REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie świadczenia pracodawca wypłaca rodzinie zmarłego pracownika

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie zmarłego pracownika świadczenia ze stosunku pracy i to bez konieczności przeprowadzenia postępowania spadkowego. Najbliższym należy się także dodatkowe świadczenie w postaci odprawy pośmiertnej.

 

Zasadą jest, że należne wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia ze stosunku pracy są zobowiązaniem pracodawcy wobec pracownika. Niekiedy jednak uprawnienia te przechodzą na inne osoby, których nie łączy z pracodawcą żadna umowa. Sytuacja taka ma miejsce w razie śmieci pracownika, która pociąga za sobą dwojaki skutek.

Oprócz tego, że jest ona przesłanką powodującą wygaśnięcie stosunku pracy, stanowi także zdarzenie pociągające za sobą konsekwencje w sferze praw majątkowych po zmarłym pracowniku. Prawa te wskutek śmierci pracownika przechodzą bowiem na jego najbliższą rodzinę.

Wyjątek od ogólnych zasad

W kodeksie pracy uregulowane zostały szczególne zasady przejścia praw majątkowych zmarłego pracownika na członków jego rodziny. Należy jednak pamiętać, że na następców prawnych przechodzą tylko te prawa, które powstały za życia pracownika i istniały w dniu jego śmierci. Chodzi tu zatem o świadczenia, do których pracownik nabył prawo, ale w związku ze śmiercią nie zdążył ich zrealizować.

Przewidziany w kodeksie pracy tryb przejścia praw majątkowych ze stosunku pracy stanowi odstępstwo od ogólnych reguł dziedziczenia. Dopiero bowiem gdy brak jest osób uprawnionych na mocy przepisów kodeksu pracy do otrzymania świadczeń należnych po zmarłym pracowniku, kodeks pracy odsyła do procedury spadkowej uregulowanej przepisami kodeksu cywilnego.

Uproszczony tryb realizacji świadczeń po zmarłym pracowniku oznacza, że nie trzeba iść do sądu o stwierdzenie praw do spadku i dokonanie jego podziału. Wypłata świadczeń ze stosunku pracy następuje bowiem na rzecz małżonka i innych członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, bez wymogu przeprowadzenia formalnego postępowania spadkowego.

Dla kogo świadczenia

Kodeks pracy określa, które osoby mają prawo zwrócić się do pracodawcy o wypłatę świadczeń po zmarłym pracowniku. Otóż chodzi tu o małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Kodeks pracy statuuje także zasadę podziału tych świadczeń, według której należą się one uprawnionym w równych częściach.

Przepisy prawa pracy milczą natomiast w kwestii sposobu realizacji roszczeń następców prawnych po zmarłym pracowniku. Należy jednak przyjąć, że skoro prawa majątkowe przechodzą na następców prawnych po śmierci pracownika, to, gdy takie zdarzenie miało miejsce, mogą oni w każdej chwili zwrócić się do pracodawcy o wypłatę należnych świadczeń. Nieuzasadniona odmowa umożliwia zaś uprawnionym dochodzenie roszczeń na drodze sądowej.

Kodeks pracy nie wymaga także, aby członkowie najbliższej rodziny byli zobligowani w sposób szczególny potwierdzić swoje uprawnienie do nabycia świadczeń pracowniczych, ale, rzecz jasna, muszą oni wykazać, że należą do kręgu osób uprawnionych (np. przedstawić odpis aktu małżeństwa lub aktu urodzenia dzieci). W przeciwnym razie pracodawca mógłby narazić się na zarzut dokonania wypłaty osobie nieuprawnionej.

Świadczenia należne rodzinie

Kodeks pracy nie precyzuje, jakie świadczenia związane ze stosunkiem pracy pracodawca musi wypłacić rodzinie zmarłego pracownika. Bez wątpienia świadczeniem takim będzie należne, a niewypłacone z powodu śmierci pracownika, wynagrodzenie za pracę, a także wszelkie przysługujące mu dodatki, np. za pracę w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej, dodatek funkcyjny lub stażowy. Pracodawca będzie musiał także wypłacić najbliższej rodzinie premię lub nagrodę przyznaną pracownikowi za jego życia, a faktycznie niewypłaconą. Członkom rodziny przysługuje również prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy.

Z uwagi na to, że pojęcie praw majątkowych, jakim posługuje się kodeks pracy, zostało sformułowane w sposób bardzo ogólny, trudno uznać powyższe wyliczenie za wyczerpujące. Dlatego w konkretnych przypadkach rodzinie zmarłego pracownika mogą przysługiwać także inne świadczenia ze stosunku pracy.

Odprawa po zmarłym pracowniku

Innym świadczeniem, które musi wypłacić pracodawca najbliższej rodzinie zmarłego pracownika, jest odprawa pośmiertna. Stanowi ona formę finansowej pomocy dla rodziny pracownika w trudnym dla niej okresie po jego śmierci. Odprawa ta należy się uprawnionym osobom niezależnie od innych świadczeń, które jako prawa majątkowe po zmarłym pracowniku przechodzą na członków jego najbliższej rodziny.

Odprawa pośmiertna ma charakter powszechny i jedynym warunkiem jej nabycia przez osoby uprawnione jest śmierć pracownika w czasie trwania stosunku pracy. Zwolnienie pracodawcy od obowiązku jej zapłaty ma miejsce tylko wówczas, gdy zawarł on z zakładem ubezpieczeń umowę ubezpieczenia pracownika na życie.

Liczy się staż zakładowy

Członkom najbliższej rodziny należy się odprawa pośmiertna w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Prawo do odprawy pośmiertnej powstaje bez względu na przyczyny śmierci, a w razie zatrudnienia pracownika u kilku pracodawców należy się ona od każdego z nich.

Prawo do odprawy powstaje także niezależnie od stażu pracy zmarłego pracownika, ale staż ten ma wpływ na jej wysokość, przy czym przy ustalaniu wysokości odprawy uwzględnia się staż zakładowy. Do okresu zatrudnienia u aktualnego pracodawcy wlicza się jednak poprzednie zatrudnienie, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach następstwa prawnego.

Komu i ile wypłacić

Pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną małżonkowi oraz innym członkom rodziny zmarłego pracownika. O ile małżonkowi nie stawia się żadnych warunków, aby otrzymał to świadczenie, o tyle pozostali członkowie rodziny muszą spełniać warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS.

W sytuacji gdy do odprawy uprawnionych jest więcej osób pracodawca ma obowiązek wypłacić ją w pełnej wysokości, dzieląc odprawę na równe części pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. W przypadku gdy po zmarłym pracowniku pozostała tylko jedna osoba uprawniona, pracodawca wypłaca połowę wyliczonej odprawy. Odprawę oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Ubezpieczenie pracownika na życie

W jednym przypadku pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. Ma to miejsce wówczas, gdy zawarł on z zakładem ubezpieczeń umowę ubezpieczenia pracownika na życie, które w razie jego śmierci gwarantuje osobom uprawnionym odszkodowanie w wysokości nie niższej niż odprawa pośmiertna.

W razie częściowego zaspokojenia przez zakład ubezpieczeń roszczeń osób uprawnionych do odprawy pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami. Uprawnieni członkowie rodziny zmarłego pracownika mają bowiem prawo do wyrównania, jeśli odszkodowanie od instytucji ubezpieczeniowej jest niższe od odprawy pośmiertnej ustalonej zgodnie z kodeksem pracy.


WYSOKOŚĆ ODPRAWY POŚMIERTNEJ

Odprawa pośmiertna należy się w wysokości:

l jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,

l trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,

l sześciomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

PRAWO DO ŚWIADCZEŃ PO ZMARŁYM

Uprawnionymi do świadczeń ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku są:

l małżonek,

l dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,

l dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,

l rodzice.

PRZYKŁAD:

BRAK NAJBLIŻSZEJ RODZINY

Zmarły pracownik był wdowcem. Członkowie jego rodziny, na których mogłyby przejść prawa majątkowe ze stosunku pracy, nie spełniają warunków uprawniających do renty rodzinnej, gdyż jego dzieci są już dorosłe i ukończyły naukę, a rodzice nie żyją. W takim przypadku prawa majątkowe wejdą do spadku. Pracodawca zaś będzie zobowiązany wypłacić świadczenia spadkobiercom pracownika w takich częściach, w jakich wynikają z dziedziczenia ustawowego, a jeżeli pracownik zostawił testament, to w częściach określonych w tym dokumencie. Wypłaty świadczeń pracodawca będzie mógł dokonać na podstawie postanowienia sądu wydanego w sprawie spadkowej.

PRZYKŁAD:

OSOBY UPRAWNIONE DO RENTY RODZINNEJ

Zmarły pracownik pozostawił żonę i troje dzieci. Jedno z nich ukończyło 18 lat i uczy się w szkole średniej, drugie w wieku 24 lat studiuje, a trzecie 28-letnie pracuje. W tym przypadku prawa majątkowe po zmarłym przechodzą na żonę oraz dwoje dzieci, z których jedno uczy się w szkole średniej, a drugie studiuje. Świadczenia te przechodzą na wymienione osoby w częściach równych. Nie ma natomiast do nich prawa najstarsze z dzieci, które już pracuje, gdyż nie spełnia warunków uprawniających do renty rodzinnej.

PRZYKŁAD:

PRACA U KILKU PRACODAWCÓW

Pracownik, który zmarł, zatrudniony był u dwóch pracodawców. U jednego pracował na pół etatu, u drugiego zatrudniony był w pełnym wymiarze. W tej sytuacji wysokość odprawy ustala się odrębnie w każdym zatrudniającym pracownika zakładzie pracy. Oznacza to, że rodzinie zmarłego przysługuje odprawa od obu pracodawców, wyliczona w wysokości odpowiadającej określonej krotności wynagrodzenia zgodnie z ustalonym stażem pracownika.

PRZYKŁAD:

ŚMIERĆ W TRAKCIE URLOPU

Pracownik zatrudniony u pracodawcy 12 lat wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny od 1 czerwca do 31 października. 10 lipca zginął w wypadku samochodowym. Pracodawca zobowiązany jest wypłacić rodzinie zmarłego odprawę pośmiertną w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jedynym warunkiem nabycia przez osoby uprawnione prawa do tej odprawy jest bowiem śmierć pracownika w czasie trwania stosunku pracy, a w okresie urlopu bezpłatnego pracownik nadal pozostaje w zatrudnieniu, tyle tylko że ulegają zawieszeniu wzajemne obowiązki i uprawnienia stron tego stosunku.

PRZYKŁAD:

POŁOWA WYSOKOŚCI ODPRAWY

Mąż pracownicy wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę odprawy pośmiertnej. W danym zakładzie pracowała ona blisko 30 lat, otrzymując wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 4,5 tys. zł. Dzieci pracownicy są już dorosłe i mają własne rodziny. Przy tak długoletnim stażu pracy odprawa pośmiertna wynosi sześciomiesięczne wynagrodzenie pracownika. Jeżeli jednak jest do niej uprawniona tylko jedna osoba, wypłaca się ją w wysokości połowy naliczonej kwoty. W tym przypadku jedynym


DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl


Podstawa prawna

Art. 631 par. 1 i 2, art. 93 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm.).

Art. 67-71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Par. 2 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA