REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracownik chce się uczyć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grażyna Rawska

REKLAMA

Po skończeniu studiów obiecywałaś sobie, że już koniec z nauką i stresującymi egzaminami. Ale minęło kilka lat i pojawił się głód wiedzy, czujesz potrzebę dokształcania się. Przeglądasz oferty studiów podyplomowych i kursów. Co stoi na przeszkodzie, aby się uczyć?

Jeśli będziesz się dokształcać w czasie wolnym od pracy, wtedy nic. Ale jeśli studia czy kurs mają związek z twoim zawodem i chciałabyś uzyskać zwrot kosztów, na przeszkodzie może stanąć twój szef.

 

REKLAMA

Wydaje się paradoksem, że szef mógłby chcieć przeszkodzić swojemu pracownikowi w zdobywaniu wyższych kwalifikacji, ale tak może się zdarzyć z kilku powodów. Przede wszystkim istnieje obawa, że poświęcając się nowemu wyzwaniu będziesz mniej przykładać się do swoich firmowych obowiązków, a tym samym komfort pracy szefa będzie niższy. Musisz zrozumieć, że dla twojego szefa najważniejsze jest to, żeby jemu pracowało się dobrze, bez względu na to, czy będziesz miała ukończone dwa czy trzy kierunki studiów.

Jeśli przeczuwasz, że w twoim przypadku to właśnie może być największy problem, powiedz szefowi wprost, że nie zamierzasz mniej poważnie traktować swoich podstawowych obowiązków i jesteś pewna, że potrafisz pogodzić pracę i naukę, ale zobowiązujesz się do rezygnacji z dodatkowych zajęć, jeśli jakość wykonywanej przez ciebie pracy spadnie. To powinno zadziałać. Musisz jednak być świadoma tego, że szef będzie trzymać cię za słowo i będziesz cały czas pracować na najwyższych obrotach.

REKLAMA

Inny argument dotyczy względów ambicjonalnych. Szef może nie czuć się do końca komfortowo w sytuacji, w której jego sekretarka będzie miała tak wysokie kwalifikacje. Może niepokoić się, że wyjdą na jaw ewentualne braki w jego wykształceniu, lub - co gorsza - z nowymi umiejętnościami staniesz się na tyle łakomym kąskiem, że bez trudu znajdziesz inną pracę za większe pieniądze. Ten lęk także jest zrozumiały, więc musisz wziąć go pod uwagę jeszcze przed rozmową z szefem i zanim szef zdąży wyrazić sprzeciw, powiedz, że chcesz się dokształcić dla własnej satysfakcji, żeby praca szła ci szybciej i żeby wprowadzić innowacje w wykonywanie swoich obowiązków. Nie mów wprost, że nie będziesz ubiegać się o lepiej płatną pracę, po prostu daj szefowi do zrozumienia, że nie to jest motywem twojej decyzji o podjęciu nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku rozmowy o pieniądzach nie zobowiązuj się do niczego, w miarę możliwości pozostaw sprawę otwartą. Jeśli szef powie: „może pani iść na kurs, ale proszę zapomnieć o wyższej pensji z racji jego ukończenia”, powiedz, że w tej chwili w ogóle nie ma o tym mowy, bo jeszcze nawet nie zaczęłaś kursu i nie wiadomo, czy przyniesie on wymierne efekty w pracy. Szef poczuje się uspokojony, a ty nie zamkniesz sobie drogi do rozmów o podwyżce.

Do rozmowy o swoich planach powinnaś się dobrze przygotować. Postaraj się przewidzieć jej scenariusz, odgadnij pytania szefa i jego ewentualne argumenty przeciwko, miej w zanadrzu dokładny plan kursu czy studiów. Wyobraź sobie, że jesteś sprzedawcą, który ma zaoferować klientowi dany produkt, w tym przypadku produktem jest kurs. Musisz go przedstawić tak, żeby szef sam uznał, że musisz wrócić z dyplomem ukończenia tego kursu. Motywując zalety dokształcania się, skupiaj się na korzyściach dla firmy, a nie dla twojej przyszłości czy życia prywatnego. Szef musi poczuć, że chcesz zdobyć nową wiedzę po to, żeby usprawnić działanie firmy, że głównie to jej dobro leży ci na sercu. Kiedy przekonasz go, że za twoją prośbą nie kryją się żadne wywrotowe plany i rewolucyjne zmiany, tym samym wytrącisz mu z ręki najpoważniejsze argumenty przeciwko twojej edukacji i sprawisz, że się zgodzi.

Pamiętaj jednak, że w pewnym sensie zawarliście umowę: ty idziesz na kurs, ale firma czerpie z tego profity. Weź pod uwagę, że szef będzie oczekiwał namacalnych efektów twojej dodatkowej nauki, więc nawet jeśli temat kursu czy studiów odbiega od przedmiotu zainteresowania twojej firmy, musisz znaleźć w nim takie aspekty, które będziesz mogła wykorzystać służbowo.

Grażyna Rawska

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA