REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność odszkodowawcza za udział w nielegalnym strajku

Lechman-Filipiak Agnieszka

REKLAMA

Udział w nielegalnym strajku, tj. strajku zorganizowanym wbrew przepisom ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, może rodzić odpowiedzialność pracowniczą, określoną przepisami prawa pracy, odpowiedzialność odszkodowawczą (cywilną) i odpowiedzialność karną.

Poniżej zostanie opisana odpowiedzialność odszkodowawcza za szkody wyrządzone wskutek zorganizowania nielegalnego strajku.

Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. (Dz. U. Nr 55, poz. 236 z późn. zm). o rozwiązywaniu sporów zbiorowych za szkody wyrządzone strajkiem lub inną akcją protestacyjną zorganizowaną wbrew przepisom ustawy odpowiedzialność ponosi organizator strajku na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

Powyższa odpowiedzialność za szkodę opiera się na następujących zasadach:

l odpowiedzialność za zorganizowanie strajku wbrew przepisom ustawy co do zasady ponosi związek zawodowy reprezentowany przez organy wyposażone w kompetencje prowadzenia sporu zbiorowego,

l organizatorzy nielegalnego strajku odpowiadają za szkody spowodowane strajkiem według zasad przewidzianych w art. 415 i nast. kodeksu cywilnego (odpowiedzialność z tytułu czynu niedozwolonego),

l przesłanką odpowiedzialności jest zorganizowanie strajku, a niepodjęcie czynności przygotowawczych, bowiem z treści art. 26 ust. 3 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wynika, że odpowiedzialność dotyczy szkód na skutek przeprowadzenia strajku, a nie szkód spowodowanych przygotowaniami do jego zorganizowania,

l warunkiem odpowiedzialności jest obok bezprawności działania (zorganizowanie nielegalnego strajku) wina organizatorów. W przypadku organizatorów strajku można się spodziewać szczególnej znajomości przepisów związkowych, co oznacza, że organizatorzy strajku powinni mieć świadomość tego, że strajk został zorganizowany niezgodnie z przepisami ustawy,

l organizatorzy strajku ponoszą odpowiedzialność w pełnej wysokości wyrządzonej szkody.

Wydaje się, że nie ma przeszkód, by odpowiedzialność za szkodę poniesioną wskutek nielegalnego strajku ponosili też uczestnicy strajku. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie zawiera w tym względzie żadnych regulacji, ale należy uznać, że uczestnicy nielegalnego strajku powinni odpowiadać na podstawie art. 415 i nast. k.c. (odpowiedzialność z tytułu czynu niedozwolonego).

W zależności od stopnia winy, pracownik-uczestnik nielegalnego strajku może odpowiadać, bądź w granicach jego trzymiesięcznego wynagrodzenia (art. 119 kodeksu pracy), bądź w pełnej wysokości wyrządzonej szkody. Pełna odpowiedzialność ma miejsce w sytuacji, gdy pracownik uczestniczący w nielegalnym strajku nie wykonuje lub nienależycie wykonuje swoje obowiązki pracownicze w celu wywołania uszczerbku w majątku pracodawcy albo gdy przewidując ten skutek, godzi się na jego nastąpienie.

Na marginesie wspomnieć wypada, że odpowiedzialność związku zawodowego jako organizatora nielegalnego strajku nie ogranicza się do odpowiedzialności odszkodowawczej, o której jest mowa w art. 26 ust. 3 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W przypadku naruszania ustawy możliwe jest zastosowanie sankcji określonych w art. 36 ustawy o związkach zawodowych, a polegających na:

l wyznaczeniu przez sąd rejestrowy terminu do dostosowania działalności organu związku zawodowego do obowiązującego prawa,

l orzeczeniu grzywny wobec poszczególnych członków organu związkowego,

l wyznaczeniu władzom związku przeprowadzenia nowych wyborów do organu związku,

l skreśleniu związku zawodowego z rejestru.



AGNIESZKA LECHMAN-FILIPIAK

radca prawny kancelaria Linklaters

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

Wiek emerytalny musi być podwyższony. Czy bez późniejszego przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn da się ograniczyć deficyt budżetowy

Czy da się ograniczyć deficyt budżetu państwa bez radykalnego zmniejszenia dopłat do emerytur? Na radykalne zwiększenie wpływów do budżetu nie ma co liczyć, łatwiej będzie ciąć wydatki. Tymczasem w ciągu ostatnich transfery na rzecz emerytów są rekordowe. Nie da się więc uniknąć tematu ich ograniczenia, a doprowadzenie do późniejszego przechodzenia Polaków na emeryturę to jeden ze sposobów.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

REKLAMA

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA