Gdy pracownik chce się uczyć

Grażyna Rawska
rozwiń więcej
Po skończeniu studiów obiecywałaś sobie, że już koniec z nauką i stresującymi egzaminami. Ale minęło kilka lat i pojawił się głód wiedzy, czujesz potrzebę dokształcania się. Przeglądasz oferty studiów podyplomowych i kursów. Co stoi na przeszkodzie, aby się uczyć?

Jeśli będziesz się dokształcać w czasie wolnym od pracy, wtedy nic. Ale jeśli studia czy kurs mają związek z twoim zawodem i chciałabyś uzyskać zwrot kosztów, na przeszkodzie może stanąć twój szef.

 

Wydaje się paradoksem, że szef mógłby chcieć przeszkodzić swojemu pracownikowi w zdobywaniu wyższych kwalifikacji, ale tak może się zdarzyć z kilku powodów. Przede wszystkim istnieje obawa, że poświęcając się nowemu wyzwaniu będziesz mniej przykładać się do swoich firmowych obowiązków, a tym samym komfort pracy szefa będzie niższy. Musisz zrozumieć, że dla twojego szefa najważniejsze jest to, żeby jemu pracowało się dobrze, bez względu na to, czy będziesz miała ukończone dwa czy trzy kierunki studiów.

Jeśli przeczuwasz, że w twoim przypadku to właśnie może być największy problem, powiedz szefowi wprost, że nie zamierzasz mniej poważnie traktować swoich podstawowych obowiązków i jesteś pewna, że potrafisz pogodzić pracę i naukę, ale zobowiązujesz się do rezygnacji z dodatkowych zajęć, jeśli jakość wykonywanej przez ciebie pracy spadnie. To powinno zadziałać. Musisz jednak być świadoma tego, że szef będzie trzymać cię za słowo i będziesz cały czas pracować na najwyższych obrotach.

Inny argument dotyczy względów ambicjonalnych. Szef może nie czuć się do końca komfortowo w sytuacji, w której jego sekretarka będzie miała tak wysokie kwalifikacje. Może niepokoić się, że wyjdą na jaw ewentualne braki w jego wykształceniu, lub - co gorsza - z nowymi umiejętnościami staniesz się na tyle łakomym kąskiem, że bez trudu znajdziesz inną pracę za większe pieniądze. Ten lęk także jest zrozumiały, więc musisz wziąć go pod uwagę jeszcze przed rozmową z szefem i zanim szef zdąży wyrazić sprzeciw, powiedz, że chcesz się dokształcić dla własnej satysfakcji, żeby praca szła ci szybciej i żeby wprowadzić innowacje w wykonywanie swoich obowiązków. Nie mów wprost, że nie będziesz ubiegać się o lepiej płatną pracę, po prostu daj szefowi do zrozumienia, że nie to jest motywem twojej decyzji o podjęciu nauki.

W przypadku rozmowy o pieniądzach nie zobowiązuj się do niczego, w miarę możliwości pozostaw sprawę otwartą. Jeśli szef powie: „może pani iść na kurs, ale proszę zapomnieć o wyższej pensji z racji jego ukończenia”, powiedz, że w tej chwili w ogóle nie ma o tym mowy, bo jeszcze nawet nie zaczęłaś kursu i nie wiadomo, czy przyniesie on wymierne efekty w pracy. Szef poczuje się uspokojony, a ty nie zamkniesz sobie drogi do rozmów o podwyżce.

Do rozmowy o swoich planach powinnaś się dobrze przygotować. Postaraj się przewidzieć jej scenariusz, odgadnij pytania szefa i jego ewentualne argumenty przeciwko, miej w zanadrzu dokładny plan kursu czy studiów. Wyobraź sobie, że jesteś sprzedawcą, który ma zaoferować klientowi dany produkt, w tym przypadku produktem jest kurs. Musisz go przedstawić tak, żeby szef sam uznał, że musisz wrócić z dyplomem ukończenia tego kursu. Motywując zalety dokształcania się, skupiaj się na korzyściach dla firmy, a nie dla twojej przyszłości czy życia prywatnego. Szef musi poczuć, że chcesz zdobyć nową wiedzę po to, żeby usprawnić działanie firmy, że głównie to jej dobro leży ci na sercu. Kiedy przekonasz go, że za twoją prośbą nie kryją się żadne wywrotowe plany i rewolucyjne zmiany, tym samym wytrącisz mu z ręki najpoważniejsze argumenty przeciwko twojej edukacji i sprawisz, że się zgodzi.

Pamiętaj jednak, że w pewnym sensie zawarliście umowę: ty idziesz na kurs, ale firma czerpie z tego profity. Weź pod uwagę, że szef będzie oczekiwał namacalnych efektów twojej dodatkowej nauki, więc nawet jeśli temat kursu czy studiów odbiega od przedmiotu zainteresowania twojej firmy, musisz znaleźć w nim takie aspekty, które będziesz mogła wykorzystać służbowo.

Grażyna Rawska

 
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...