REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie zapłaci spadkobierca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Szewczyk

REKLAMA

W razie wygaśnięcia umowy o pracę wskutek śmierci pracodawcy pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Wypłacić je muszą spadkobiercy pracodawcy.

Śmierć pracodawcy powoduje wygaśnięcie umowy o pracę, gdy jest on osobą fizyczną. Jeżeli pracodawca jest osobą prawną, np. spółką prawa handlowego czy też jednostką organizacyjną, śmierć, np. wspólnika, czy dyrektora generalnego nie ma wpływu na trwałość stosunku pracy. Wówczas pracownik nie świadczy pracy na rzecz konkretnej osoby, ale na rzecz np. spółki.

 

Przejęcie pracownika

Z dniem śmierci pracodawcy umowa nie wygasa w razie przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę. Przez nowego pracodawcę należy rozumieć zarówno spadkobierców, jak i np. osobę, która przejmuje zakład w wyniku masy spadkowej.

W tym miejscu warto przytoczyć uchwałę Sądu Najwyższego z 22 lutego 1994 r., zgodnie z którą w razie śmierci pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji takiej działalności, jego spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki pracodawcy w ramach stosunku pracy z pracownikami zatrudnionymi przez zmarłego. Nie dotyczy to sytuacji, w której w skład spadku nie wchodzi zakład pracy i w wyniku dziedziczenia nie dochodzi do przejęcia zakładu pracy w całości lub w części w rozumieniu art. 231 par. 1 k.p. (I PZP 1/94, OSNAPiUS 1994/2/23).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość odszkodowania

Pracownicy, których umowa o pracę wygasła, mają na podstawie kodeksu pracy prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od wysokości pobieranego dotychczas wynagrodzenia oraz od rodzaju umowy o pracę i długości okresu wypowiedzenia. W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy na czas nieokreślony wysokość odszkodowania wynosi od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Natomiast w przypadku zawarcia umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni. Odszkodowanie z tytułu wygaśnięcia umowy o pracę zawartej na okres próbny odpowiada wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Zdaniem prof. W. Muszalskiego pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, jednakże nie na podstawie art. 632 k.p., ale na podstawie art. 8 k.p. odwołującego się do zasad współżycia społecznego(Komentarz do Kodeksu pracy, Wydawnictwo C.H. BECK, Warszawa 2005 r., str. 174).

Zobowiązania spadkobiercy

REKLAMA

Przepisy kodeksu pracy nie wskazują w sposób jednoznaczny, od kogo byli pracownicy mogą w razie wygaśnięcia umowy o pracę dochodzić roszczeń odszkodowawczych. Niewątpliwie zobowiązanymi do zapłaty odszkodowania będą spadkobiercy zmarłego pracodawcy.

Sytuacja komplikuje się, gdy trudno określić, kto odziedziczył spadek, lub gdy zostanie on odrzucony przez spadkobierców, np. z powodu zbyt wysokich długów. Wówczas spadek dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli spadkobiercy lub w razie ich braku gmina przejmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to, że za długi spadkowe odpowiadają tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Tak więc w sytuacji, gdy długi spadkowe przewyższają wartość spadku, pracownicy dochodzący roszczeń odszkodowawczych zostaną zaspokojeni co najwyżej częściowo.

Może wystąpić też sytuacja, że wskutek ogromnego zadłużenia pozostawionego przez pracodawcę nie uda się w ogóle uzyskać jakiegokolwiek odszkodowania. Jest to tym bardziej realne, że byli pracownicy nie mogą liczyć na wypłacenie odszkodowania przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ponieważ nie zostało ono przewidziane w ustawie z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. nr 158, poz. 1121).

PRZYKŁAD:

ŚMIERĆ WSPÓLNIKA SPÓŁKI CYWILNEJ

Zygmunt S. pracuje jako mechanik w warsztacie samochodowym prowadzonym przez dwóch wspólników spółki cywilnej. Jeden z pracodawców zmarł kilka dni temu. Pracownik postanowił domagać się od drugiego wspólnika odszkodowania z powodu wygaśnięcia umowy o pracę. Postępowanie pracownika nie jest prawidłowe. W razie śmierci jednego ze wspólników spółki cywilnej nie dochodzi bowiem do wygaśnięcia stosunku pracy. Pracodawcą w opisywanej sytuacji nie jest osoba fizyczna, ale spółka cywilna. Tak więc Zygmunt S. nadal pozostaje pracownikiem warsztatu samochodowego.

ANNA SZEWCZYK

anna.szewczyk@infor.pl

 

Podstawa prawna

Art. 231, art. 632 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 935 par. 3, art. 1031 par. 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

REKLAMA

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

REKLAMA

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA