REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa, jakie daje pracownikowi rodzicielstwo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Wacikowska

REKLAMA

Rodzicielstwo, poczynając od okresu ciąży aż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia, daje prawa, które nie przysługują żadnym innym pracownikom.  

Rodzicielstwo daje pracownikowi prawo korzystania z urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego, dodatkowych dni wolnych od pracy przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem, a także przez pewien okres ochronę przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. W każdym przypadku, od momentu zajścia pracownicy w ciąże do chwili ukończenia przez dziecko 14. roku życia, pracownik może korzystać z praw wynikających z faktu rodzicielstwa, których rodzaj uzależniony jest od różnych czynników, takich jak np. wiek dziecka, rodzaj umowy o pracę, fakt bycia opiekunem czy rodzicem, itp.

Okres ciąży

REKLAMA

Pracodawca nie może w okresie ciąży pracownicy wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Zasadę tę stosuje się do wszystkich umów o pracę, z wyłączeniem jednak umowy na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca (art. 177 § 1-2 k.p.).

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem może nastąpić w przypadku pracownicy w ciąży tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takim jednak wypadku pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę (art. 177 § 4 k.p.).

REKLAMA

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Nie dotyczy to jednak umowy na czas zastępstwa - umowa taka ulega zakończeniu w terminie określonym w tejże umowie (art. 177 § 3 - 31 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy w ciąży nie wolno również zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej oraz nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w przerywanym systemie czasu pracy (art. 178 § 1 k.p.). Dobowy wymiar czasu pracy takiej pracownicy nie może przekraczać 8 godzin bez względu na system czasu pracy, w którym jest ona zatrudniona. Pracodawca jest zatem obowiązany na okres ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną oraz w czasie nieprzekraczającym 8 godzin na dobę, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, przenieść pracownicę do innej pracy. W razie zaś braku takich możliwości pracodawca musi zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Takie „zmiany” nie mogą jednak powodować obniżenia wynagrodzenia pracownicy, dlatego pracownicy należy się w takich sytuacjach dodatek wyrównawczy (art. 179 § 4 k.p.).

Trzeba również pamiętać, że pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży przy pracy wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Przy pozostałych pracach szkodliwych lub niebezpiecznych (ze względu na stopień narażenia na określone czynniki) pracodawca jest obowiązany dostosować warunki pracy do wymagań określonych w przepisach szczególnych lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli byłoby to jednak niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy albo zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Takie działania nie mogą również powodować zmniejszenia wynagrodzenia pracownika, a co za tym idzie, pracownicy w razie konieczności przysługuje dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia.

Urlop macierzyński

Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego podlega takiej samej ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy jak pracownica w ciąży (art. 177 k.p.). Istnieje więc ogólny zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy oraz wystąpienie okoliczności uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia.

WAŻNE!

Ochronie przysługującej podczas urlopu macierzyńskiego podlega również pracownik - ojciec, który korzysta z takiego urlopu (art. 177 § 5 k.p.).

Urlop wychowawczy

Pracodawca nie może również wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Ochrona taka przysługuje zatem nie od chwili rozpoczęcia takiego urlop, lecz już od momentu złożenia wniosku o jego udzielenie (art. 1861 § 1 k.p.)

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest jednak dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 1861 § 1 k.p.).

WAŻNE!

W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności (art. 1861 § 2 k.p.).

Pracownik mający prawo do korzystania z urlopu wypoczynkowego może, zamiast z niego korzystać, złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z tego urlopu. Zmniejszenie to nie może być jednak większe niż do połowy etatu. Pracodawca zaś nie może takiego wniosku nie uwzględnić (art. 1867 § 1 k.p.).

Wychowywanie dziecka do lat 4 oraz do lat 14

Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz w przerywanym systemie czasu pracy, a także zatrudniać powyżej 8 godzin na dobę (art. 148 pkt 3, art. 178 § 2 k.p.). Pracownika takiego nie można również bez jego zgody delegować poza stałe miejsce pracy. Ochrona ta dotyczy nie tylko pracowników - rodziców. Odnosi się bowiem do pracowników opiekujących się dzieckiem.

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, ma prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w ciągu każdego roku kalendarzowego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

WAŻNE!

Niewykorzystanie prawa do 2 dni na opiekę nad dzieckiem w jednym roku kalendarzowym nie powoduje jego „przejścia” na rok kolejny.

Prawo do 2 dni przysługuje bez względu na liczbę wychowywanych dzieci w ww. wieku oraz bez względu na okres zatrudnienia pracownika w danym roku kalendarzowym. Jeśli więc pracownik rozpocząłby pracę np. 15 grudnia danego roku, to mimo tak krótkiego okresu zatrudnienia mógłby skorzystać z 2 dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188 k.p.).

Monika Wacikowska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe tablice dalszego trwania życia 2025/2026. ZUS wyjaśnia jak wpływają na wysokość emerytur

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe prognozy dotyczące średniego wieku jakiego dożyją Polacy. Jak co roku Główny Urząd Statystyczny ustalił przeciętną liczbę miesięcy, które pozostały do przeżycia osobom w wieku od 30 do 90 lat. Na podstawie tych danych ZUS wylicza emerytury między kwietniem bieżącego roku, a marcem 2026 roku.

Kiedy sprawca chce popełnić przestępstwo, ale mu się to nie udaje – czyli o usiłowaniu popełnienia przestępstwa

Czasem bywa tak, że mimo gorących chęci i misternego planu, sprawcy nie udaje się popełnić zakładanego przez niego przestępnego czynu. Należy jednak odróżnić sytuację, kiedy działanie sprawcy nie przebiegło dla niego pomyślnie i nie osiągnęło spodziewanych rezultatów, od sytuacji kiedy obiektywnie popełnienie danego czynu zabronionego nie jest możliwe. Konsekwencje prawne w obu przypadkach będą bowiem nieco odmienne na gruncie polskiego prawa karnego.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

REKLAMA

Wzrost limitu renty wdowiej z 5 637 zł do 11 876 zł – koniec z „niesprawiedliwością dla emerytów, którzy pracowali przez wiele lat i płacili uczciwie składki emerytalne”?

W dniu 14 marca 2025 r. do Sejmu trafiła petycja w sprawie zmiany wysokości górnego limitu renty wdowiej – z trzykrotności najniższej emerytury, na trzykrotność średniej emerytury. Uwzględnienie powyższego postulatu przez ustawodawcę, spowodowałoby znaczący wzrost kwoty, której przekroczenie skutkować będzie zmniejszeniem wysokości świadczenia przysługującego wdowom i wdowcom w ramach renty wdowiej, a w niektórych przypadkach (w przypadku znacznego przekroczenia ww. limitu) – całkowitą utratą prawa do renty wdowiej.

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 20 maja 2025 roku na rozliczenie składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

Wielki i trudny QUIZ ortograficzny. 25/25 to będzie sensacyjny wynik
Nasz nowy quiz ortograficzny nie należy do najłatwiejszych. Zawiera wyłącznie wyrazy i zwroty, z którymi znaczna część Polaków sobie nie radzi. Podejmiesz wyzwanie? Komplet 25 punktów uzbiera tylko prawdziwy erudyta.

REKLAMA

Urlop na udział w pogrzebie Papieża Franciszka czy oglądanie transmisji a zakaz dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na religię i wyznanie

W dniu 21 kwietnia 2025 r. zmarł Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio. Wierni choć byli świadomi złego stanu zdrowia Papieża, który niedawno opuścił klinikę ale jeszcze 20 kwietnia 2025 r., w Wielką Niedzielę brał udział w uroczystościach na placu Św. Piotra w Watykanie - są w szoku i czują ogromne poruszenie. Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe, ale już teraz wiele osób, czy to wierzących czy niewierzących podkreśla stanowczo: wezmę udział w uroczystości pogrzebowej czy będę oglądał transmisję pogrzebu w TV. A co jeśli pogrzeb Papieża odbędzie się w dniu pracującym, w godzinach pracy?

Dilexit nos – encyklika papieża Franciszka: nasz świat, przeżywa wojny, nierówności społeczno-ekonomiczne, konsumpcjonizm i antyludzkie wykorzystywanie technologii

Papież Franciszek zmarł 21.04.2025 r., w Poniedziałek Wielkanocny. Jest w tym pewna symbolika: motyw śmierci ale i zmartwychwstania. W tym szczególnym czasie warto zastanowić się nad słowami wyrażonymi przez Papieża Franciszka w ostatniej encyklice: Dilexit nos (z łac. Umiłował nas). Encyklika został wydana 24 października 2024 o podtytule: O miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa. Nie chodzi o opisywanie wątku religijnego, ale odniesienie słów Papieża do aktualnych realiów, w tym społeczno-gospodarczych, które dotyczą każdego z nas. Papież wspomina w encyklice moment, kiedy babcia robiła chruściki: Franciszka charakteryzowała właśnie prostota przekazu z głęboką refleksją. Dokument łączy też teologiczne refleksje z aktualnymi wyzwaniami społecznymi, takimi jak konsumpcjonizm, nierówności społeczne czy wpływ technologii na życie człowieka. Papież wzywa do powrotu do wartości serca jako centrum autentyczności i duchowego piękna.

REKLAMA