdzić, że w danym przypadku nie mamy do czynienia z dyskryminacją. Ogólnie rzecz biorąc, dyskryminacja występuje, jeżeli pracownicy pozostający w tej samej sytuacji są różnie traktowani albo tak samo traktuje się pracowników będących w różnej sytuacji. Stąd też ważna jest odpowiedź na pytanie, czy w odniesieniu do kwestionowanego świadczenia pracownice znajdują się w porównywalnej sytuacji do pracowników?

Renault podało, że świadczenie to ma za zadanie zrekompensować wiele niedogodności, na które cierpią wyłącznie pracownice w związku z ich ciążą i wiążącym się z nią przebywaniem na urlopie macierzyńskim. Bo to kobiety są zmuszone do czasowego opuszczenia pracy i ponoszą negatywne konsekwencje przejścia na urlop macierzyński.

Wymieniono tutaj fakt, że:

- kobieta na urlopie macierzyńskim nie może dostać awansu,

- pracownica taka nie może także ubiegać się o podwyżkę w związku ze swoimi osiągnięciami w pracy,

- pracownice nie biorą udziału w szkoleniach,

- adaptacja kobiet powracających po urlopie macierzyńskim do zmienionych warunków pracy może być trudna, zwłaszcza gdy kobieta była dłuższy czas nieobecna, a zmieniły się technologie i sposób wykonywania pracy.

Nie można zatem porównywać sytuacji kobiet ciężarnych do sytuacji innych grup pracowniczych. Tylko kobieta może urodzić dziecko i tylko kobieta może, ale i musi przebywać na urlopie macierzyńskim. Jest to zarówno jej uprawnienie, jak i obowiązek. Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione przez Renault, należy stwierdzić, że kobiety i mężczyźni nie znajdują się w takiej samej sytuacji. Sytuacji pracownicy ciężarnej przechodzącej na urlop macierzyński nie można też porównać do sytuacji innych pracownic.

Tylko kobieta w ciąży, a nie ogólnie wszystkie pracujące kobiety, jest uprawniona do otrzymania tego świadczenia. Wyjątkowość stanu bycia w ciąży i porodu jest też podkreślana w dyrektywach wspólnotowych, takich jak np.: dyrektywa 76/207/EWG oraz dyrektywa 92/85/EWG.

W związku z powyższym ETS orzekł, że art. 141 TWE nie zabrania przyznania ciężarnym pracownicom świadczenia takiego jak w przedmiotowej sprawie, które ma za zadanie zrekompensować im niedogodności, na jakie są narażone w związku z ciążą i urodzeniem dziecka.

Agnieszka Bolesta-Borkowska

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA